Together Magazyn » Aktualności » Plastic is not fantastic

Plastic is not fantastic

To, w jakim świecie będą żyły nasze dzieci, zależy od nas W TYM MOMENCIE. Już nie mamy czasowego buforu bezpieczeństwa, bo w ostatnich latach bezpowrotnie go zmarnowaliśmy, nie robiąc nic (pierwsze oficjalne pismo na temat globalnego ocieplenia zostało wystosowane do polityków w 1965 roku). TERAZ nasze codzienne wybory wpływają na to, czy najbardziej przez nas kochane istoty – nasze własne dzieci – będą wraz z pokarmem spożywać mikroplastik, popijając mikroplastikiem, ubrane w plastik, spać na plastiku przykryte plastikiem, wdychając mikroplastik.

Czas zakończyć tworzenie sztucznego, plastikowego świata w neonowych kolorach, które przyćmiewają subtelne kolory rzeczywistości. Choć rzeczywistość może nie być tak kolorowa, jak byśmy chcieli, warto zwrócić uwagę na nasze poczynania, które coraz bardziej duszą naszą planetę i „opakowują” w worek próżniowy. Czas na zmianę naszych plastikowych nawyków. Jak? Małymi kroczkami, które Ci podpowiadamy!

fot. Cleyton Ewerton

Czy wiesz, że…

  1. Naukowcy zajmujący się problemem plastiku mieli ostatnio powód do załamania. Okazało się, że nazbyt optymistycznie oszacowali ilość plastiku w oceanach, gdyż najnowsze badania ujawniły, że w Atlantyku jest go… nawet 10 razy więcej niż przewidywano.

2. Plastik nie dość, że zatruwa wodę – aż 90% śmieci unoszących się na powierzchni oceanów to właśnie plastik – dodatkowo jego produkcja pozbywa nas ogromnych ilości słodkiej wody. Przy produkcji plastikowych opakowań na całym świecie rocznie zużywa się jej aż 330 miliardów metrów sześciennych. Abstrakcja.

fot. Brian Yurasits

3. Pijąc wodę butelkowaną, spożywamy dwa razy więcej mikroplastiku niż w przypadku spożywania wody z kranu.

4. W przeciągu ostatnich 10 lat, czyli w latach 2009-2019, wyprodukowaliśmy więcej plastiku, niż przez całe 100 lat XX wieku.

5. 50% plastiku, który istnieje na Ziemi, używany jest tylko raz.

fot. Raul deLos Santos

6. W chwili obecnej odzyskujemy i poddajemy recyklingowi jedynie 5% wyprodukowanych przez nas tworzyw sztucznych.

7. Co minutę ludzkość zużywa 1 milion torebek. Plastik natomiast rozkłada się kilkaset lat, a niektóre jego rodzaje (np. styropian) nawet kilka tysięcy lat.

8. Szacuje się, że jeśli nie zmniejszymy zanieczyszczania planety plastikiem, to do 2050 roku w ocenach będzie pływać więcej plastiku niż ryb.

9. Co roku z powodu plastiku ginie milion morskich ptaków i 100 tysięcy ssaków.

10. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci znajduje się pomiędzy Kalifornią a Hawajami, w północnej części Pacyfiku i jest największym składowiskiem śmieci oceanicznych na świecie. Podobna wyspa uformowana ze śmieci znajduje się między Hawajami a Japonią. Te swoiste wyspy tworzone są ze śmieci z całego świata, naniesionych przez prądy oceaniczne. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci – składająca się z głównie plastiku – jest niemal cztery i pół raza większa niż powierzchnia całej Polski, a kawałki plastiku przewyższają liczbę organizmów morskich sześciokrotnie.

11. Praktycznie każdy kawałek plastiku, który kiedykolwiek został wyprodukowany, nadal istnieje w jakimś kształcie lub formie (z wyjątkiem niewielkiej ilości, która została spalona).

12. Papierowe kubki są eko i wolne od plastiku? Oczywiście, że nie. Papierowe kubki zawierają w sobie nie tylko papier, ale także wyściółkę z tworzywa sztucznego, która zapobiega przeciekaniu. Z tego względu nie nadają się one do recyklingu.


A może by tak…

Większość Twoich plastikowych przedmiotów nadal istnieje

fot. Anastasiia Rozumna

Wszystkie plastikowe szczoteczki do zębów, których w swoim życiu użyliśmy, nadal istnieją na naszej planecie. W ostatnim czasie sporo firm wprowadziło do swojej oferty szczoteczki drewniane, biodegradowalne. Gdy będziemy następnym razem w sklepie, sięgnijmy właśnie po nie. Dziecko woli jednak te kolorowe? A co by powiedziało na możliwość pomalowania swojej szczoteczki po swojemu? Drewno bardzo dobrze współgra z farbami, a na koniec tworzenia wystarczy dzieło polakierować, by woda go nie naruszyła.

Czerń – kolor bez przyszłości

fot. Layne Harris

Zaskakującym może być fakt, że czarny plastik w opakowaniach, np. wieczka jednorazowych kubków, jest nierecyklingowalny. Jeśli więc akurat zapomnieliśmy naszego wielorazowego, termicznego kubka, którego używamy przecież na co dzień, sięgnijmy po białe lub przezroczyste wieczko, bądź też w ogóle z niego zrezygnujmy.

Konfetti? Naturalnie!

Nie wyobrażasz sobie jakiejś uroczystości bez konfetti? My też nie! Jednak to z tworzywa sztucznego, zanieczyszcza oceany i nasze jedzenie. W tym wypadku planeta nie ma czego świętować. Zauważ jednak, że drzewa co i rusz „świętują”, zrzucając liście. Sięgnij po te leżące na ziemi, wytnij z nich dowolne kształty i podziwiaj zielono-kolorowy „deszcz” lecący z nieba. Zwłaszcza teraz, jesienią, będzie przepiękny!

Higienicznie, czyli bez plastiku

fot. Joshua Coleman

Wejdź do łazienki i policz plastikowe opakowania wszelkich kosmetyków pielęgnacyjnych i detergentów, które w niej stoją. Żele, balsamy, kremy, pasty do zębów, mydło w płynie, zmiękczacze, płyny do prania… Trochę tego jest, a to Twój zapas plastiku w danym momencie. Przecież w ciągu życia kupujemy tego wszystkiego znacznie więcej. Jednak już teraz możemy świadomie dokonywać wyborów „no plastic”, bo pod naciskiem konsumentów producenci w coraz większym stopniu dostosowują się do eko trendów i proponują inne produkty. Mydła i szampony w kostce, kremy czy płyny do płukania tkanin w szklanych opakowaniach, pasty do zębów w słoiczkach, pędzle do makijażu z naturalnego tworzywa, gąbki z biodegradowalnych włókien. Wystarczy jedynie odrobinę poszukać.

Świętuj bez plastiku!

fot. Shirota Yuri

Urodziny, imieniny, święta, małe sukcesy i spektakularne osiągnięcia. Okazji do kupowania prezentów dzieciom – i nie tylko im – jest bez liku. I bardzo dobrze! Wszyscy uwielbiamy sprawiać bliskim radość. Róbmy więc to w myśl „długoterminowej wdzięczności”, kupując podarunki mniej szkodliwe dla środowiska i nieprzyczyniające się do pogarszania stanu planety. Przy poszukiwaniach wymarzonego prezentu, omijajmy szerokim łukiem plastikowe zabawki, w których toną sklepy. Szukajmy alternatyw. Jeśli klocki, to drewniane. Jeśli koniecznie muszą być Lego, to wybierzmy te kolekcje, w skład których wchodzą elementy wyprodukowane z roślinnego polietylenu (takim zestawem jest np. Domek na drzewie). Jeśli lalki, to z naturalnych tworzyw, gry planszowe – z drewnianymi pionkami, zabawkowe sprzęty gospodarstwa domowego – drewniane. Rynek jest tak nasycony zabawkami, że w wielu wypadkach znajdziemy alternatywę dla plastiku.

Zwracaj uwagę na oznaczenie opakowania

Jedno plastikowe opakowanie drugiemu jest nierówne. W ogólnym obiegu mamy 7 głównych oznaczeń plastiku określających tworzywo, z którego jest wykonany. 1 i 2 podlega recyklingowi, 4 i 5 nie zawsze są akceptowane przez firmy utylizujące plastik, natomiast numery 3, 6 i 7 w ogóle nie nadają się do odzyskania ze względu na zawarte w ich składzie szkodliwe dla zdrowia składniki. Część specjalistów wręcz odradza korzystania z opakowań oznaczonych numerem 7 ze względu na ryzyko zawartego w nich bisfenolu A (BPA).
Dla naszego bezpieczeństwa i dbania o planetę pakujmy żywność w papier i słoiczki bądź wielorazowe plastikowe opakowania oznaczone symbolami 1 i 2, które najczęściej są poddawane recyklingowi. Unikajmy natomiast plastikowych toreb i styropianu, ponieważ oba mają najmniejszy wskaźnik recyklingu.

Nie pakuj opakowania

fot. Karolina Grabowska

Foliówki – temat znany już chyba każdemu. Można w nich trzymać wszystko, co dusza zapragnie, są wielokrotnego użytku, lecz większość z nas stosuje je jednorazowo. Średnio nasza „miłość do nich”, czyli czas jej używania, trwa 25 minut, a czas jej rozkładu to od 100 do 400 lat. Statystyczny Polak zużywa 490 foliówek rocznie, a np. Duńczyk czy Fin – 4.
Najczęściej korzystamy z nich, kupując warzywa i owoce. Ale po co używać tego opakowania do produktów, które mają już swoje naturalne opakowanie – skórkę. Nie wspominając już np. o zielonych ogórkach, bakłażanach czy pomidorach, które często pakowane są w dodatkowy plastik (unikajmy takich produktów i wybierajmy te nieopakowane!). Musisz coś zapakować – wybierz torby bawełniane. Potrzebujesz w coś nasypać nasiona, orzechy lub pomidorki koktajlowe – zaopatrz się w wielorazowe woreczki, które można prać, i miej je przy sobie, idąc na zakupy. Na rynku jest już naprawdę duży wybór: bawełniane, jutowe bądź z organzy. A może masz jakieś stare firany? W szybki, prosty i przyjemny sposób możesz nadać im nowe życie, przerabiając na wspomniane woreczki.

Integruj się i działaj!

Bierz udział w akcjach sprzątania świata, oczyszczania plaż. Z jednej strony to dobry sposób na poznanie nowych osób i integrowania się ze społecznością lokalną oraz cudowna alternatywa na rodzinne spędzanie czasu i edukację ekologiczną najmłodszych, a z drugiej – dołożenia swojej cegiełki do poprawy warunków życia w swojej okolicy.

Twoje działanie ma wpływ!

fot. Galyna Greiss

Źródła:
ecowatch.com
stenarecykling.pl
Nature
Greenpeace
WWF
ulicaekologiczna.pl
opakowania.com.pl

5/5 – (6 głosów)