Together Magazyn » Aktualności » Pies w domu, czyli jak wygospodarować miejsce dla zwierzaka
Pies w domu

Pies w domu, czyli jak wygospodarować miejsce dla zwierzaka

Kiedy pojawia się w domu mały psiak, wiele spraw się zmienia. Tryb życia staje się bardziej uregulowany, więcej jest radości, śmiechu i… bałaganu. Ucząc psa wszystkiego od podstaw, od pierwszego dnia pobytu w naszym domu, wybieramy również miejsce najbardziej dla niego dogodne, wygodne i niekolidujące z innymi elementami zagospodarowania wnętrza.

Obserwujemy czworonoga

Zanim wybierzemy odpowiednie legowisko, warto najpierw poobserwować, gdzie pies lubi się kłaść, spędzać najwięcej czasu i gdzie jest mu wygodnie. Ten etap zadecyduje o wyborze legowiska. Kiedy pies lubi spać pod kocem, pod łóżkiem czy wtulać głowę w ciemne miejsca, warto kupić mu na legowisko miękką budę – domek lub torbę-transporter, do której włożymy ciepłe koce.

Jeśli natomiast lubi spać przy drzwiach wejściowych czy oknie, warto aby zabezpieczyć te miejsca przed przeciągami. Może to bowiem wpłynąć na niepotrzebne przeziębienie u zwierzaka, więc miękki koc, ciepłe legowisko, a przynajmniej wałek pod drzwiami zabezpieczoną przed zimnem przedostającym się minimalnymi szparami. Psiakowi będzie wygodnie i zarazem ciepło.

Gdy psiak lubi spać na łóżku, kanapie, sofie czy w fotelu, w zależności od tego, czy należymy do osób otwartych w tej kwestii, czy przeciwnie, warto, aby również wyznaczyć dla niego ulubione miejsce. Wystarczy, że kupimy specjalną narzutę, koc czy matę, którymi osłonimy część mebla, a wówczas ewentualna sierść czy paprochy opadną na matę.

Co z zabawkami?

Kiedy wyznacza się miejsce dla nowego członka rodziny, należy pamiętać nie tylko o legowisku, ale także o zabawkach. Bałagan, który najczęściej robią psiaki, wynika przede wszystkim z codziennego szaleństwa, związanego z rozrzucaniem zabawek po całym domu. Podobny bałagan jest udziałem małych dzieci i do tego właśnie nieładu można przyrównać bałagan robiony przez szczeniaka. Dlatego aby utrzymać względny porządek, trzeba znaleźć dodatkowe miejsce na zabawki. Samo pozostawienie zabawek na legowisku może być niewystarczające. Pies musi mieć miejsce na zdrowy wypoczynek, możliwość przeciągnięcia się i rozciągnięcia na swoim miejscu. Zabawki mogą mu w tym przeszkadzać. Dlatego wyznaczając miejsce do leżenia, warto przewidzieć obok niego ozdobny, niewysoki kosz na zabawki. Skumulowanie ich w jednym miejscu pozwoli pozbierać je po całym dniu, a psiak każdego dnia znajduje wszystkie swoje gadżety w jednym miejscu. Nie będzie szukał ich po całym domu ani niszczył innych rzeczy. W pełni będzie skupiony na wyszukaniu swojej ulubionej zabawki z koszyka niż niszczeniu mebli, ścian czy innych domowych akcesoriów pod naszą nieobecność.

Gdzie wyznaczyć legowisko?

Małe zwierzaki nie wymagają wytyczania dużej ilości miejsca. Jednak duże psy potrzebują znacznie więcej wolnej przestrzeni. Kiedy mamy swój dom, możemy wyznaczyć takie miejsce w wielu przestrzeniach, najlepiej na parterze domu. Dzięki temu pies będzie miał pod kontrolą cały dom i jego otoczenie. W przypadku niebezpieczeństwa zareaguje, jeśli będzie taka potrzeba. Legowisko może się znaleźć w holu, w przedpokoju, w garażu (jeżeli nasz pies mocno psoci), pod schodami prowadzącymi na piętro domu lub w salonie przy głównej sofie. Warto, aby każde wybrane miejsce było łatwo skomunikowane z innymi pomieszczeniami. Psy uwielbiają wybierać miejsce, z którego wszystko widzą i słyszą oraz mogą w każdej chwili zareagować.

Bez miski ani rusz

Kolejnym istotnym miejscem dla psa przestrzeń na posiłek. Można ją ulokować blisko legowiska, chociaż w przypadku rozlania się wody lub wysypania pożywienia może wybrudzić posłanie. Dobrym miejscem jest lokalizacja bliżej kuchni. Miski mogą być dwie – na suchy posiłek i wodę – lub trzy – na suchy posiłek, mokry posiłek (gotowany lub z karm dostępnych w sklepach) i wodę. Mogą być również połączone w jedną miskę, z podziałem na poszczególne formy posiłku. Warto pod miski położyć matę ochronną, dzięki czemu pielęgnacja i sprzątanie będą wygodniejsze.

Niezbędne gadżety

Pies w domu potrzebuje również wielu innych gadżetów, które trzeba gdzieś schować. Należą do nich m.in.: smycz, kaganiec, obroże (normalne i przeciwpchelne), ubranka (w przypadku małych psów), szelki spacerowe, do biegania, do samochodu, butelka na wodę z podajnikiem, pokarm suchy i w saszetkach, dodatkowe smakołyki, książeczka zdrowia, gwizdki do tresury, numerki, oznaczenia, szczotki do czesania, przycinarki do paznokci, szampony do pielęgnacji i inne. Gadżetów jest wiele i potrzebują sporo miejsca. Należy zatem przemyśleć, gdzie można je złożyć, aby dostęp był odpowiedni, wszystko było w jednym miejscu i zwierzak miał swoją półkę w domu. Elementy do pielęgnacji i gadżety dodatkowe warto ukryć w przezroczystym pudełku oraz schować je do szafy czy szafki w przedpokoju lub przeznaczyć jedną szafkę w kuchni, gdzie takie pudełko się zmieści. Jego przezroczysta struktura pozwoli zobaczyć, co się w nim znajduje, bez konieczności otwierania. Można ulokować osobno dodatki i posiłki. Dzięki temu w jednym pudełku może się mieścić sucha karma i z łatwością zobaczymy, kiedy jej ubywa, w drugim – mokra karma, czyli saszetki, pasztet w pudełku, karmy gotowe i przysmaki (np. ciasteczka), a w kolejnym – tylko dodatki. Pudełka nie muszą być duże, ale im większe, tym więcej pożywienia zmieści się na zapas. Jedna półka wygospodarowana na jego rzeczy będzie wygodnym miejscem, w którym znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy w danej chwili i co się wiąże z psiakiem, bez konieczności przeszukiwania wszystkich innych szaf.

Uporządkowanie wyposażenia przeznaczonego dla zwierzaka już od samego początku jego wizyty w naszym domu będzie dużym ułatwieniem. To także metoda, dzięki której zwierzak się nauczy okazywać, że jest głodny (wystarczy, że stanie przy szafce z jego posiłkami). Jedna przeznaczona dla niego szafka czy półka nie będzie wprowadzać chaosu do wnętrza domu.

Pies w ogrodzie

Kiedy mamy własny dom z dostępem do ogrodu, możemy zapewnić również zwierzakowi legowisko w ogrodzie czy na tarasie. Wiosna i lato to idealny czas, kiedy psiak może przebywać poza domem dłużej, bez obawy o ewentualne przeziębienia. Warto zakupić do ogrodu przenośne legowisko – materac. Jego grubsza warstwa będzie izolowała od ziemi, nasz pupil będzie więc miał miękkie posłanie, które w przypadku opadów szybko można zabrać do domu. W ogrodzie można położyć także tunel do biegania, zrobić dla zwierzaka tor przeszkód, a w upalne dni – nawet rozłożyć mały basen, w którym psiak się schłodzi. Warto także wystawić lub wprowadzić na zewnątrz dodatkowe miski na wodę i pożywienie, aby nasz czworonożny członek rodziny nie musiał co chwilę wchodzić do domu. Jeżeli pies nauczył się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w ogrodzie, przyda się również szufelka do zbierania na bieżąco jego odchodów. Ulokowanie szufelki blisko domu zapewni bieżące, wygodne sprzątanie.

***
Każdy zwierzak będzie korzystał z domu w pełni i w pełnym tego słowa znaczeniu. Wytyczenie miejsca dla niego ułatwi tresurę, a jednocześnie będzie to jego kąt, łóżko i minipokoik, do którego będzie mógł się schować, kiedy tylko sobie zamarzy.

Oceń