Jaskra uznawana jest przez okulistów za jedną z najcięższych chorób oczu. Związana jest z postępującym i co gorsza, nieodwracalnym zanikiem nerwu wzrokowego. W rezultacie chory stopniowo traci ostrość widzenia. Przy braku reakcji na odpowiednio wczesnym etapie choroby, może dojść do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Warto zatem regularnie badać wzrok, by w razie potrzeby, móc szybko zareagować. Jakie są pierwsze objawy jaskry? Co powinno wzbudzić Twój niepokój?
Jaskra – na czym polega choroba?
Jaskra jest jedną z najbardziej podstępnych, a zarazem najniebezpieczniejszych chorób oczu. Zwykle przez długi czas nie daje żadnych objawów, stopniowo prowadząc do pogorszenia widzenia. Zdarza się nawet, że nieleczona, przyczynia się do całkowitej utraty wzroku. Do rozwoju choroby dochodzi w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego, co jest spowodowane zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. W rezultacie ciesz znajdująca się w środku gałki ocznej, której zadaniem jest m.in. odżywianie oka, nie jest odprowadzana i zaczyna coraz bardziej napierać na jego ścianki niszcząc nerw wzrokowy.
Pierwsze objawy jaskry
Choć jaskra może wystąpić u osób w każdym wieku, najczęściej pierwsze niepokojące objawy daje u osób po 35. roku życia. Jakie są zatem pierwsze objawy jaskry, których nie należy ignorować, lecz warto niezwłocznie skonsultować z okulistą?
- Zauważalne pogorszenie (zawężenie) pola widzenia – tzw. widzenie tunelowe, porównywalne do spoglądania przez dziurkę od klucza.
- Zamglone widzenie.
- Efekt halo, czyli widzenie „aureoli” wokół źródeł światła.
- Zaczerwienienie i silny ból oka połączony z bólem głowy.
- Światłowstręt i łzawienie oczu.
Leczenie jaskry
Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie jaskrę pamiętaj, że jak najszybciej należy podjąć leczenie. Metodą leczenia jaskry jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego do poziomu ustalonego przez lekarza. Rozwiązaniem jest w takim przypadku terapia farmakologiczna, laserowa lub chirurgiczna.
- Terapia farmakologiczna – opiera się na stosowaniu kilku grup leków zmniejszających produkcję wspomnianej cieczy wodnistej bądź ułatwiających jej odpływ z oka. W ten sposób obniża się ciśnienie wewnątrzgałkowe. Czasami, gdy niezbędne jest jeszcze większe zredukowanie ciśnienia, wdrożona może być dodatkowo laseroterapia bądź zabieg chirurgiczny.
- Laserowa operacja jaskry – to zdecydowanie najnowocześniejsza metoda leczenia jaskry. Zabieg trwa zwykle kilka minut. Specjaliści stosują tu następujące rodzaje leczenia: selektywną trabekuloplastykę (SLT), czyli mało inwazyjną metodę (nie powstają po niej blizny i można ją powtarzać), irydotomię (LPI), a także irydotomię laserem YAG. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://www.optegra.com.pl/zabiegi/jaskra.
- Chirurgiczne usunięcie jaskry (trabekulektomia) – zabieg chirurgiczny jest wskazany, jeśli inne metody leczenia jaskry zawiodły bądź uszkodzenia spowodowane chorobą szybko postępują. W tym przypadku chirurg tworzy sztuczną drogę odpływu cieczy z oka poprzez zrobienie tzw. okienka ukrytego pod górną powieką.
Bez względu na to, która metoda leczenia jaskry będzie zastosowana w Twoim przypadku, pamiętaj, że całkowite wyleczenie czy odwrócenie uszkodzeń spowodowanych jaskrą nie jest możliwe.