Już w marcu, przez cały miesiąc będzie można składać propozycje projektów do budżetu obywatelskiego na 2018 rok. Na projekty mieszkańców przeznaczonych jest 14 milionów złotych, w tym 2,8 miliona na projekty ogólnomiejskie i 11,2 miliona na projekty w dzielnicach.
Zasady i regulamin obecnej edycji budżetu obywatelskiego nie ulegną większym zmianom. Najważniejsze z nich to: rezygnacja z obowiązku zameldowania mieszkańców, którzy chcą złożyć projekt lub zagłosować (pozostaje natomiast granica 16 lat) i wydłużenie okresu realizacji projektów do dwóch lat.
Cztery edycje budżetu obywatelskiego przyczyniły się do wielu zmian w dzielnicach. Powstało wiele placów zabaw, siłowni czy terenów zielonych. Tego typu inwestycje cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców. Zainteresowanie mieszkańców działaniami w mieście jest jednak znacznie szersze, ale nie każdy wie jak złożyć projekt i z czym się to wiąże. Dlatego w tym roku przez cały marzec otwarty będzie Punk Konsultacyjny.
– Chcemy pokazać mieszkańcom, że złożenie wniosku do budżetu obywatelskiego nie jest trudne – mówi Maciej Kukla z Referatu Komunikacji Społecznej – To także miejsce, gdzie będzie można porozmawiać o potrzebach dzielnicy czy miasta i uzyskać pomoc czy wiedzę niezbędną do złożenia wniosku. Chcemy by było to Centrum Pomysłów jak zmienić Gdańsk.
Centrum Pomysłów będzie działało od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 – 18.00 przy ul. Ogarnej 117/118
Na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski są już kwoty przydzielone każdej dzielnicy i harmonogram obecnej edycji.