Together Magazyn » Dom » Oszczędności w domu – ekonomia i ochrona środowiska na co dzień

Oszczędności w domu – ekonomia i ochrona środowiska na co dzień

Ochrona środowiska naturalnego to hasło mogące się kojarzyć z wielkimi przedsięwzięciami, którymi są obarczone głównie zakłady przemysłowe. Jednak każdy z nas może chronić środowisko, choćby poprzez rozsądne korzystanie z energii elektrycznej i cieplnej. Niekiedy złe przyzwyczajenia, które powielamy przez lata, mogą nas sporo kosztować, i to w dosłownym sensie.

Małe, ale znaczące sposoby oszczędzania

Aby zmniejszyć wysokość swoich rachunków za korzystanie z energii elektrycznej, należy przede wszystkim przeanalizować własne nawyki. Czy wyłączając telewizor, odłączamy go całkowicie od zasilania, a może tylko wprowadzamy nasz sprzęt w stan uśpienia za pomocą pilota? Czy kończąc pracę z komputerem, nie zapominamy o wyłączeniu monitora z sieci? Czy po naładowaniu telefonu wyjmujemy ładowarkę z gniazdka? Osoba, która ma sceptyczne nastawienie do takich drobnych form oszczędzania, zapewne podniesie argument, że nie zapewniają one zauważalnych korzyści, a wiążą się z pewnymi uciążliwościami. Na przykład, całkowite odłączanie niektórych sprzętów z prądu można spowodować ich rozprogramowanie. Okazuje się jednak, że określone rodzaje urządzeń pobierają niewiele mniej energii w stanie spoczynku niż podczas ich użytkowania. W efekcie, pozostawianie sprzętu w stanie uśpienia niewiele się różni od jego niewyłączania. A to z kolei może generować całkiem spore straty. Zdecydowanie korzystniejsze może się okazać przełamanie dotychczasowych przyzwyczajeń i wyjmowanie wtyczki z gniazdka bądź wyłączanie listwy zasilającej.

Do innych, bardzo prostych sposobów domowego oszczędzania energii można zaliczyć:

  • używanie wyłącznie żarówek energooszczędnych bądź oświetlenia LED;
  • dokładne domykanie lodówki i dbanie o jej odszranianie, o ile nie posiada automatycznego systemu zapobiegającego zaszronieniu;
  • efektywne używanie pralki i zmywarki – tylko przy pełnym obłożeniu urządzeń;
  • unikanie umieszczania lodówki w pobliżu piekarnika;
  • rozsądne korzystanie z czajnika elektrycznego – gotowanie mniejszych ilości wody skraca czas jego działania.

Przy zakupie nowych urządzeń warto zwrócić uwagę na klasę energooszczędności. Z tak zwanej etykiety energetycznej można ustalić, czy dane urządzenie umożliwi nam realne oszczędności. Skala efektywności oszczędności oznaczona jest literami A–G, gdzie A+++ oznacza największą oszczędność, a G – najmniejszą. Niestety, najbardziej energooszczędne urządzenia nie należą do najtańszych na rynku, choć ich zakup w ostatecznym rozrachunku może się okazać opłacalny.

Systemy oszczędzania energii w domach

Bolączką współczesnej ekologii w zakresie budowy domów są wciąż relatywnie wysokie koszty systemów oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej. Dom niskoenergetyczny, czyli inaczej – energooszczędny, powinien być wyposażony w takie urządzenia, jak kolektory słoneczne, pompy ciepła czy gruntowe wymienniki cieplne, które służą do uzyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Tego typu budynek musi oczywiście posiadać odpowiednią izolację cieplną ścian i dachu, a także wysokiej jakości okna i drzwi, chroniące przed ubytkami ciepła.

Coraz częściej w domach jednorodzinnych, ale także w budynkach użyteczności publicznej, można zaobserwować kolektory słoneczne. Znajdują one zastosowanie przy podgrzewaniu wody użytkowej i wspomaganiu systemów centralnego ogrzewania. Wciąż nie są to urządzenia tanie, jednak możliwość pozyskiwania darmowej energii ze źródeł odnawialnych to dziedzina, która na pewno w przyszłości będzie rozwojowa. Z pewnością, projektując nowy dom, warto rozważyć taką opcję, która jest ekologiczna i w dłuższej perspektywie – po prostu opłacalna.

Oceń