Together Magazyn » Więcej » Moda i Uroda » Opalanie – nie takie straszne jak o nim mówią

Opalanie – nie takie straszne jak o nim mówią

Bo choć solarium od dawien dawna jest obiektem plotek i niedomówień, my chcielibyśmy przedstawić wam bliżej jego działanie, charakter a także korzyści jakie ze sobą niesie.

Tak naprawdę większość z nas słyszała o solariach same mity lub powierzchowne informacje. Jak zatem bezpiecznie z nich korzystać? Jakie zalety niesie opalanie w solarium? Dlaczego ludzie wybierają właśnie tę formę opalenizny? Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania, obalając mity i oddzielając prawdę od fałszu.

Czym jest solarium?

To punkt usługowy, udostępniający odpłatnie urządzenia do opalania się za pomocą promieni UV. Solarium jest to urządzenie elektryczne, zbudowane z lamp UV (nisko bądź wysokociśnieniowych). Zwykle czas opalania na solarium wynosi od kilku do kilkunastu minut i zależy od indywidualnych predyspozycji użytkownika (m. in. od fototypu skóry).

Jak bezpiecznie korzystać z solarium?

Jeśli chcesz bezpiecznie się opalać, korzystaj z solarium nie częściej niż raz dziennie i nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Między seansami rób przerwy – dla skóry normalnej jednodniowe, dla skóry wrażliwej minimum dwudniowe. Twoja skóra musi wypocząć i zregenerować się. Biologiczny proces uzyskania pełnej opalenizny trwa około 48 godzin.

Utrwalanie opalenizny gwarantują 1-2 wizyty w tygodniu.

Dostosuj rodzaj urządzenia, czas i częstotliwość opalania do twojego fototypu skóry oraz stopnia zaawansowania opalenizny. Zacznij od krótkich seansów – twoja skóra powinna się oswoić z promieniami UV. Do opalania w solarium używaj specjalnych kosmetyków. Zapewniają one ochronę i pielęgnację opalonej skóry oraz zwiększają szybkość, intensywność i skuteczność opalania. Dobierz odpowiedni kosmetyk do rodzaju karnacji, stopnia zaawansowania opalenizny i intensywności oczekiwanej opalenizny. W razie problemów, poproś o pomoc obsługę solarium.

Kosmetyki stosuj bezpośrednio przed opalaniem w solarium. Rozprowadzaj je równomiernie i dokładnie na skórze, zwracając uwagę na najbardziej delikatne i trudne do opalenia miejsca (twarz, dekolt, piersi, kolana, łokcie, wewnętrzne powierzchnie ramion i nóg). Do pielęgnacji opalonej skóry używaj kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych. Skóra po opalaniu wymaga szczególnej uwagi i troski. Stosuj kosmetyki regenerujące, nawilżające i przedłużające opaleniznę. Kosmetyki pielęgnujące po opalaniu najlepiej stosować po kąpieli.

Nie używaj kosmetyków z filtrami UV w solarium. Również do opalania na słońcu nie używaj kosmetyków przeznaczonych do opalania w solarium. Przed opalaniem w solarium usuń makijaż, oczyść dokładnie skórę twarzy i dekoltu za pomocą mleczka do demakijażu.

Podczas opalania zamknij oczy i włóż specjalne okulary ochronne. Jeżeli posiadasz na skórze znamiona barwnikowe, zabezpiecz je przed opalaniem. Jeśli masz inne problemy ze skórą, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem.

Jeżeli zażywasz lekarstwa lub doustne środki antykoncepcyjne, przeczytaj przed opalaniem znajdującą się w opakowaniu ulotkę lub skonsultuj się z lekarzem. Jeżeli jesteś chora/chory, w okresie rekonwalescencji, w ciąży lub niedawno urodziłaś dziecko, przed opalaniem skonsultuj to ze swoim lekarzem. Jeśli miałaś wykonywane zabiegi kosmetyczne, skonsultuj się ze swoją kosmetyczką

W solarium zawsze stosuj się do zaleceń i rad personelu. Personel ma prawo odmówić obsługi osobom, których stan zdrowia budzi zastrzeżenia, nieletnim oraz osobom nieprzygotowanym do opalania w solarium, a w przypadku rezygnacji z zastosowania się do rad personelu, klient zobowiązany będzie do podpisania stosownego oświadczenia.

Jakie są przeciwwskazania do opalania w solarium?

Do głównych przeciwwskazań zaliczamy: uczulenie na słońce, nadwrażliwość skóry na promienie słoneczne, bielactwo, rozległy typowy trądzik, trądzik różowaty, opryszczkę, rozszerzone naczynka na twarzy lub ciele, liczne znamiona barwnikowe skóry, blizny, niezagojone tatuaże, ciążę, karmienie piersią, miesiączkę, gorączka, stany zapalne, przebyte niedawno operacje (okres rekonwalescencji), choroby serca i układu krążenia, nerek, tarczycy, epilepsję i inne poważne choroby przewlekłe, aktywne zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej (szczególnie z zastosowaniem retinolu, kwasów owocowych, glikolowych, środków wybielających), zabiegi oczyszczające i depilujące, stosowanie kosmetyków z retinolem, kwasami hydroksylowymi (AHA, BHA), szamponu z dziegciem, perfum i dezodorantów bezpośrednio przed opalaniem, stosowanie środków fotouczulających.

Czy korzystanie z solarium powoduje nowotwory skóry?

Wyniki badań medycznych i naukowych dowodzą, że rak skóry powstaje głównie w wyniku oparzeń skóry przebytych szczególnie w dzieciństwie, które w późniejszym wieku, pod wpływem różnych czynników, mogą przyczynić się do jego rozwoju. Odpowiedzialnie korzystając z solarium, opalamy się w kontrolowany sposób i dostarczamy naszemu organizmowi witaminy D wskutek działania promieni UV.

Jakie są zalety korzystania z łóżka opalającego?

Łóżko opalające oferuje bezpieczną opaleniznę i zapewnia utrzymanie w organizmie odpowiedniego poziomu witaminy D. Witamina D jest niezbędna dla zdrowia, zmniejsza ryzyko zachorowań m.in. na zapalenia wirusowe, osteoporozę, krzywicę, nadciśnienie, raka piersi, płuc, prostaty i co ciekawe – również raka skóry. Podczas opalania na słońcu, skóra narażona jest na działanie różnych poziomów promieniowania UV, w zależności od położenia geograficznego, pory dnia, miesiąca roku itd. Korzystając z solarium można opracować program opalania tak, aby zapobiec ryzyku poparzenia.

Jak powstaje opalenizna?

Naturalny kolor skóry zależy od pigmentu czyli melaniny. Ilość melaniny w skórze danej osoby zależy od czynników dziedzicznych. Podczas opalania komórki znajdujące się w głębokich warstwach skóry tzw. melanocyty zaczynają produkować zwiększone ilości melaniny. Melanina przedostając się na powierzchnię skóry i nabiera brązowego odcienia, tworząc tym samym opaleniznę. Zbyt intensywne przyspieszanie naturalnego procesu opalania może powodować poparzenie skóry.

Dlaczego ludzie wybierają właśnie tę formę opalenizny?

Ponieważ przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas. Na naturalne opalanie nie zawsze mamy warunki: pogoda, czas, zabiegany tryb życia, miejsce zamieszkania, często wstydzimy się odkrywać ciało przy innych ludziach. Jeśli zaś chodzi o solarium pogoda nie ma znaczenia, miejsce zamieszkania również, nie musimy także odkrywać ciała przy obcych ludziach i godzinami wystawiać się na słońcu – wystarczy kilka minut by nadać skórze piękny kolor, program opalania można dostosować bezpośrednio do potrzeb i rodzaju karnacji osoby.

Korzystając z solarium z głową i stosując się do zaleceń przeszkolonego personelu nie narażamy się na niebezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach wiele rzeczy może nam zaszkodzić, jeśli jednak wcześniej zdobędziemy na dany temat konkretne i przydatne informacje, a do opalania odpowiednio się przygotujemy, możemy maksymalnie ograniczyć szkody i czerpać do woli z korzyści, które oferuje nam dzisiejsza technologia.

Oceń