OAutor: Gdański Ogród Zoologiczny
Szybko się uczą, potrafią posługiwać się narzędziami, a ich DNA w 97% pokrywa się z ludzkim. Orangutany są najmniej agresywnymi małpami i charakteryzują się przyjaznym nastawieniem. Pełnią również bardzo ważną rolę w ekosystemie, przyczyniając się do rozsiewania nasion wielu gatunków drzew.
Artystyczne dusze
W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym mieszka para orangutanów, Raja i Albert. To jedyne orangutany w Polsce. – Raję nazywamy artystką – opowiada Michał Krause, były opiekun i przyjaciel gdańskich orangutanów. Raja co jakiś czas dostaje kredki (nietoksyczne, bo nie tylko kolor, ale też smak ma znaczenie) oraz kartkę papieru. Głośnymi cmoknięciami daje znać, że już czas na oddanie się malarskiej twórczości.
– Za każdą oddaną pracę Raja otrzymuje smakołyk. Często jednak próbuje nas, opiekunów, przechytrzyć, przedzierając namalowaną pracę na pół, oczekując tym samym dwóch przysmaków w zamian za oddanie „dwóch” prac – śmieje się pan Michał. – Albert również ma duszę artysty – zdradza opiekun. Jest miłośnikiem literatury pięknej. Jego ulubionymi pozycjami są „Duma i uprzedzenie” Jane Austen oraz przygody Indianina Winnetou. Z zaciekawieniem wsłuchuje się w czytane powieści. Albert to również majsterkowicz. Paznokciami potrafi odkręcić śrubkę, skonstruować huśtawkę z węży strażackich oraz zbudować wygodne legowisko z trocin drzewnych.
Dzięki nam jutro może ich nie być
Na świecie występują tylko 3 gatunki orangutanów – sumatrzańskie, borneańskie, tapanuli, a wszystkie one są krytycznie zagrożone wyginięciem. Każdego dnia te człekokształtne małpy walczą o przetrwanie, podczas gdy człowiek sukcesywnie wyniszcza ich naturalne siedliska – lasy tropikalne – pod uprawę palm olejowych.
Codziennie przyczyniamy się do dewastacji lasów tropikalnych poprzez kupowanie produktów zawierających w swoim składzie olej palmowy. Znajduje się on w 50% produktów codziennego użytku: od płatków owsianych, chlebów pakowanych i ciastek, poprzez kremy do rąk i szampony, aż po proszki do prania. Większość oleju palmowego pochodzi z Indonezji i Malezji – jedynych obszarów zamieszkiwanych przez orangutany.
– Przez 40 lat pod uprawę palmy olejowej, z której pozyskuje się nasiona do produkcji oleju palmowego, wycięto 17 mln hektarów lasów. Żeby lepiej sobie to zobrazować, jest to powierzchnia mniej więcej połowy obszaru Polski. Połowę powierzchni wyciętego obszaru stanowiły lasy zamieszkiwane właśnie przez orangutany – opowiada dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski. Szacuje się, że w ciągu następnych 6 lat z powierzchni ziemi zniknie kolejne 15 mln hektarów lasów tropikalnych, a razem z nimi – o ponad 86% zmniejszy się populacja orangutanów borneańskich.
– Każdej minuty wycinana jest powierzchnia wielkości 27 boisk do piłki nożnej. Jest to gigantyczny problem, którego musimy zacząć być świadomi – tłumaczy dyrektor gdańskiego ZOO.
Olej ten olej palmowy
Gdański Ogród Zoologiczny ruszył na ratunek orangutanom, organizując kampanię Ocalmy Orangutany #OLEJOLEJ. Celem kampanii jest edukacja i uświadomienie, jak wyjątkowe i potrzebne są orangutany oraz zainteresowanie tematem oleju palmowego i drastycznie zmniejszającej się powierzchni lasów tropikalnych wraz z ich mieszkańcami. W związku z kampanią na gdańskie ulice wyjechał autobus z wizerunkiem orangutana, zachęcający do zwrócenia uwagi na problem ginącej populacji tych majestatycznych małp. W gdańskim ZOO prowadzone są lekcje edukacyjne poświęcone temu palącemu problemowi, a na stronie internetowej w zakładce „edukacja” możemy zasięgnąć informacji, w jaki sposób możemy pomóc. Wraz z Fundacją Hutan ZOO prowadzi zbiórkę pieniędzy na ratunek orangutanom, którą można wesprzeć, wrzucając datek do specjalnej skarbony stojącej w pawilonie orangutanów.