Together Magazyn » Pupil » Niesforny szczeniak – jak sobie z nim radzić?
mały niesforny szczeniaczek

Niesforny szczeniak – jak sobie z nim radzić?

Poszarpane ubrania, pogryzione buty, zabrudzony dywan – szczenięce wybryki potrafią przyprawić o ból głowy. Nad rozbrykanymi psiakami, które wprost rozpiera energii, nierzadko trudno zapanować. Na szczęście wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by nauczyć młode czworonogi dobrych manier. Sprawdź, jak radzić sobie z niesfornym szczeniakiem.

Niesforny szczeniak – jak go uspokoić?

Młodość rządzi się swoimi prawami. Szczenięta są pełne młodzieńczego wigoru i ciekawe świata. Do prawidłowego rozwoju potrzebują znacznie większej dawki ruchu i stymulacji umysłowej niż psy dorosłe. Szczeniaki chętnie eksplorują swojego otoczenie i badają jego elementy, również za pomocą zębów. Dodatkowo podczas ząbkowania odczuwają dyskomfort, który starają się zredukować poprzez gryzienie. Nie mają też pełnej kontroli nad swoimi zwieraczami, co sprawia, że muszą często załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.

Młode psy dopiero uczą się zasad życia z ludźmi i innymi czworonogami. Z wieloma bodźcami stykają się pierwszy raz, dlatego często nie potrafią jeszcze dostosować swoich reakcji do sytuacji. Wszystko to sprawia, że opieka nad szczeniakiem jest szczególnym wyzwaniem.

Aby okiełznać małego czworonożnego rozrabiakę, warto przestrzegać kilku zasad. Wychowanie niesfornego szczeniaka powinno opierać się na:

  • podstawowym szkoleniu z zakresu posłuszeństwa,
  • wzmacnianiu pożądanych zachowań,
  • zapewnieniu zwierzakowi odpowiedniej dawki ruchu i rozrywki,
  • ćwiczeniach na koncentrację, samokontrolę i precyzję ruchów,
  • wyciszaniu emocji poprzez węszenie, eksplorację otoczenia, aktywność intelektualną,
  • zapewnieniu psu różnorodnych zabawek i przysmaków do gryzienia.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienie rąk?

Gryzienie rąk i ubrań w czasie zabawy to problem, z którym zmaga się wielu opiekunów szczeniąt. Niestety takie zachowanie jest często nieświadomie wzmacniane. Aby uniknąć kontaktu z ostrymi zębami szczeniaka, nigdy nie należy używać do zabawy z czworonogiem swoich rąk. Warto też zaopatrzyć się w szarpak dostosowany do drobnego uzębienia szczeniaka. Dobry sklep zoologiczny oferuje wiele różnorodnych akcesoriów do gryzienia idealnych dla szczeniąt.

Jeśli w ferworze zabawy psi maluch zaczyna gryźć ręce, należy powiedzieć „nie” /„dość”, przerwać zabawę i oddalić się od zwierzaka. W ten sposób nauczy się, że gryzienie rąk wiąże się zawsze z zakończeniem radosnych harców.

Co zrobić, gdy szczeniak niszczy przedmioty?

Niszczenie przedmiotów przez szczeniaka może wynikać z nudy czy napięcia związanego z ząbkowaniem. Często jest ono jednak normalnym zachowaniem badawczym – pozwalającym poznawać otoczenie. Gryzienie ma też działanie relaksujące i odstresowujące. Nie da się więc go całkowicie wyeliminować. Jak oduczyć szczeniaka niszczenia przedmiotów w domu?

  • Zapewnij psu odpowiednie gryzaki i przysmaki do żucia.
  • Trzymaj elementy garderoby i buty poza zasięgiem zwierzaka.
  • Nie używaj starych ubrań i butów do zabawy z psem.
  • Zniechęcaj zwierzaka do niszczenia przedmiotów (np. za pomocą sprayów odstraszających).
  • Reaguj, gdy pies gryzie domowe wyposażenie – przerwij niepożądane zachowanie głośnym dźwiękiem i zaoferuj szczeniakowi zabawkę do gryzienia.

Co zrobić, gdy szczeniak brudzi w domu?

Nauka czystości to jedna z najważniejszych lekcji, jaką musi przejść każdy młody psiak. Szczenięta nie są w stanie w pełni kontrolować swoich odruchów fizjologicznych aż do ukończenia 4. miesiąca życia. Zanim jednak nauczą się zachowywać czystość w domu, może minąć kilka kolejnych miesięcy. Jeśli szczeniak brudzi w domu, warto:

  • nauczyć go załatwiania potrzeb fizjologicznych na maty,
  • ograniczyć jego przestrzeń, gdy znajduje się bez nadzoru (utrzymywać go w klatce kennelowej lub na krótkiej smyczy),
  • dokładnie oczyścić wszystkie zabrudzone powierzchnie preparatem enzymatycznym,
  • przestrzegać stałego harmonogramu karmienie i wyjść toaletowych (po posiłku, drzemce, zabawie),
  • reagować na sygnały wysyłane przez psa (węszenie, nawiązywanie kontaktu wzrokowego, kręcenie się, piszczenie).

Nawet niesfornego szczeniaka da się nauczyć zasad savoir-vivre. Dzięki konsekwencji i cierpliwości opiekuna każdy szczeniak może wyrosnąć na grzecznego i posłusznego czworonożnego kompana.

Oceń