Po kilkunastu latach wspaniałej przyjaźni Twój ukochany pies odszedł za Tęczowy Most? To naturalne, że czujesz ogromny ból i tęsknotę. I choć z pewnością musi minąć wiele czasu, zanim poradzisz sobie ze stratą, być może nasz porady sprawią, że łatwiej będzie Ci przeżyć pierwsze dni i tygodnie po odejściu przyjaciela.
Wyjątkowa więź człowieka z psem
Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że relacja człowieka z psem jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Wie o tym każdy, kto opiekuje się czworonogiem. Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wspólne spacery, przytulanie na kanapie, mokry nosek i mądre spojrzenie psa, który próbuje pocieszyć nas po ciężkim dniu – wszystko to jest nie do przecenienia.
Więź pomiędzy człowiekiem a psem od lat jest przedmiotem wielu badań naukowych. Wspólna historia przedstawicieli tych dwóch gatunków sięga ponad dziesięciu tysięcy lat, a dla obu stron relacja ta okazała się bardzo korzystna. Dzisiaj psy doskonale radzą sobie w relacjach z człowiekiem – na tyle dobrze, że dla wielu osób to właśnie zwierzak staje się najlepszym przyjacielem.
Co więcej, relacja z czworonogiem to źródło ogromnej satysfakcji. Niemal każdy kontakt z psem – niezależnie od tego, czy jest to wspólna drzemka, zabawa czy spacer – niesie ze sobą ogromny ładunek pozytywnych emocji. W efekcie w organizmie wytwarzane są duże ilości hormonów szczęścia.
A to tylko niektóre z powodów, dla których strata psa boli w sposób szczególny.
Nie mogę się pozbierać po stracie psa – to całkowicie zrozumiałe!
Śmierć psa jest wydarzeniem, które jest wyjątkowo trudne. Pies, będący często najważniejszym towarzyszem i wsparciem, jest obiektem emocji, które w sposób naturalny przeznaczone są dla dzieci. Codziennej opiece nad psem towarzyszą różnorodne rytuały, takie jak spacery, pory posiłków, czas zabawy czy relaksu. Nagłe przerwanie codziennej rutyny jest bardzo trudne. Można to porównać do straty bliskiej osoby, z którą dzielimy codzienne czynności. Strata sprawia, że wszystkie te zadania tracą sens.
Być może w Twoim otoczeniu pojawią się osoby, które stwierdzą, że tak duży smutek po stracie psa to przesada. Nie warto przejmować się tylko typu opiniami. Mogę one świadczyć jedynie o tym, że osoba taka nigdy nie nawiązała głębszej relacji z psem. Powstaje pytanie, czy znajomość z taką osobą rzeczywiście jest wartościowa?
Jak poradzić sobie z żałobą po zwierzaku?
Śmierć psa jest bardzo trudnym doświadczeniem. Wiele osób nie może poradzić sobie z odejściem najlepszego przyjaciela. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które w pewnym stopniu mogą pomóc Ci w przetrwaniu tego trudnego czasu.
Bądź ze swoim psem do końca
Niezależnie od tego, czy Twój pies odszedł nagle, czy może był już psim seniorem, zmęczonym długotrwałą chorobą, bardzo ważne jest to, abyś towarzyszył mu do samego końca. Twoja bliskość sprawi, że psu łatwiej będzie pogodzić się z nadchodzącą śmiercią. Z pewnością będzie bardziej spokojny i będzie to dla niego mniej stresujące. Jednocześnie Ty unikniesz wyrzutów sumienia, które z pewnością pojawiłyby się, gdybyś w ostatnich chwilach zostawił psa samego.
Poszukaj ukojenia w rytuałach
Coraz częściej śmierci zwierzaka towarzyszą różnego typu rytuały, podobne do tych, które są kultywowane w przypadku odejścia człowieka. Zgodnie z prawem, ciała psa nie można pochować w dowolnym miejscu, na przykład na łące. Musi ono zostać zutylizowane. Możesz jednak przygotować specjalny kamień pamiątkowy dla zwierzaka i ustawić go w widocznym miejscu – na przykład w ogrodzie, gdzie Twój piec chętnie wylegiwał się w słoneczne dni. Nie rezygnuj również ze zdjęć zwierzaka.
Obecnie coraz bardziej popularne stają się także specjalne cmentarze dla zwierząt. Choć temat ten budzi sporo kontrowersji, wielu osobom pomaga świadomość, że pies po śmierci ma swoje miejsce.
Pozwól sobie na przeżycie wszystkich etapów żałoby
Jeśli czujesz, że nie możesz pozbierać się po stracie psa, przede wszystkim daj sobie czas na przeżycie wszystkich pojawiających się emocji. Poszczególne etapy żałoby są bardzo trudne, jednak przejście przez nie jest jedynym sposobem na poradzenie sobie ze stratą.
- Pierwszy etap to szok i zaprzeczenie. W pełni zrozumiałe jest to, że nie możesz uwierzyć w śmierć zwierzaka i w to, że nie będzie już towarzyszył Ci podczas codziennych czynności. Etap ten może trwać dłużej, jeśli śmierć psa nastąpiła nagle.
- Drugi etap to tęsknota i żal. Koniecznie pozwól sobie na jego przeżycie. Oglądanie zdjęć psa, wspólnych nagrań czy wspominanie spędzonego z nim czas to w pełni naturalne zachowania i nie należy ich unikać. Na tym etapie może też pojawić się gniew. Z pewnością jednak zrobiłeś wszystko, aby życie Twoje psa było radosne i szczęśliwe.
- Trzecim etapem żałoby jest dezorganizacja i rozpacz. Beznadziejność, osamotnienie, lęk, smutek, poczucie braku sensu – możesz spodziewać się tych i innych trudnych emocji. Bardzo prawdopodobne jest, że na pewien czas zechcesz się odizolować. Nie tłum w sobie negatywnych emocji – mając świadomość tego, co czujesz, łatwiej będzie Ci przetrwać żałobę.
- Czwarty, ostatni etap żałoby, to akceptacja. Po pewnym czasie – może to być kilka tygodni lub miesięcy – zaczniesz powoli godzić się ze stratą zwierzaka. Postaraj się skupić na dobrych wspomnieniach. W końcu ukochany zwierzak pozostanie w Twojej pamięci na zawsze.
Poszczególne fazy żałoby mogą się przenikać. U każdego wyglądają one nieco inaczej i mają różne natężenie. Z pewnością myśl o tym, że nie możesz pozbierać się po stracie psa, będzie towarzyszyła Ci przez długi czas. Świadomość tego, jak przebiega proces żałoby, może jednak przynieść pewne ukojenie.
Zaczekaj chwilę, zanim w Twoim domu pojawi się kolejny pies
Kolejna „dobra rada”, z którą być może się spotkasz, to wzięcie kolejnego psiaka. Wiele osób uważa, że następny pies może zapełnić pustkę po zmarłym przyjacielu. Nie jest to jednak dobry pomysł.
Jeśli nowy pies pojawi się w Twoim domu zbyt wcześnie, zaczniesz szukać u niego cech swojego zmarłego psa. Spowoduje to frustrację, smutek oraz zawód, a przy tym negatywnie wpłynie na relację z nowym psem, który z pewnością będzie miał zupełnie innych charakter.
Oczywiście mały, słodki szczeniak wprowadzi do domu mnóstwo radości i w pewnym stopniu zapełni pustkę. Warto jednak zaczekać i dać sobie czas na przeżycie żałoby, a kiedy poczujesz się gotowy, możesz zacząć budować wspaniałą przyjaźń z następnym psem.
Ile trwa smutek po stracie psa?
To, ile czasu będzie trwał smutek po stracie psa, zależy od konkretnej osoby. Niektórzy poradzą sobie ze stratą po kilku tygodniach, a inni będą potrzebowali kilku miesięcy. Z każdym kolejnym dniem trudne emocje będą jednak słabły, a po pewnym czasie w Twojej pamięci pozostaną jedynie pozytywne wspomnienia. To naturalny proces, który występuje również w przypadku śmierci bliskiej osoby. Trudne emocje z czasem tracą na sile, a codzienność zostaje zreorganizowana.
Z pewnością myśl o śmierci ukochanego przyjaciela będzie jednak wywoływała smutek nawet po wielu latach. Właśnie dlatego warto pozostawić sobie pamiątki po zwierzaku, w szczególności jego zdjęcia z czasów, kiedy był młody i silny. Kiedy po latach spojrzysz na szeroki uśmiech czworonoga, z pewnością Ty również się uśmiechniesz – wiedząc, że teraz jest szczęśliwy za Tęczowym Mostem i nie brakuje mu tam ani psich przyjaciół, ani ulubionych smaczków.
Nie możesz pozbierać się po stracie psa? Daj sobie czas
Pozbieranie się po stracie psa wymaga czasu, dlatego nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Pozwól sobie na przeżycie wszystkich etapów żałoby. Świadomość, że byłeś ze swoim przyjacielem do samego końca, również przyniesie Ci ukojenie – podobnie jak rytuały po jego odejściu. A kiedy poczujesz się gotowy, możesz dać kochający dom innemu zwierzakowi. Dzięki temu zyskasz kolejnego przyjaciela, a Wasza wspaniała relacja wzbogaci Twoje życie i stanie się źródłem radości na kilkanaście kolejnych lat.