Together Magazyn » Aktualności » Nagłośnienie w domu, czyli tworzenie przyjaznej przestrzeni

Nagłośnienie w domu, czyli tworzenie przyjaznej przestrzeni

Wyposażenie mieszkania czy domu to nie tylko dostosowanie go wyłącznie do funkcji użytkowych. Ważne są również komfort i wygoda, które sprawiają, że lubimy przebywać w zaciszu domowym i do niego wracać. Zawsze warto zainwestować rozwiązania zamieniające nasz dom w przyjazną przestrzeń. Jednym z nich są systemy nagłośnienia.

Jedno źródło dźwięku

Systemy nagłośnień opartych na jednym, centralnym źródle dźwięku znamy na co dzień, choć nie zawsze zastanawiamy się nad ich funkcjonowaniem. Przykładami mogą być galerie handlowe, hotele, centra konferencyjne czy niektóre przychodnie lekarskie. Muzyka płynąca z dyskretnie ukrytych głośników stała się już niemal częścią naszej rzeczywistości. Podobne rozwiązania coraz powszechniej są stosowane w domach.

Jak to działa?

Systemy typu multiroom są coraz chętniej wykorzystywane w zakresie dostępu do internetu czy telewizji cyfrowej. Wygoda ich użytkowania jest nie do podważenia. Jeden dekoder bądź router wystarcza, aby odbierać sygnał na wielu urządzeniach. To samo dotyczy systemów nagłośnienia. Ich działanie opiera się na połączeniu źródła dźwięku – jednostki centralnej (np. tunera, odtwarzacza CD/DVD) – ze wzmacniaczem. Wzmacniacze wielostrefowe można z kolei podłączyć do zintegrowanych systemów głośników w całym domu. Dzięki temu możemy w komfortowy sposób słuchać muzyki, bez konieczności uruchamiania niezależnych odtwarzaczy.

Z czego składa się system multiroom?

Obecnie istnieją możliwości instalacji niezwykle zaawansowanych technologicznie systemów. Niezależnie jednak od stopnia złożoności, większość tego typu rozwiązań składa się z podobnych komponentów:

  • jednostka centralna – może być nią zestaw HI-FI, łącznie z korektorem dźwięku – pełni ona funkcję kontrolera i przesyła dźwięk do wzmacniacza;
  • wzmacniacz wielostrefowy – przesyła dźwięk do głośników w poszczególnych pomieszczeniach;
  • głośniki – często montowane są w ścianach lub sufitach podwieszanych, dzięki czemu można zyskać nieco przestrzeni, bez obniżania funkcjonalności domu;
  • sterowniki – umożliwiają kontrolę głośności w odpowiednich strefach domu; mogą mieć formę stacjonarną (np. wbudowane w ścianę) bądź przenośną; nowoczesne systemy nagłośnienia można kontrolować również zdalnie – za pomocą pilota lub smartfona;
  • okablowanie – nie zawsze doceniany, choć niezbędny element w systemie; niestety, współczesna technologia nadal nie umożliwia efektywnych połączeń bezprzewodowych, przynajmniej w warunkach domowych. Jakość połączeń typu bluetooth pozostawia wiele do życzenia. Zastosowanie tradycyjnych przewodów, możliwie wysokiej jakości, gwarantuje wysoką jakość dźwięku w każdym pomieszczeniu.

Czy to się opłaca?

To prawda, że zaprojektowanie i wykonanie solidnego systemu nagłośnienia w domu może sporo kosztować. Już sam zakup odpowiedniej jakości jednostki centralnej wiąże się ze sporym wydatkiem. Warto również wspomnieć, że montaż głośników oraz systemów sterowania i okablowania bywa całkiem dużym przedsięwzięciem, które wymagać może przeprowadzenia remontu. Jednak w dużych domach może być to rozwiązanie opłacalne, o ile oczywiście zależy nam na dostępie do wysokiej jakości muzyki w każdym pomieszczeniu, a także poza domem (np. na tarasie). Zakup kilku zestawów do odtwarzania muzyki musi być zdecydowanie bardziej kosztowny niż inwestycja w jeden wzmacniacz wielostrefowy.

Największym atutem systemów multiroom jest oczywiście komfort ich użytkowania. Mogą być one wykorzystywane jako dyskretny budzik, ale również nagłośnienie domowej imprezy nie jest żadnym problemem. Muzyka może nam towarzyszyć w każdym zakątku naszego domu, na przykład podczas sprzątania. Nowoczesne systemy detekcji ruchu automatycznie uruchamiają poszczególne głośniki w określonej strefie. Sterowanie systemem głośności najczęściej odbywa się w sposób intuicyjny.

Warto wreszcie wspomnieć o względach estetycznych i praktycznych. Zabudowa głośników i przewodów jest najlepszą receptą na oszczędność miejsca. Dzięki niej można zapomnieć o zwojach kabli, które zwyczajnie szpecą przestrzeń salonu.

Oceń