Obecnie ciśnieniomierz jest obecny niemal w każdym domu. Wykorzystują go osoby cierpiące z powodu chorób kardiologicznych w różnym wieku. Dzięki niemu łatwiej kontrolować swój stan zdrowia. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model na swój użytek? Co musi mieć taki sprzęt? Przeczytaj!
Czym jest ciśnieniomierz i jakie są jego rodzaje?
Ciśnieniomierz to urządzenie wykorzystywane do pomiaru częstotliwości szumu fal tętniczych spowodowanych ruchem krwi. W praktyce chodzi o pomiar ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi tętniczej. Jego użyteczność dla pacjentów zdecydowanie wzrosła w momencie zmiany konstrukcji sprzętu z rtęciowego na zegarowy i elektroniczny. Dzięki temu każdy może mieć swój egzemplarz w domu. Obecnie na rynku dostępne są produkty:
- zegarowe ze słuchawkami i stetoskopem;
- elektroniczne mankietowe;
- elektroniczne nadgarstkowe.
To, jaki pacjent wybiera na swój użytek, uzależnione jest od kilku czynników.
O czym pamiętać wybierając ciśnieniomierz dla siebie – dokładność
Prawdopodobnie każdemu pacjentowi zależy na dokładności pomiaru i niezawodności. Dla takich osób najlepszym wyborem będzie zapewne ciśnieniomierz ręczny ze stetoskopem. Składa się z mankietu pompowanego gruszką, zegara z zaworem upustowym oraz stetoskopem. Taki zestaw jest niezbędny do przeprowadzenia pomiaru. Ciśnieniomierze ręczne mankietowe charakteryzują się wysoką dokładnością, jednak wymagają nauki wykonywania pomiaru.
Najważniejsze cechy ciśnieniomierzy – łatwość obsługi
Zwłaszcza dla osób starszych i mieszkających samotnie kluczowym czynnikiem jest łatwość skorzystania ze sprzętu pomiarowego. Maksymalne ułatwienie podczas codziennego mierzenia ciśnienia ma bardzo duże znaczenie. Takie cechy posiadają ciśnieniomierze elektroniczne. Nie ma znaczenia czy pacjent chce wybrać egzemplarz mankietowy, czy nadgarstkowy, pomiar odbywa się w pełni automatycznie. Co więcej, zaawansowane modele są w stanie pokazywać nie tylko ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, ale również puls. Mają także wbudowaną pamięć wewnętrzną celem rejestrowania kolejnych wyników.
Ciśnieniomierz elektroniczny a wielkość urządzenia
Kolejny czynnik rozważany przez pacjentów to rozmiary sprzętu. Dla osób, które stale chcą mieć przy sobie ciśnieniomierz, najlepszą opcją może okazać się model nadgarstkowy. Jest niewielki, zwykle ma zasilanie bateryjne i bardzo dobrze sprawdzi się w podróży. Z łatwością można go zmieścić w torebce lub bagażu podręcznym. To dobre rozwiązanie dla wszystkich ceniących kompaktowe rozwiązania.
Ciśnieniomierz manualny czy elektroniczny?
Wybór uzależniony jest od Twoich oczekiwań i możliwości. Dla osób, które mogą liczyć na pomoc domowników, zapewne sięgną po sprawdzone sprzęty z zegarem sprężynowym. Dzięki temu mogą oczekiwać bardzo dokładnych pomiarów. Dla tych, którzy chcą mierzyć również tętno oraz uzyskiwać szybki wynik bez wykonywania dodatkowych czynności sięgną po model elektroniczny.
Sprawdzanie ciśnienia krwi to podstawowa czynność w nadciśnieniu tętniczym, problemach z nerkami czy chorobami kardiologicznymi. Dlatego konieczne jest sięgnięcie po sprawdzone urządzenie, które dopasowane jest do Twoich potrzeb.
Na stronie https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-cisnieniomierza-oraz-termometru-bezdotykowego/%20 znajdziesz więcej informacji w tym temacie