Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Monohydrat kreatyny a kofeina: Czy spożywanie kreatyny i kofeiny jednocześnie ma skutki uboczne?
odpowiadamy na pytanie czy kreatynę można łączyć z kawą

Monohydrat kreatyny a kofeina: Czy spożywanie kreatyny i kofeiny jednocześnie ma skutki uboczne?

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych wśród sportowców suplementów diety, który wspiera budowę masy mięśniowej. W sklepach z odżywkami dla osób aktywnych fizycznie, można znaleźć tego typu produkty, wzbogacone również o inne substancje, w tym m.in. o kofeinę. Czy takie połączenie jest jednak bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych? Wyjaśniamy.

Czym jest kreatyna?

Zanim odpowiemy na wcześniej zadane pytanie, w pierwszej kolejności wyjaśnimy – co to jest kreatyna? Otóż kwas beta- metyloguanidynooctowy (kreatyna) to organiczny związek, składający się z trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny. Każdy z wyżej wymienionych, stanowi istotny element budujący białka mięśniowe. W przeważającej części, bo w ponad 95%, kreatyna występuje naturalnie w mięśniach, natomiast w pozostałych, niewielkich ilościach w jądrach, mózgu, nerkach i wątrobie.

Jakie są dostępne formy kreatyny?

W sklepach z suplementami dla sportowców, można znaleźć wiele różnych rodzajów kreatyny. Do najpopularniejszych należą:

  •         Monohydrat kreatyny. Stanowi połączenie cząsteczek wody i kreatyny. Jest to najpopularniejszy produkt, po który chętnie sięgają osoby aktywne fizycznie. Jego spożywanie wiąże się z wysoką retencją wody, ale często także szybko widocznymi efektami. Polecany, tego typu suplement diety, dostępny jest tu: https://mlonutrition.pl/sklep/strong10/.
  •         Jabłczan kreatyny. Składa się z cząstek kreatyny i kwasu jabłkowego. W przeciwieństwie do monohydratu, charakteryzuje go mniejsza retencja wody. Efekty jego zażywania pojawiają się później, jednak odznaczają się większą trwałością.
  •         Cytrynian kreatyny. To cząsteczki kreatyny połączone z kwasem cytrynowym. Jakościowo zbliżony do jabłczanu, jednak rzadko występuje jako osobny suplement, częściej jako jeden ze składników gotowych stacków.

Jakie efekty można uzyskać suplementując kreatynę?

Wiedząc już czym jest kreatyna i w jakiej formie można ją kupić, przychodzi czas na uzyskanie odpowiedzi na pytanie – co daje kreatyna? Otóż suplement ten wspiera możliwości anaboliczne i antykataboliczne organizmu. Wspomaga wytwarzanie nowych białek mięśniowych oraz zwiększa parametry wysiłkowe, a wszystko to za sprawą:

  •         Zwiększenia siły,
  •         Przyspieszenia przyrostu masy ciała,
  •         Poprawy szybkości i mocy,
  •         Stworzenia dodatkowego źródła energii,
  •         Poprawy regeneracji potreningowej.

Więcej istotnych informacji na temat działania kreatyny, możesz przeczytać tu: https://mlonutrition.pl/co-to-jest-kreatyna-co-daje-kiedy-i-jak-brac-dzialanie-czyli-wszystko-co-musisz-wiedziec/, do czego serdecznie zachęcamy.

Czy spożywanie kreatyny i kofeiny jednocześnie może dawać skutki uboczne?

Kreatyna i kofeina nie oddziałują na siebie w sposób bezpośredni, lecz pośredni. Bowiem jednym z efektów zażywania kofeiny, jest wypłukiwanie wody z organizmu. Kreatyna natomiast kumuluje wodę w komórkach mięśniowych, więc biorąc po uwagę działanie obu tych składników można wnioskować, że kofeina niweluje działanie kreatyny. Jak się jednak okazuje, nie jest to do końca prawdą. Żeby taka sytuacja miała miejsce, trzeba by było spożywać duże dawki kofeiny, a takowe nie znajdują się w suplementach diety, zawierających jednocześnie kreatynę i kofeinę. Dlatego też nie należy obawiać się sięgania po nie. 

Oceń