Together Magazyn » Aktualności » Mobilność w sieci Relacje Bezpieczeństwo Rozwój

Mobilność w sieci Relacje Bezpieczeństwo Rozwój

Fundacja Dbam o Mój Z@sięg oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim i Pomorskim Kuratorem Oświaty serdecznie zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji pt. MOBILNOŚĆ W SIECI. RELACJE. BEZPIECZEŃSTWO. ROZWÓJ, która odbyła się w dniach 1 – 3 grudnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

MOBILNOŚĆ W SIECI. RELACJE. BEZPIECZEŃSTWO. ROZWÓJ to I edycja międzynarodowej konferencji poświęconej tematowi urządzeń mobilnych w kontekście ich bezpiecznego i odpowiedzialnego użytkowania, rozwoju oraz wpływu na kształtowane relacje i więzi międzyludzkie. Wydarzenie skierowane było głównie do pedagogów, psychologów, psychoterapeutów uzależnień, nauczycieli, ale przede wszystkim rodziców, którzy wraz ze swoimi dziećmi na co dzień wykorzystują cyfrowe urządzenia mobilne.

W ciągu trzech dni w gronie specjalistów podjęte zostały takie tematy jak rola urządzeń mobilnych w życiu człowieka, w szczególności w sferze edukacji, kultury oraz zdrowia, czy bezpieczne korzystanie z cyfrowych „dobrodziejstw” naszych czasów. Kolejnym ważnym aspektem omawianym podczas konferencji były relację oraz jak w jaki je nawiązywać w sposób trwały i solidny za pomocą urządzeń i aplikacji mobilnych.

Na organizowanej Konferencji głównymi mówcami byli: prof. Manfred Spitzer, światowej klasy psychiatra, od lat badający wpływ internetu oraz mediów cyfrowych na życie i zdrowie człowieka, autor takich bestsellerów jak Cyfrowa Demencja (2015) czy Cyberchoroby (2016), prof. Bogdan Wojciszke, ceniony psycholog społeczny, autor licznych badań z zakresu spostrzegania i oceniania ludzi, dynamiki bliskich związków uczuciowych, psychologii władzy, postawy Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywności i godności jako wartości etycznych współczesnego społeczeństwa polskiego oraz Alexander Steinhart, współtwórca start-upu Offtime, który zajmuje się poszukiwaniem równowagi pomiędzy życiem online i offline.

Ważnym aspektem poruszonym podczas Konferencji było użytkowanie urządzeń mobilnych w kontekście relacji rodzic – dziecko. Na podstawie przeprowadzonych badań, dr Maciej Dębski podjął dyskusję na temat korzystania z urządzeń mobilnych przez młodzież oraz praktycznych rozwiązań dla rodziców, prowadzących do odpowiedzialnego ich używania. Podczas debaty ekspertów zostały podjęte między innymi takie tematy jak rodzina i szkoła w kulturze mobilnej, skutki rozwojowe obecności urządzeń mobilnych w życiu małego dziecka oraz style wychowania i ich wpływ na korzystanie z mediów przez dzieci.

Miasto Gdynia jako wyjątkowa przestrzeń innowacyjna oraz eksperymentalna, gdzie swoje początki ma wiele ciekawych idei m.in społecznych i technologicznych, stanie się gospodarzem pierwszej, ogólnodostępnej mieszkańcom, konferencji popularno-naukowej na temat urządzeń mobilnych w kontekście ich bezpiecznego i odpowiedzialnego użytkowania, rozwoju oraz wpływu na kształtowane relacje i więzi międzyludzkie.

Na gdyńskiej Konferencji po raz pierwszy zostały również zaprezentowane w pełnej wersji wyniki ogólnopolskich badań naukowych prowadzonych przez ostatnie dwa lata przez FUNDACJĘ DBAM
O MÓJ Z@SIĘG pt. Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka fonoholizmu w Polsce pod kierownictwem dr Macieja Dębskiego.

fot. Piotr Żagiell

Oceń