Together Magazyn » Więcej » Wyjazd » Mniej i bardziej ekstremalne biwakowanie – jakie schronienie wybrać?
mniej i bardziej ekstremalne biwakowanie wp

Mniej i bardziej ekstremalne biwakowanie – jakie schronienie wybrać?

Biwakowanie może być przyjemnym sposobem na wyjazd dla singla, rodziny czy grupy przyjaciół. Pozwala rozkoszować się spokojem na łonie natury, odpocząć i naładować akumulatory z dala od miejskiego zgiełku i stresów dnia codziennego. Na szczęście istnieje wiele form takich eskapad, więc każdy może znaleźć opcję dla siebie. Jedna z możliwych różnic dotyczy typu schronienia.

Gdzie nocować na biwaku? Jakie są dostępne rozwiązania i dla kogo są przeznaczone? Kilka pomysłów przedstawimy w dzisiejszym artykule.

Biwakowanie w wydaniu luksusowym – glamping dla wymagających

Biwakowanie wcale nie musi oznaczać surowych warunków i nocowania pod przysłowiową chmurką. Na początek przedstawimy dość nietypowe rozwiązanie, które jednak zdobywa spore grono zwolenników, którzy raczej pod zwykły namiot nie mieliby ochoty się wybrać. Mowa o glampingu, czyli połączeniu klasycznego pola kempingowego z usługami znanymi z luksusowych hoteli.

W efekcie otrzymuje się nocleg w nietypowych miejscach. Może być to na przykład jurta, domek wzniesiony z olbrzymiej beczki czy chatka z liści palmy. Dodatkowo ma się dostęp do pełnego cateringu, często w wersji eko, bazującego na wysokiej jakości składnikach, pochodzących od lokalnych dostawców. Glampingi zapewniają standardy hotelowe połączone jednak z możliwością wypoczynku na łonie natury w naprawdę pięknych miejscach.

Własny dom na kółkach – biwak dla mobilnych

Okres pandemii pokazał, że Polacy chcą podróżować, a przy tym zachowywać niezależność i bezpieczeństwo. Trudno się zatem dziwić, że tak mocno rozwija się u nas w ostatnim czasie caravaning, czyli podróżowanie własnym kamperem lub samochodem z przyczepą. W tym wariancie można biwakować w wygodnych warunkach w swoim prywatnym domu na kółkach, wyposażonym zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Ma się do dyspozycji sypialnię, salon, kuchnię i łazienkę – bez oglądania się na zewnętrzne okoliczności. Da się nocować na polach kempingowych, ale też w trasie – zwracając jednak uwagę, czy w danym miejscu jest to na pewno dozwolone. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą spędzić wakacje stacjonarnie w jednym punkcie lub przemieszczając się z miejsca na miejsce. Dla niektórych własny kamper często staje się domem na dłużej – łatwo natknąć się na relacje współczesnych nomadów, którzy pracując zdalnie, zwiedzają świat.

Klasyczny pobyt pod namiotem – czar nostalgii nie tylko dla starszych

Dla wielu osób biwakowanie oznacza jednak wyjazd pod namiot, który pamięta się z czasów dzieciństwa czy studiów. Zapewnia to pewien stopień komfortu, a też stanowi ciekawą przygodę, wspominaną później z rozrzewnieniem.

W zależności od indywidualnych potrzeb można wybrać inny rodzaj namiotu – ważne, by zapewniał wygodne i bezpieczne miejsce do wypoczynku i snu, osłaniające przed wiatrem, chłodem i wilgocią. Do najpopularniejszych typów namiotu zaliczają się modele:

  • biwakowe (wodoodporne, proste do składania i rozkładania, dla nawet większej rodziny),
  • trekkingowe (trwałe, przeznaczone na dłuższe i surowsze ekspedycje).

Oczywiście można wybierać spośród wielu wariantów o różnym kształcie, zapewniających nocleg nawet dla 5-6 osób.

Biwak w wersji ekstremalnej – tarp i szałas

Istnieją też bardziej ekstremalne pomysły na nocleg w plenerze, z których korzysta się choćby podczas wyjazdów survivalowych. Do najpopularniejszych zalicza się szałas, najlepiej wzniesiony własnoręcznie z zebranych gałęzi i liści. Innym rozwiązaniem są tarpy, czyli płachty biwakowe – lekkie, proste do rozłożenia i złożenia, pozwalające szybko przygotować schronienie w razie załamania warunków pogodowych. Tego typu produkty oferuje na przykład sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.

Zanim jednak podejmie się decyzję o noclegu „na dziko” we własnoręcznie stworzonym schronieniu, trzeba oczywiście sprawdzić, czy nocleg w danej przestrzeni jest na pewno możliwy. Dotyczy to nie tylko komfortu i bezpieczeństwa, ale też względów prawnych – nie w każdej lokalizacji wolno bowiem rozbijać obozowiska.

Spędzenie wakacji w plenerze – różne oblicza biwakowania

Wyjazdy na łono natury przynoszą wiele korzyści i zapewniają mnogość pięknych wspomnień. Szeroka baza rozwiązań i pomysłów na plener sprawia, że coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy luksusu, jak i propagatorzy ekstremalnie surowych wycieczek. A Wy, jaką opcję biwakowania wybralibyście dla siebie?

Oceń