Styl PRL w wystroju wnętrz jest wyrazem nostalgii za codziennością komunizmu. Skutecznie wypełnia pustkę po minionych latach, dlatego najczęściej gości w domach pasjonatów tego ambiwalentnie kojarzonego czasu w historii naszego kraju.
Hasło PRL zwykle przywodzi na myśl szarość, nudę i prostotę. Jednak wnętrza wzorowane na latach 60 i 70 minionego wieku przełamują ten obraz – zrywają bowiem z siermiężnością i monotonią wystroju oraz wnoszą do pomieszczenia oryginalność i żywą kolorystykę.
Meblościanka – symbol PRL-u
Tym, czego nie może zabraknąć we wnętrzu w stylu PRL-u jest na pewno meblościanka -symbol tamtego okresu. Masywna, szlifowana na wysoki połysk stanowiła cenną, zwykle długo wyczekiwaną zdobycz. Dzisiaj już nie tak trudno się w nią zaopatrzyć – może się zdarzyć, że jej elementy wciąż są przechowywane na strychach lub w piwnicach wielu domów, a na pewno wystawiane na targach staroci czy w serwisach aukcyjnych. Wystarczy tylko renowacja, by mebel zyskał nowe życie i dawny blask. A wtedy, w pomieszczeniu wzorowanym na to z czasów Polski Ludowej, przywoła nie tylko sentyment za minionymi latami, ale ze względu na proste linie, geometryczność, a przede wszystkim dużą pojemność okaże się praktyczną częścią wystroju. Da również gwarancję trwałości – meble z okresu komunizmu są bowiem solidne, wykonane z dobrej jakości drewna. Na rynku pojawiają się także współczesne wersje meblościanek, które nie przytłaczają masywnością jak ich PRL-owskie odpowiedniczki, a ujmują formą i funkcjonalnością, gdyż poszczególne ich elementy można ze sobą łatwo mieszać i zostawiać w różnych konfiguracjach.
Starych mebli czar
Obok meblościanki nie może zabraknąć słynnych foteli 366 projektu Mariana Chierowskiego z niskim siedziskiem i drewnianymi poręczami. Obecnie wróciły do łask, o czym świadczy choćby ich duża dostępność na rynku i wysoka cena przekraczająca nawet kwotę 1000 zł. Możliwe jest jednak znalezienie używanych, oryginalnych foteli w niższych cenach – czasem wystarczy wymiana obicia, by siedziska ponownie były gotowe do użytku. Warto dopasować do nich ławę z połyskiem lub niewielki stolik, dzięki czemu kawa z rodziną i znajomymi może zamienić się w podróż do czasów PRL-u. Całość umeblowania uzupełni otwarta komoda na nóżkach.
Modne dodatki
Styl wzorowany na wnętrzach z okresu komunizmu wymaga dbałości o dodatki i detale. Czasem nawet one same okażą się wystarczające, by nadać pomieszczeniu charakter retro. Będzie to na przykład welurowe, kolorowe obicie wersalki czy industrialna lampa zawieszona nad stołem w kuchni. Nie powinno też zabraknąć elementów dekoracyjnych, takich jak: ręcznie robione serwetki, obrusy, firanki, kolekcje szkliwionej ceramiki czy kryształy, dumnie prezentujące się na połyskujących regałach.
To wszystko sprawi, że w domu ożyją wspomnienia dawnych lat, związane z rodzinnymi spotkaniami czy beztroskimi wizytami w babcinym mieszkaniu.