Piękny, zdrowy i biały uśmiech to marzenie wielu osób. Przestrzegając zdrowych nawyków higieny jamy ustnej, możemy ograniczyć wystąpienie plam, które powodują ciemnienie, żółknięcie i nierównomierne wybarwienie naszych zębów. Unikanie kawy, herbaty, czerwonego wina, barwiących pokarmów i, przede wszystkim, rzucenie palenia, przynosi doskonałe rezultaty. Co jednak zrobić, gdy żółte zęby przynoszą nam frustrację, a domowe metody nie działają? W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnych rozwiązań rekomendowanych przez stomatologów i oferowanych w specjalistycznych gabinetach. Ile to kosztuje? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Która metoda jest najbezpieczniejsza? Kiedy można przeprowadzić zabieg wybielania, nie narażając szkliwa na szkody? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących uzyskania olśniewającego uśmiechu znajdziecie poniżej!
Na czym polega wybielanie zębów ?
Zabieg wybielania zębów to proces, którego głównym celem jest poprawa ogólnego wyglądu. Do wyboru są metody, które umożliwiają rozjaśnienie zębów. Przeprowadzić można je zarówno w gabinecie, jak i w domu. Jednak przed podjęciem jakiejkolwiek próby, najlepiej skontaktować się ze specjalistą, aby sobie nie zaszkodzić.
Przeciwwskazania do wybielania zębów lampą
Najważniejszymi czynnikami, które uniemożliwiają wybielanie zębów lampą są:
– ich nadwrażliwość,
– stan zapalny dziąseł,
– erozja szkliwa,
– stany patologiczne,
– ciąża,
– alergie na składniki żelu,
– przyjmowanie niektórych leków,
– noszenie aparatu ortodontycznego,
Nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwość zębów to dolegliwość, która objawia się odczuwaniem bólu lub dyskomfortu wskutek różnych bodźców w jamie ustnej.
Osoby z nadwrażliwością zębów doświadczają najczęściej bólu wskutek spożycia gorących, zimnych lub kwaśnych posiłków bądź napojów. Sensytywność zębów objawia się również podczas szczotkowania jamy ustnej czy szybszego wydychania powietrza.
Najważniejszymi czynnikami, które przyczyniają się do nadwrażliwości są:
– recesja dziąseł,
– erozja szkliwa,
– stany patologiczne,
– niewłaściwe szczotkowanie.
W celu złagodzenia nadwrażliwości zębów jak i innych problemów z uzębieniem, koniecznie umów się na wizytę u profesjonalisty, który zadba o Twoje zęby.
Sprawdź szczegóły: https://www.klinikakwiatek.pl/profesjonalne-wybielanie .
Rodzaje metod wybielania zębów
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Niewątpliwie skorzystanie z usług profesjonalisty i wybielanie zębów u dentysty jest najskuteczniejszą metodą. Profesjonalne środki używane w gabinetach stomatologicznych są mocniejsze od past wybielających zdatnych do użytku w warunkach domowych. Wybierz tą metodę wybielania, jeśli ważna jest dla Ciebie szybkość i natychmiastowy efekt.
Higienizacja
Fakultatywnym etapem przed rozpoczęciem wybielania zębów, może być proces higienizacji, który polega na eliminacji mikroorganizmów oraz osadu nazębnego z powierzchni zębów w celu utrzymania czystości w jamie ustnej. Następuję również usuwanie kamienia nazębnego, ponieważ obecność eliminowanych drobnoustrojów może w znacznym stopniu uniemożliwić równomierne wybielenie zębów. Jeśli to konieczne, zabieg kilka dni przed planowanym wybielaniem może zalecić stomatolog.
Laserowe wybielanie zębów
Po wstępnej konsultacji i podjęciu decyzji o wybielaniu gabinecie i higienizacji można przystąpić do zabiegu. Wybielanie zębów lampą to szybki zabieg – trwa 4 cykle po 15 min podczas, których zęby muszą zostać pokryte żelem wybielającym. W trakcie zabiegu, żel zostaje ogrzany lampą, gdzie dochodzi do szeregu reakcji chemicznych. W ten sposób nieestetyczne plamy na powierzchni szkliwa, zmieniają się w bezbarwne związki, co prowadzi do rozjaśnienia płytki nawet o kilka odcieni w trakcie jednej sesji.
Zabieg wybielania lampą jest całkowicie bezbolesny, ale po jego zakończeniu może pojawić się przejściowa nadwrażliwość. W tym celu Pacjent otrzymuje aktywny, specjalny żel zmniejszający to uczucie, a także chroniący szkliwo.
Na czym polega wybielanie nakładkowe zębów ?
Jest to drugi etap, który wzmacnia i utrwalania wybielanie gabinetowe. Wybielanie zębów metodą nakładkową to proces stopniowego wybielania, który może być prowadzony i kontynuowany w domu.
Specjalne nakładki wybielające nazywane są także szynami wybielającymi. Stomatolog wykonuje je na podstawie odcisków Twoich zębów. Wybielanie metodą nakładkową polega na noszeniu przez określony czas, zazwyczaj kilka godzin dziennie bądź w nocy szyn, które zawierają żel wybielający.
Ta metoda jest mniej skuteczna niż wybielanie w gabinecie dentystycznym, ale przedłuża i przynosi oczekiwany efekt wybielania przy regularnym stosowaniu. Jest swoistą, profesjonalną kontynuacją zabiegu wybielania lampą, ale w warunkach domowych.
Domowe sposoby
Najpopularniejszą metodą jest zakup pasty wybielającej czy płynów do ust. Na rynku dostępny jest szereg produktów o właściwościach wybielających, których stosowanie zgodnie z zaleceniami producenta może stopniowo wybielać zęby poprzez ich rozjaśnianie. Należy jednak pamiętać, iż pasty oraz płyny mogą usuwać jedynie przebarwienia, nie wpływają zaś na zmianę naturalnego koloru.
Wybielić zęby można również przy użyciu pasków wybielających. Składają się z cienkich pasków, które zawierają żel wybielający, zdatny do noszenia przez określony czas. Paski wybielające dostępne są bez recepty w aptece i mogą dać efekty po kilku aplikacjach. Jednakże niektóre osoby mogą doświadczyć nadwrażliwości po użyciu pasków.
Wybielanie zębów węglem aktywnym to metoda, która zyskała ogromną popularność. Stosowanie tego sposobu polega na absorpcji przez pastę przygotowanej poprzez zmieszanie proszku węgla aktywnego z wodą, w celu uzyskania pożądanej konsystencji, powierzchniowych plam i przebarwień. Metoda jest skuteczna do eliminacji widocznych gołym okiem defektów, w przypadku głębszych przebarwień będzie ona nieskuteczna.
Inną popularną metodą jest wybielanie sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona jest substancją zdolną do usuwania plam i przebarwień. Aktywnie działa na powierzchnię zębów poprzez ścieranie osadów. Stosowana zbyt często może prowadzić do nadwrażliwości zębów oraz uszkodzeń szkliwa, dlatego ważne jest zachowanie ostrożności.
Regularna higiena jamy ustnej oraz wizyty u dentysty mogą zapewnić skuteczne i bezpieczne wybielanie zębów, bez konieczności sięgania do metod domowych.
Biała dieta, czyli co jeść po wybielaniu zębów ?
Jesteś po zabiegu wybielania a Twoje zęby mają wymarzony odcień? Marzysz o tym, aby osiągnięty kolor zębów został z Tobą jak najdłużej? Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, z tego faktu, ale masz wpływ na efekty wybielania! Rozwiązaniem jest biała dieta, która ma na celu minimalizację możliwości wystąpienia przebarwień po zabiegu wybielania, co pozwoli cieszyć się uśmiechem dłużej.
Założenia opierają się na spożywaniu nabiału, białych produktów zbożowych, warzyw czy owoców oraz wody bądź napojów niebarwionych. Biała dieta to nie tylko zdrowe i smaczne posiłki, które pozwolą Ci się cieszyć kulinarnymi doznaniami, nie rezygnując z wartości odżywczych, jednak również restrykcje żywieniowe.
A czego unikać ?
Jeśli zmieniłeś praktyki żywieniowe, a w konsekwencji praktykujesz białą dietę, niewątpliwie dostarczasz niezbędnych składników odżywczych, które wzmacniają zęby. Niestety wiele wyrzeczeń kosztuje wybielanie zębów. Istnieje bowiem szereg produktów, których spożywanie może zniwelować efekty osiągnięte podczas procesu wybielania. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty pełnoziarniste, fast-foody oraz barwiące owoce i warzywa.
Ważną zasadą jest ograniczenie spożycia pokarmów i napojów barwiących. Ogranicz picie czerwonego wina, które może wpływać na kondycję szkliwa. Alkohol ten zawiera antocyjany, które mogą powodować nieestetyczne przebarwienia.
Niewskazane jest również picie kawy. Spożywanie czarnego napoju, który zawiera taninę może wpłynąć na ciemniejszy odcień szkliwa – kawa może pozostawać plamy, co może potęgować wrażenie, iż zęby wyglądają mniej biało a bardziej żółto.
Co więcej, wyeliminuj ze swojego życia palenie papierosów. Niweczą nie tylko efekty wybielania na długo po wykonaniu zabiegu, ale także całkowite zdrowie organizmu. Są produktem, który przynosi wiele szkód dla zdrowia jak i samopoczucia, dlatego, jeśli to możliwe podejmij decyzję o rzuceniu papierosów.
Postaw na całkowicie zdrowe, holistyczne podejście do diety, które opiera się na zrównoważonym i celowym spożywaniu odpowiednich składników odżywczych. Wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych, może wpłynąć nie tylko na Twój stan uzębienia, ale również na samopoczucie. Odczują to Twoje zęby, jak i cały organizm.
Sposoby wybielania zębów – podsumowanie
Jeśli masz poważniejsze problemy lub chcesz uzyskać bardziej skuteczne i trwałe wyniki, skonsultuj się ze specjalistą. Wybielanie zębów u dentysty, w profesjonalnym i renomowanym gabinecie stomatologicznym to zabieg jednorazowy, którego efekty zasadniczo będą widoczne. Zęby już na zawsze zachowają swój jaśniejszy odcień przy odpowiednim a przede wszystkim regularnym dbaniu o jamę ustną. Postaw na profesjonalistę, który dobierze pod Twoje zęby, indywidualne cechy oraz przyczyny przebarwień trafne i skuteczne metody wybielania zębów.