Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Masz długi? Zobacz, kiedy warto pomyśleć o upadłości konsumenckiej
upadłość konsumencka - dowiedz się jak ją zgłosić

Masz długi? Zobacz, kiedy warto pomyśleć o upadłości konsumenckiej

Zadłużenie może być poważnym problemem. Można jednak z niego wyjść. Jak? Jedną z dróg jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wyjaśniamy, czym ona jest, jakie wymogi trzeba spełnić, by ją ogłosić i jakie powoduje konsekwencje.

Czym jest upadłość dla konsumenta?

Upadłością konsumencką określa się rodzaj procedury skupionej na oddłużeniu konsumentów – osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Przez długi czas procedura upadłościowa była możliwa jedynie dla firm, jednak teraz mogą również korzystać z niej osoby fizyczne, które popadły w długi. Dzięki niej mogą łatwiej wyjść ze swojej trudnej sytuacji i dzięki temu zacząć żyć na nowo.

Szybka i fachowa pomoc prawników – upadłość konsumencka Łódź – https://upadlosci-ekspert.pl/upadlosc-lodz/ – skorzystaj ze wsparcia prawnego, by łatwo ogłosić upadłość!

dowiedz się kiedy zgłosić upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka – główne warunki

Aby ogłosić upadłość konsumencką, muszą być spełnione konkretne warunki. Kiedy jest ona dostępna?

Przede wszystkim konieczne jest posiadanie statusu konsumenta. Dotyczy on osób fizycznych, które nie mają własnej firmy. W przypadku osób prowadzących działalność konieczne jest zatem całkowite zamknięcie firmy, a nie jedynie jej zawieszenie.

Drugim kluczowym warunkiem do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest bycie osobą niewypłacalną. Oznacza to z kolei, że nie można samodzielnie regulować zobowiązań w określonym terminie. Przyjmuje się, że okres niewypłacalności powinien trwać przynajmniej przez 3 miesiące.

Warto wskazać, że upadłość konsumencka nie jest przeznaczona tylko dla osób posiadających majątek.

Do rozpoczęcia procedury trzeba też wnieść wniosek do sądu.

Jakie korzyści daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Przede wszystkim upadłość pozwala na łatwiejsze pozbycie się długów, także wtedy, gdy trafiły one już do komornika. Postępowanie to zatrzymuje procedury komornicze, windykacyjne i powoduje powołanie syndyka masy upadłościowej, z której spłacane są zobowiązania.

Wobec tego osoba, która chciałaby ogłosić upadłość konsumencką, musi pamiętać o tym, że jej majątek przeznaczony jest do spłaty zobowiązań według ustalonego przez sąd harmonogramu. Może to też oznaczać utratę mieszkania czy domu, jednak osoba ta może otrzymać pieniądze na wynajęcie lokalu mieszkalnego.

Na skutek ogłoszenia upadłości konsumenckiej może też dojść do umorzenia długów – częściowego albo całościowego. To powoduje, że wyjście z trudniej sytuacji, gdy długi są coraz większe, staje się prostsze.

Gdy zatem pojawiają się problemy ze spłatą zobowiązań, warto pamiętać o możliwości skorzystania z upadłości konsumenckiej.

Oceń