Alergia, ze względu na częstotliwość występowania, powoli staje się plagą współczesnego społeczeństwa. Cierpią na nią zarówno dzieci, jak i dorośli ludzie. Ostatnie statystki wskazują, że około 40% badanych osób zauważa u siebie objawy alergiczne. Potwierdzone jest jednak, że prawie u połowy Polaków rozpoznano dodatni wynik alergiczny testów na najczęściej występujące alergeny. Co więcej, najnowsze badania potwierdzają, że alergia jest coraz poważniejszym problemem, szczególnie wśród małych dzieci (od 0 do 5 lat) – liczba najmłodszych cierpiących na różnego rodzaju uczulenia zwiększyła się w ciągu ostatnich dziesięciu lat dwukrotnie.
Rodzaje alergii
Występuje pięć podstawowych rodzajów alergii. Alergie wziewne charakteryzują się reakcją ze strony układu oddechowego. Do najczęstszych objawów tego rodzaju uczulenia należą: kichanie, katar, kaszel, utrudnione oddychanie, obrzmienie śluzówek górnych dróg oddechowych, zapalenie spojówek czy łzawienie oczu. Przyczyn z kolei dopatruje się w oddziaływaniu pyłków roślin, zarodników grzybów, kurzu, substancji chemicznych i dymu papierosowego. Konsekwencją nieleczonej alergii wziewnej może być astma lub poważne zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Alergia kontaktowa występuje po bezpośredniej styczności skóry z alergenem, który mogą być kosmetyki, biżuteria, proszki do prania, środki czystości, barwnik zawarte w sztucznych tkaninach itd. Zauważamy wówczas zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, swędzenie, opuchliznę lub pęcherze.
Innym, częstym alergenem są różnego rodzaju leki. Osoby uczulone na jakikolwiek preparaty medyczne powinny szczególnie uważać, gdyż reakcja alergiczna może przebiegać bardzo gwałtownie. Bardzo prawdopodobne jest wtedy zareagowanie wstrząsem anafilaktycznym, który nierzadko staje się przyczyną zgonu. Kolejny, często występujący rodzaj alergii, związany jest ze spożywaniem określonych produktów. Za najbardziej uczulające uznaje się: laktozę, białko mleka krowiego, gluten, orzechy, jaja czy ryby. Możemy przypuszczać, że cierpimy na alergię pokarmową, gdy po zjedzeniu określonych produktów boli nas brzuch, wymiotujemy, mamy biegunkę. Może się również zdarzyć, że podrażnione zostaną nasze spojówki, będziemy mieli katar, duszności czy kaszel. Za alergię pokarmową często odpowiedzialne są geny, dlatego możemy ją zaobserwować już w wieku niemowlęcym.
Alergie pokarmowe u dzieci
Alergenem pokarmowym, najczęściej występującym w przypadku małych dzieci, jest mleko. Często zdarza się, że ma to ścisły związek z nietolerancją laktozy – zawartego w mleku cukru. Szacuje się, że około 13% maluchów może być dotkniętych tym rodzajem alergii, w czym 3% z nich nie ukończyło dwóch lat. Zdiagnozowanie uczulenie na mleko u tak małych dzieci nie należy do najłatwiejszych zadań. Trzeba być czujnym, jeżeli zaobserwujemy: suchą, zaczerwienioną skórę, zmiany zapalne, wypryski i krostki; częste ulewania, wymioty, biegunkę, kolki, bóle brzucha, krew w stolcu; świszczący kaszel, duszności, zatkany nos czy astmę. Bardzo rzadką, choć możliwą, reakcją układu odpornościowego organizmu na alergen jest również wstrząs anafilaktyczny. Należy wtedy bezzwłocznie udać się z dzieckiem do szpitala. Potwierdzeniem przypuszczalnej alergii są testy przeprowadzane przez specjalistę.
Jak radzić sobie z uczuleniem na mleko u dziecka?
Jeżeli alergia na mleko zostanie już zdiagnozowana konieczne będzie wprowadzenie zmian w jadłospisie zarówno dziecka, jak i matki. Przede wszystkim trzeba będzie wyeliminować z diety malucha mleko, które zastąpione zostanie produktami zastępczymi. W przypadku, gdy matka karmi jeszcze piersią będzie musiała zrezygnować z serów, jogurtów, kefirów, lodów i wszystkich innych produktów i dań, które mają w swoim składzie mleko. To samo tyczy się produktów, które zawierają składniki pochodzące z mleka – mleko w proszku, kazeinę, serwatkę, białka mleka czy śmietankę w proszku. Diagnoza, wskazująca na alergię pokarmową u dziecka, może wydawać się czymś bardzo niepokojącym i komplikującym normalne funkcjonowanie. Pamiętajmy jednak, że możemy liczyć na pomoc lekarzy pediatrów, którzy udzielą niezbędnej pomocy w ułożeniu diety i zapewnieniu dziecku jak największego komfortu.