Lustra w domach bywają różne. Traktuje się je jako praktyczny element wystroju, który jednak wyróżnia się ciekawymi walorami estetycznymi. Zwłaszcza gdy wybierze się niezmiernie modne obecnie lustra dekoracyjne – sprawdzające się w rozmaitych domowych przestrzeniach.
Dlaczego warto zdecydować się na lustro dekoracyjne w mieszkaniu? Czym się wyróżniają takie produkty? Jak dobrać je do konkretnej aranżacji? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym tekście.
Lustro dekoracyjne – co wpływa na jego wygląd?
Lustra ozdobne stosuje się w różnych typach wnętrz – od salonów i jadalni, przez łazienki (modele o wysokim współczynniku IP), do przedpokojów i korytarzy włącznie. To niejednokrotnie ważny element wystroju, który wpływa na odbiór całej aranżacji. W zależności od wybranego wariantu można z pomocą lustra dopełnić przestrzeń utrzymaną w rozmaitych stylach:
- skandynawskim (proste, w drewnianej ramie),
- nowoczesnym (minimalistyczne, w neutralnych kolorach oprawy),
- glamour (w bogato zdobionej, barokowej ramie),
- industrialnym (minimalistyczne, często pozbawione obramowania).
Podczas poszukiwań idealnego zwierciadła trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, wpływających na dopasowanie produktu do wnętrza.
Kształt i wielkość
Na rynku można znaleźć lustra w rozmaitych kształtach, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć opcję dla siebie. Zazwyczaj modele okrągłe, owalne lub z zaokrąglonymi narożnikami stosuje się w przestrzeniach, gdzie dominują meble o podobnie opływowych kształtach. Bardziej kanciaste warianty sprawdzają się w ultra nowoczesnych przestrzeniach z wyposażeniem takiego samego typu. Czasami jednak łączenie różnych elementów pozwala uzyskać ciekawe efekty wizualne – wprowadzając do pomieszczenia grę kontrastów.
A co z wielkością lustra? Musi być dobrana do powierzchni pomieszczenia. Zbyt duże potrafi przytłoczyć, zwłaszcza gdy postawi się na model w szczególnie rozbudowanej ramie. Za małe – znika w dużym wnętrzu, nie spełniając ani roli praktycznej, ani dekoracyjnej.
Obramowanie tafli
Ważnym elementem, wpływającym na stylu zwierciadła, jest jego rama. Bywa wykonana z rozmaitych materiałów. Do najczęściej stosowanych zaliczają się oprawy z:
- drewna,
- metalu,
- tworzywa sztucznego.
Dobiera się je do konkretnego stylu – np. we wnętrzach skandynawskich świetnie prezentują się rozwiązania z surowego drewna, a w pomieszczeniach glamour warto zawiesić lub postawić lustro w metalowej, chromowanej ramie. Ciekawostką są lustra do loftów – zdarza się, że miewają oprawę w formie cienkiej listewki w kolorze czarnym lub białym. Niekiedy jednak rezygnuje się nawet z takiej ramy na rzecz skrajnej prostoty.
Podświetlenie i oświetlenie lustra
Nie zapominajmy w końcu o podświetleniu lustra – szczególnie ważnym, gdy ma ono pełnić praktyczne role i zapewniać warunki do wykonywania precyzyjnych czynności (np. lustro łazienkowe). Wykorzystuje się do tego celu dodatkowe punkty świetlne, jak kinkiety i reflektory. Coraz większą popularnością cieszą się również lustra ze zintegrowanym podświetleniem LED, świetnie prezentujące się nie tylko w ultranowoczesnych pokojach. Szeroki wybór takich produktów oferuje między innymi sklep z lustrami: LED-Lustra.pl.
Dlaczego warto zdecydować się na lustro ozdobne?
Z jakich powodów w ogóle warto zainteresować się lustrami ozdobnymi do domu? Zawieszone na ścianie lub postawione w pomieszczeniu reprezentacyjnym stają się ważną ozdobą, zastępując rozmaite przedmioty ozdobne, jak rzeźby, obrazy czy rośliny doniczkowe, nie zajmując zazwyczaj przy tym zbyt wiele miejsca. W dobrze ustawionych lustrach mogą się odbijać szczególnie ciekawe elementy wystroju lub detale architektoniczne. Nie zapominajmy o tym, że lustra w domu to sposób na wprowadzenie większej ilości światła (zwierciadła zawieszone naprzeciw okna lub źródła światła), ale także szansa na optyczne powiększenie wnętrza czy dodanie mu głębi. Lustro to zatem produkt nie tylko dekoracyjny, ale też bardzo przydatny.
Nowoczesne i stylowe lustra ozdobne do domu – podsumowanie
Dobrej jakości lustro dekoracyjne spełnia w rozmaitych domowych wnętrzach wiele funkcji. Warto dopasować je do konkretnego miejsca i swoich indywidualnych potrzeb. Wówczas wpisze się w naszą prywatną przestrzeń codziennego życia, stając się jej istotnym elementem.