Na czarnej liście produktów zakazanych w diecie psa znajdują się pokarmy, które powszechnie występują w naszym menu, np. czekolada, warzywa cebulowe, rodzynki. Dlatego do miski naszego pupila nigdy nie powinny trafiać resztki z obiadu. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy na temat żywienia zwierząt, nie powinniśmy też decydować się na przygotowywanie domowej diety dla psa. Najbezpieczniejszy pokarm dla czworonoga to pełnoporcjowa karma gotowa, która jest kompletna, zbilansowana i nie zawiera żadnych szkodliwych składników. Jakie produkty mogą zaszkodzić psu? Sprawdź naszą listę!
Czego absolutnie nie może jeść pies?
Pies nie powinien spożywać jedzenia przeznaczonego dla ludzi. Wiele produktów jest dla niego szkodliwych, a nawet silnie toksycznych. Lista pokarmów zakazanych dla psa – sprawdź, czego nie może jeść pies:
- czekolada,
- warzywa cebulowe,
- winogrona i rodzynki,
- orzechy makadamia,
- awokado,
- pestki owoców,
- produkty zawierające ksylitol,
- kości,
- surowe produkty (mięso i podroby, jajka, ryby),
- kocia karma,
- alkohol,
- ziemniaki,
- warzywa strączkowe,
- zielone części pomidorów,
- szczaw,
- grzyby,
- kawa.
W trosce o zdrowie i życie swojego czworonoga nigdy nie powinieneś częstować go tymi produktami. Podstawą psiej diety powinna być sucha bądź mokra karma pełnoporcjowa.
Poniżej dokładniej opisujemy objawy zatrucia wybranymi produktami toksycznymi dla psa. Jeśli pies przez Twoją nieuwagę spożył któryś z tych produktów, powinieneś jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii.
Czekolada – groźna słodycz
Te uwielbiane przez człowieka słodycze są śmiertelną trucizną dla psa. Szkodliwość czekolady wynika z zawartej w niej teobrominy. Niebezpieczne jest nie tylko podanie dużej ilości czekolady, ale również częste spożywanie małych dawek. Do objawów zatrucia czekoladą należą: zaburzenia rytmu serca, niepokój, trudności z oddychaniem, wymioty, biegunki, sztywność mięśni, drgawki, osłabienie. Objawy pojawiają się już po jednej godzinie od spożycia. Jeśli w porę nie zareagujemy, może dojść do uszkodzenia nerek, śpiączki i śmierci. Należy mieć na uwadze, że szkodliwa jest nie tylko czekolada jako taka, ale też wszelkie produkty mające ją w składzie.
Rodzynki i winogrona
W przypadku rodzynek i winogron trudno jest powiedzieć, jaka konkretna substancja szkodzi psom. Faktem jest, że spożycie już 10-12 winogron stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia czworonoga. Objawy są opóźnione – mogą pojawić się w ciągu doby, ale równie dobrze po kilku dniach od spożycia. Początkowo występują objawy żołądkowo-jelitowe (biegunka, wymioty, bóle brzucha), a następnie rozwija się ostra niewydolność nerek.
Cebula, czosnek i szczypiorek
Warzywa cebulowe są szkodliwe dla psa zarówno w formie surowej, jak i gotowanej czy suszonej. Po spożyciu cebuli lub czosnku w przewodzie pokarmowym psa uwalniają się toksyczne dwusiarczki o silnym działaniu utleniającym. Następuje uszkodzenie błon lipidowych erytrocytów oraz nieodwracalna denaturacja hemoglobiny. Pojawiają się objawy anemii, przyspieszone oddychanie, ospałość, osłabienie, wymioty i biegunka.
Pestki owoców
Pestki brzoskwiń, moreli, jabłek oraz wiśni są dla psa również niebezpieczne. Zawierają substancję zwaną heterozydem cyjanogennym, z której powstaje cyjanowodór. Jego działanie polega na blokowaniu oddychania komórkowego. Objawami zatrucia są: wymioty, ślinotok, przyspieszone oddychanie, migdałowy zapach wydychanego powietrza, niepokój, drgawki, utrata przytomności, zapaść i śmierć.
Ksylitol
Ten popularny słodzik, coraz częściej stosowany przez ludzi jako zdrowa alternatywa dla zwykłego cukru, jest bardzo niebezpieczny dla czworonogów. Objawy zatrucia ksylitolem to: zaburzenia koordynacji, wymioty, ospałość, drgawki, a nawet śpiączka. Spożycie dużej porcji ksylitolu może spowodować uszkodzenie i niewydolność wątroby, co zazwyczaj kończy się śmiercią psa. W mniejszych dawkach ksylitol wywołuje u psa hipoglikemię (nagły spadek poziomu glukozy we krwi), która jest również groźna dla życia. Szkodliwy jest nie tylko ksylitol w formie słodziku, ale również ten dodany do produktów. Znajdziemy go w pastach do zębów dla ludzi, gumach do żucia, słodyczach i wypiekach cukierniczych.