Strona główna » Aktualności » Lifting? – Nie, dziękuję!
Uśmiechnięta kobieta

Lifting? – Nie, dziękuję!

Autor: Angelika Raether, Dział Wystaw i Edukacji, Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.!

Czy zachowanie młodego wyglądu skóry zawsze musi wiązać się ze skalpelem? Oczywiście, że nie! Rozwiązanie jest proste i przede wszystkim – bezpłatne. Wystarczy kilka minut dziennie, by na długo cieszyć się gładką i jędrną skórą twarzy. Ważna jest systematyczność i… uśmiech!

Wiotczenie skóry? To nie problem!

Czy zastanawialiście się kiedyś, który z waszych narządów może rozciągnąć się do 3 m2? Mowa oczywiście o skórze – największym organie ludzkiego ciała. Jak zadbać o jego dobrą formę? Na pewno nie leniuchując! Wiadomo, że starzenie się tkanek to proces naturalny i nie da się go uniknąć, ale w łatwy sposób można wpłynąć na jego spowolnienie.

Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i pożądanego wyglądu sylwetki. Nie inaczej jest w przypadku skóry twarzy – gimnastyka tej części ciała pozwala opóźnić jej starzenie.

Zatrzymaj młodość na dłużej

Bezpośrednio do skóry twarzy przyczepione są mięśnie mimiczne, które można wygimnastykować – podobnie jak pozostałe mięśnie w naszym ciele. Często używane są nieświadomie – nie do końca możliwe jest ich kontrolowane spinanie oraz rozluźnianie. Bezwiedne ich napinanie prowadzi do powstawania zmarszczek mimicznych, które – w wyniku utrwalania, są znacząco pogłębiane. Wypracowane używanie mimiki pozwoli nam relaksować mięśnie twarzy znacznie częściej, zależnie od naszej woli.

Gimnastykuj twarz codziennie – bo to zdrowe i przyjemne

Dzięki systematycznej gimnastyce zwiększamy objętość ćwiczonych partii mięśni, co pozytywnie wpływa na ich ujędrnienie. Ponadto przekłada się to na blask i koloryt naszej cery.

Jak zatem ćwiczyć?

Na początek dobrze jest przeprowadzić krótką rozgrzewkę. I tu, przykładowo, możemy unieść głowę tak, by podbródek skierowany był w górę – możliwie jak najwyżej. Staramy się przy tym jak najbardziej wyciągnąć szyję. W tej pozycji liczymy do 5. Ćwiczenie powtarzamy 3-4 razy.

Kolejna propozycja to wypowiadanie samogłosek: A, E, I, O, U, Y – głoski artykułujemy szeptem, ale wolno, wyraźnie i starannie.

By nieco rozluźnić spięte mięśnie, możemy zamknąć oczy, unieść język do podniebienia i delikatnie wdychać powietrze przez nos. Ponadto subtelnie się uśmiechamy, by poczuć jak relaksuje i wygładza się twarz.

Następnie przechodzimy do części właściwej – i tu do wyboru:

1. Ćwiczenia mające korzystny wpływ m.in. na zwiększenie jędrności mięśni jarzmowych:

  • UŚMIECH – szeroki, wręcz przesadny uśmiech, z pokazaniem wszystkich zębów;
  • STRZYŻENIE – kierujemy zamknięte usta, mocno naciągając policzek, raz w lewą, raz w prawą stronę, niczym mężczyźni przy goleniu brody.

2. Ćwiczenie mające na celu m.in. wzmocnienie owalu twarzy:

  • WIELBŁĄD – zakładamy górną wargę na dolne zęby, a następnie dolną wargę na górne zęby i tak na zmianę

3. Ćwiczenia mięśnia okrężnego ust:

  • RYBKA – wciągamy policzki i układamy usta, naśladując rybkę;
  • CAŁUSY – układamy usta w dzióbek. Możemy kierować wyciągniętą w stronę sufitu głowę raz w lewą, raz w prawą stronę.

4. Ćwiczenia mające na celu wygładzenie mięśni czoła:

SUFIT – unosimy szeroko otwarte oczy ku górze, spoglądając na sufit – ważne, aby przy tym ćwiczeniu nie marszczyć czoła.

Zalecane jest aby każde z powyższych ćwiczeń powtórzyć 3-5 razy.

Na koniec przechodzimy do relaksacji. Jeśli warunki na to pozwolą, ćwiczenia możemy wykonywać przy muzyce. Ponownie zamykamy oczy, powoli wdychamy powietrze nosem i równie wolno wydychamy ustami. Powtarzamy 5 razy.

Skalpelowi – dziękujemy!

By cieszyć się promienną cerą, nie trzeba poddawać się drastycznym zabiegom i narażać naszego portfela na znaczne uszczuplenie. Ćwiczenia mięśni twarzy przemyślane zostały w taki sposób, aby można było wykonywać je nie tylko w domu, ale i w trakcie krótkiej przerwy w pracy. Skalpelowi – dziękujemy! Uśmiech proszę!

Oceń