Piękny uśmiech jest niezwykle istotnym elementem w dbaniu o wygląd, ale także o własne zdrowie. Leczenie ortodontyczne jest wskazane w przypadku wad zgryzu, których nie powinniśmy ignorować. Proces leczenia wad zgryzu kojarzy nam się z długotrwałym okresem i dolegliwościami bólowymi. Czy jednak faktycznie musi on przebiegać w ten sposób?
Różnorodne metody leczenia
Podstawowe rozróżnienie metod leczenia wad zgryzu to aparat stały oraz ruchomy. Aparaty stałe są uważane za metodę bardziej tradycyjną. Jest to umieszczanie na zębach metalowych zamków, do których przymocowany jest drut prostujący, konstrukcja jest pozostawiona na zębach do zakończenia leczenia, czyli nawet do kilku lat, zdejmowana ona zostaje jedynie w trakcie wizyt u ortodonty. Aparaty ruchome to nakładki ortodontyczne, które możemy zdejmować z zębów w trakcie dnia, są one przezroczyste i regularnie dostosowywane do potrzeb pacjenta w trakcie leczenia.
Aparaty ligaturowe i bezligaturowe
Dostępne są także aparaty stałe ligaturowe oraz bezligaturowe. Drugie z nich są mniej widoczne. Występują w kolorze białym, dzięki czemu taki aparat jest dostrzegalny dopiero z bliska. Mimo mniejszej widoczności ten rodzaj aparatu ortodontycznego wciąż pozostaje mocno inwazyjną metodą, często obciążającą dla zgryzu, ale także śluzówki, wnętrza jamy ustnej.
Nakładki ortodontyczne
Nakładki ortodontyczne w ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej zyskują na popularności. Nic dziwnego – jest to metoda korygowania wad zgryzu, która w niewielkim stopniu wpływa na nasz codzienny komfort. To alternatywa aparatu stałego, która przy odpowiednim doborze oraz opiece specjalistów będzie równie skuteczna, a do tego leczenie zamiast kilka lat, może trwać nawet kilka miesięcy. Warto także wspomnieć, że biorąc pod uwagę całość kosztów, jest to metoda tańsza od tradycyjnego aparatu stałego.
Indywidualne potrzeby
W przypadku stosowania nakładek ortodontycznych indywidualność pacjenta stawiana jest na pierwszym miejscu. Personalne nakładki Hello Smile wytwarzane są na podstawie skanu 3D jamy ustnej, który wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia. Co dwa tygodnie nakładki są wymieniane na nowe, dostosowywane do tempa korygowania wady. Dzięki temu nie tylko specjaliści na bieżąco monitorują przebieg leczenia, ale także nie musimy obawiać się o tak częsty problem użytkowników aparatów stałych – trudność w utrzymywaniu odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej.
Konstrukcja aparatów stałych uniemożliwia dotarcie do każdego newralgicznego punktu, przez co ryzyko występowania próchnicy i innych uchybień jest znacznie wyższe. W przypadku użytkowania nakładek ortodontycznych taki problem nie istnieje, ponieważ nakładki zdejmujemy w celu dokładnego oczyszczenia zgryzu. Wymienianie nakładek ortodontycznych co dwa tygodnie eliminuje ewentualność wystąpienia podobnych problemów spowodowanych niedostateczną higieną.
Jak się przygotować?
Przed rozpoczęciem leczenia wady zgryzu warto przede wszystkim dowiedzieć się, do którego typu leczenia się kwalifikujemy. Następnie powinniśmy zastanowić się, co jest dla nas priorytetem. Podczas decydowania się na konkretny rodzaj leczenia warto wziąć pod uwagę stan uzębienia, cenę, a także upodobania estetyczne. Podczas leczenia wady zgryzu nie powinniśmy czuć się źle ze swoim wyglądem, szczególnie jeśli możemy tego z łatwością uniknąć przy możliwościach, które oferuje współczesna ortodoncja.