Autor: Karolina Studzińska
Gdzie można obejrzeć egipskiego skarabeusza i szklaną rybę sprzed prawie dwóch tysięcy lat? Czy Malbork to jedyne miejsce, gdzie odnajdziemy ślady zakonu krzyżackiego? Jakie zwierzątko w Lęborku przynosi szczęście? Wybierz się z nami w kolejną podróż pociągiem i odkryj tajemnice Lęborka!
Koleją ekologicznie
Lębork jest kolejnym z miast województwa pomorskiego, do którego z łatwością możemy dotrzeć koleją. Przewozy oferuje TLK i InterCity, a podróż z Gdańska trwa około półtorej godziny. Z Gdyni podróż jest oczywiście nieco krótsza, dostępnych jest też więcej połączeń obsługiwanych przez Regio. Ceny wahają się od 10 do 20 złotych. Spakujcie swoje turystyczne plecaki, zabierzcie swoje pociechy, dziadków, kuzynów oraz przyjaciół i wyruszcie na jednodniową przygodę! Pamiętajcie, że decydując się na pociąg, pomagacie środowisku i nie ogranicza Was liczba miejsc w samochodzie, więc możecie wybrać się nawet dziesięcioosobową grupą i wciąż będzie wygodnie!
Krzyżacy nie tylko w Malborku
Kiedy myślimy o Krzyżakach, najczęstsze skojarzenie to ich dawna siedziba w Malborku. Jest jednak kilka innych miejsc w województwie pomorskim, na historię których Krzyżacy mieli ogromny wpływ. Wśród nich znajduje się właśnie Lębork! Zakon w 1341 roku dokonał lokalizacji miasta (na prawie chełmińskim), dzięki czemu nastąpił jego gwałtowny rozwój. Już 20 lat później ukończono budowę murów obronnych, których pozostałości możemy podziwiać do dziś. W tutejszym Muzeum Archeologicznym możecie wypożyczyć audioprzewodnik, który poprowadzi Was specjalną trasą zwiedzania. Przewodnik może być w Waszym posiadaniu przez 6 godzin i jest on bezpłatny, ale wymagane jest pozostawienie kaucji w wysokości 50 złotych. Z dworca kolejowego, gdzie znajduje się również lęborski punkt informacji, idzie się do muzeum około 20 minut. Warto po drodze zajść na plac Pokoju, gdzie możemy obejrzeć niezwykłą fontannę ozdobioną żabkami przynoszącymi szczęście! Lęborskie żabki spotkacie też w sklepach z pamiątkami.
Prehistoryczne artefakty
Największe skarby tego regionu pochodzą jednak nie ze średniowiecza, ale z czasów prehistorycznych. Kiedy już skończycie swój spacer z audioprzewodnikiem, zajrzyjcie na wystawę Muzeum Archeologicznego. Otaczające Lębork tereny to jedno wielkie stanowisko archeologiczne. Jednymi z najcenniejszych eksponatów, jakimi dysponuje muzeum, są szklana ryba z uwypuklonymi oczami i płetwami oraz przepiękny puchar zdobiony sylwetkami łabędzi. Oba zabytki są w doskonałym stanie, a znalezione zostały w grobie pochodzącym z przełomu II i III w. n.e. Same przedmioty pochodzą prawdopodobnie z Imperium Rzymskiego lub z Syrii. Z kolei aż z Egiptu do Lęborka przywędrował paciorek w kształcie skarabeusza, również znaleziony na jednym z cmentarzysk. Muzeum Archeologiczne w Lęborku oferuje także „warsztaty zanikających rzemiosł” – przed wyjazdem warto zapisać się na jedne z nich (należy jednak pamiętać, że 6 uczestników to minimalna wymagana liczba dla rozpoczęcia niektórych zajęć). Możecie wyszkolić się m.in. z witrażownictwa, tkactwa czy kaligrafii.
Wypoczynek nad rzeką Łebą
Po intensywnym zwiedzaniu warto złapać oddech w pobliskim parku im. Bolesława Chrobrego, który położony jest nad rzeką Łebą. Znajdują się tam m.in. stare schody, przy których można zrobić sobie klimatyczne, rodzinne zdjęcie. Zobaczycie też wieżę ciśnień, która lada dzień będzie udostępniana zwiedzającym.
Nie ma chyba lepszego sposobu, żeby zarazić najmłodszych pasją do historii, niż zabranie ich na spacer po dawnych fortyfikacjach Lęborka i wspólne podziwianie prehistorycznych skarbów ziemi lęborskiej. Nie ma na co czekać, wsiadajcie w pociąg i w drogę!
Więcej inspiracji i pomysłów na spędzanie wspólnego czasu w regionie znajdziecie na www.pomorskie.travel