Together Magazyn » Aktualności » Laserowe leczenie chorób wzroku

Laserowe leczenie chorób wzroku

W jakim celu wykorzystujemy lasery w okulistyce?

Laseroterapia to forma leczenia chorób oczu z zastosowaniem laserów. Najczęściej w poradniach stosujemy dwa rodzaje laserów – koagulatory, czyli takie, które swoją energią niszczą niedokrwione lub uszkodzone części siatkówki, oraz lasery neodymowe YAG – powodujące fotodysrupcję tkanek, a więc ich przecięcie.

W jakich przypadkach stosujemy laser YAG?

W naszym Centrum Medycznym dysponujemy laserem Nd YAG/SLT. Jest to aparat służący do wykonywania kapsulotomii, czyli przecięcia tylnej torebki soczewki, która mętnieje u osób po prawidłowo wykonanej operacji zaćmy i powoduje pogorszenie widzenia. Zabieg jest bezbolesny, krótki, a poprawa ostrości wzroku niemal natychmiastowa. Innym zabiegiem, do którego również służy ten laser, jest iridotomia, czyli wykonanie otworu w obwodowej części tęczówki, co umożliwia poprawę przepływu cieczy wodnistej z tylnej od przedniej części oka; stosujemy go w jaskrze wąskiego kąta. Laserem tym robimy jeszcze zabiegi SLT, których celem jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego w różnych postaciach jaskry. Jest to zabieg bezpieczny, nieinwazyjny i efektywny.

Kiedy stosujemy lasery do leczenia chorób siatkówki?

Laseroterapia siatkówki to zabieg polegający na niszczeniu przez światło lasera fragmentów siatkówki uszkodzonych przez choroby naczyniowe, takie jak cukrzyca czy zakrzep. Działanie to zapobiega postępowi i powikłaniom powyższych chorób. W przypadkach zmian zwyrodnieniowych na obwodzie siatkówki laseroterapia zabezpiecza przed jej odwarstwieniem. Niejednokrotnie możemy też zabezpieczać laserem niewielkie otwory i przedarcia, unikając leczenia operacyjnego.

Centrum Medyczne OKO zakupiło najnowszy laser z mikropulsowy. Jaka jest korzyść dla pacjentów?

Od kilku miesięcy dysponujemy laserem z funkcją mikopulsów. Jest to laser o długości fali 577 nm emitujący światło żółte. Charakteryzuje się on dobrymi wynikami leczniczymi przy użyciu mniejszej energii niż w przypadku laserów zielonych, stosowanych w okulistyce od kilkudziesięciu lat. Używamy go we wszystkich rodzajach schorzeń siatkówki, o których wspomniałam wcześniej. Laser ten jest wzbogacony o funkcję mikropulsów, czyli wiązka docierająca do wnętrza oka nie jest falą ciągłą, tylko podzielona jest na szereg drobnych impulsów, dzięki czemu promień nie powoduje uszkodzenia siatkówki i można go bezpiecznie stosować w przypadku obrzęku siatkówki zlokalizowanego w okolicy plamki – najważniejszej dla widzenia części siatkówki.

Kiedy stosujemy mikropulsy?

Najczęściej stosujemy w takich schorzeniach, jak: CSR (centralna surowicza retinopatia), cukrzycowy obrzęk plamki, obrzęk plamki po zakrzepach. Laseroterapię z użyciem mikropulsów stosuje się jako leczenie główne lub jako terapię wspomagającą iniekcje doszklistkowe. Laserem mikropulsowym możemy wykonać zabieg przeciwjaskrowy MLT, zwłaszcza u osób młodych czy niereagujących na leczenie innymi laserami.

Dziękuję za rozmowę

Lek. Agnieszka Panasik

Oceń