Od kilku sezonów niesłabnącą popularnością cieszą się naturalne wnętrza, w których urządzaniu zostały wykorzystane nie tylko materiały i motywy naturalne, ale także rośliny – zarówno te żywe, jak i roślinne dekoracje, printy, szablony czy wątki florystyczne. Ukuto nawet na ten trend nowy termin – „biophilic design”. To modny nurt, w którym pierwsze skrzypce grają właśnie wszelkie naturalne motywy oraz duża ilość roślin w każdym wydaniu.
Małe jest piękne
A co jeśli z jakichś przyczyn nie możemy sobie pozwolić na takie „naturalne” szaleństwo? Wówczas z pomocą przychodzą inne rozwiązania np. hit wnętrzarski ostatnich miesięcy, czyli las… w słoiku. Jeśli jesteście miłośnikami roślin, a zwłaszcza tych w stylu japońskich bonsai, na pewno i ten pomysł zyska wasze uznanie. Jak wiadomo, małe jest piękne, i by się tym pięknem cieszyć, niepotrzebny nam wielki taras, przydomowy ogród ani wielkometrażowy apartament. Aby mieć swój kawałek lasu w domu, wystarczy trochę szkła np. zamykany słoik.
Roślina w szkle
Umiłowanie do miniaturyzacji, widoczne zwłaszcza w kulturze azjatyckiej, właśnie z tamtych rejonów przeniosło się na grunt europejski. To w Azji od dawien dawna umieszcza się rośliny pod szkłem i hoduje je w celach ozdobnych. W Europie z kolei, w XIX wieku, angielski botanik – niejaki dr Nathaniel Bagshaw Ward – wymyślił podobny sposób na przewożenie roślin z odległych stron świata. Jego wynalazek nazwano Wardian Case. To szklane kontenery, w których transportowano sadzonki i pędy roślin.
Stwórz własny las w swoim domu
Dziś flora zamknięta w szkle przechodzi swoisty renesans. Jak się okazuje, stworzenie takiej miniszklarni, szczególnej biosfery, nie jest wcale rzeczą trudną. Las w słoiku nie jest wymagającym „ogrodem”, dlatego jest możliwy do zrobienia i utrzymania nawet przez laików ogrodnictwa, ponieważ prawie wcale nie wymaga pielęgnacji. Wystarczy ustawić słoik z roślinami w nasłonecznionym miejscu i obserwować, czy nie pojawia się pleśń lub insekty. Nie musimy go nawet podlewać (poza pierwszym podlaniem, gdy umieszczamy rośliny w naczyniu), gdyż woda raz umieszczona w naczyniu podlega cyrkulacji.
Las w słoiku to nie tylko oryginalna dekoracja wnętrza w iście ekologicznym stylu, ale i źródło interesujących obserwacji przyrodniczych. Dlatego sprawdzi się zarówno jako ozdoba salonu, jak i sypialni czy pokoju dziecka. Można ją zrobić samodzielnie albo kupić gotową. Ceny słoików wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Firmy, które zajmują się tworzeniem autorskich kompozycji, to m.in. GreenBells, Leśne Licho, Nature Concept, Jar of forest, LolaFlora, Czas na Las czy Natura Rzeczy. Można u nich zamówić również własną kompozycję.
Jak zrobić las w słoiku?
Potrzebujemy:
– szklane naczynie z zamknięciem, np. słoik lub gąsior,
– drenaż: piasek, drobny żwirek, małe kamyki lub keramzyt ogrodniczy (owalne granulki),
– węgiel drzewny,
– ziemię uniwersalną do uprawy roślin,
– mech (pamiętajmy, że jest on pod ochroną, więc musimy go kupić),
– niekwitnące rośliny tj. paproć, bluszcz, trzykrotka, a nawet małe drzewka, np. dąb,
– dodatki np. kamyki, kora.
Na samym początku przygotowujemy naczynie, do którego wsypujemy nasz drenaż (warstwa ok. 2-5 cm). Następnie kładziemy węgiel drzewny, odpowiedzialny za filtrowanie wody, po czym wsypujemy ziemię, a w niej umieszczamy wybrane rośliny, pomiędzy którymi układamy mech. Dla ozdoby możemy ułożyć warstwę kamyków lub kory. Na końcu zwilżamy posadzone roślinki i wszystko szczelnie zamykamy, dzięki czemu stworzy się obieg zamknięty, a rośliny będą miały wszystko, czego potrzebują do życia.
Lasy zamknięte w szkle nie są ani sztucznymi stroikami, ani roślinami doniczkowymi. Są czymś zupełnie odrębnym, wyjątkowym. Warto je mieć u siebie w domu.
Autor: Magdalena Raczek