Together Magazyn » Aktualności » Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy – naucz się, jak nieść ratunek
Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy - naucz się, jak nieść ratunek

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy – naucz się, jak nieść ratunek

Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania. Posiadanie wiedzy i umiejętności zdobytych na kursie KPP pozwala Ci działać szybko i skutecznie. To ogromna satysfakcja, która daje poczucie sprawczości i odpowiedzialności. Jeśli jesteś pracownikiem jednostki współpracującej z systemem państwowego ratownictwa medycznego, możesz dzięki uprawieniom do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy nieść jeszcze lepszą pomoc innym. 

Dlaczego warto przejść kurs pierwszej pomocy?

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) to nie tylko umiejętność ratowania życia, ale także inwestycja w siebie, która może przynieść wiele korzyści zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Kurs pozwalający na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy jest ceniony przez wielu pracodawców, zwłaszcza w branżach, gdzie bezpieczeństwo i zdrowie są priorytetami. Posiadanie certyfikatu KPP może znacząco zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie lub awans. Szkolenie KPP otwiera drogę do pracy w Państwowym Ratownictwie Medycznym. Po przejściu kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy strażak, policjant, żołnierz, a także członek Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czuje się pewniej w niesieniu podstawowej pomocy medycznej do czasu przybycia medyków. W wielu sytuacjach kryzysowych udzielenie tej pierwszej pomocy w sposób szybki, zdecydowany i profesjonalny jest trudne do przecenienia i może decydować o czyimś zdrowiu lub życiu.

Warto również dodać, że kurs rozwija umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, co ma wpływ na ogólną pewność siebie i zdolność do podejmowania decyzji pod presją. Kurs KPP to nie tylko nauka technicznych umiejętności, ale także zrozumienie, jak ważna jest szybka reakcja i współpraca w sytuacjach zagrożenia życia. Zdobycie tej wiedzy i umiejętności może sprawić, że w sytuacji awaryjnej nie będziesz biernym obserwatorem, lecz aktywnym uczestnikiem ratowania życia. To doświadczenie, które nie tylko daje pewność siebie, ale też sprawia, że jesteś przygotowany na nieprzewidziane okoliczności. Czy nie warto zainwestować w coś, co może przynieść tak ogromne korzyści i uczynić świat bezpieczniejszym miejscem? 

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy — dla kogo?

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy prowadzony przez profesjonalistów i osoby doświadczone w tym zakresie przeznaczony ma przede wszystkim na celu przygotowanie ratowników jednostek współpracujących z systemem państwowego ratownictwa medycznego: https://aquamed.pl/oferta/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy/

Chodzi tutaj głównie o pracowników jednostek współpracujących z medykami w wielu sytuacjach, czyli m.in.:

  • Państwowej Straży Pożarnej,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
  • Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
  • Policji,
  • Straży Granicznej,
  • Wojska Polskiego.

Każdy kurs KPP prowadzony zgodnie z wytycznymi ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 r. jest jednak przeznaczony nie tylko dla pracowników tych służb. Może go ukończyć każdy, kto chce lepiej i profesjonalnie nieść pomoc innym. Ratownik KPP dysponuje bowiem naprawdę sporą wiedzą z zakresu pomocy przedmedycznej. Kurs KPP może okazać się pierwszym krokiem do profesjonalnej kariery ratownika. 

Kurs KPP — czego możesz się nauczyć?

66 godzin trwa kurs KPP zgodnie z przepisami ustawy. Program kursu KPP obejmuje zarówno zajęcia praktyczne (41 godzin), jak i teoretyczne (25 godzin), dzięki którym uzyskujesz możliwie szeroką wiedzę o postępowaniu w przypadku zdarzenia związanego z zagrożeniem życia lub zdrowia. Na kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy uczy się, jak postępować w przypadku schorzeń takich jak:

  • zawał mięśnia sercowego,
  • udar, 
  • zatrucie, 
  • podtopienie, 
  • zadławienie,
  • urazy mechaniczne,
  • obrażenia ciała.

Specjaliści uczą, jak udzielać pomocy osobom  w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, jak należy postępować w przypadku dzieci. Kwalifikowany kurs pierwszej pomocy obejmuje zasady defibrylacji poszkodowanego, a także opanowanie posługiwania się workiem samorozprężalnym, rurkami ustno-gardłowymi, maskami krtaniowymi i twarzowymi, zestawem do tlenoterapii.

Naukowa udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy zgodnie z wytycznymi i procedurami ERC i certyfikat ukończenia takiego kursu daje ci prawo do udzielania pomocy obejmującej nie tylko opatrywanie ran, tamowanie krwotoków czy unieruchomienie złamań lub zwichnięć, ale także m.in. resuscytację krążeniowo-oddechową, przyrządową i bezprzyrządową tlenoterapię czy prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego.

Ile trwa kurs w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy?

Wymagane 66 godzin realizowane jest często w trybie dwóch „długich weekendów”, a więc zjazdów trwających od czwartku do niedzieli. W przypadku kursu KPP niezbędne są zajęcia praktyczne, natomiast uwzględniając potrzeby osób pracujących, organizatorzy takich kursów proponują formułę hybrydową. W tygodniu po południu zajęcia odbywają się więc zajęcia teoretyczne online na przeznaczonej do tego platformie, natomiast zajęcia praktyczne organizowane są w weekendy. Kurs kończy się egzaminem pozwalającym na zdobycie odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego zdobyte umiejętności.

Oceń