Mimo że studia na państwowych uczelniach wyższych są bezpłatne, nauka sporo kosztuje. Doskonale wiedzą o tym studenci, którzy wyjeżdżają do innego miasta, aby tam się kształcić. Z tego powodu wiele osób podejmuje decyzję o zaciągnięciu kredytu gotówkowego. Sprawdź, czy to dobry pomysł na sfinansowanie nauki.
Duża popularność kredytów gotówkowych wynika przede wszystkim z możliwości przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Dla banków nie ma żadnego znaczenia to, w jaki sposób gotówka zostanie wykorzystana. Najważniejsze jest bowiem to, aby kredytobiorca wykazywał odpowiednią zdolność kredytową i w terminie spłacał swoje zobowiązanie.
Kredyt gotówkowy na studia – na co go przeznaczyć?
W związku z tym, że kredyt gotówkowy oznacza pełną dowolność co do wykorzystania uzyskanej kwoty, pieniądze można przeznaczyć na różne cele związane ze studiami.
Otrzymane środki można spożytkować m.in. na:
- opłatę czesnego w przypadku studiów na uczelniach prywatnych
- opłatę czesnego w przypadku studiów zaocznych na uczelniach państwowych
- uregulowanie kaucji wymaganej w momencie podpisania umowy o wynajem mieszkania
- wniesienie czynszu za wynajmowane mieszkanie z góry za kilka miesięcy
- zakup pomocy naukowych na studia.
Możliwości jest znacznie więcej – wszystko zależy od tego, na jaką kwotę opiewa kredyt gotówkowy.
Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy to sztandarowy produkt dostępny właściwie w każdym banku. Chociaż oferty bywają mocno zbliżone do siebie, mogą różnić się drobnymi detalami, które decydują o przewadze jednego finansowania nad pozostałymi.
- Koszty finansowania
Porównania ofert nie ograniczaj wyłącznie do oprocentowania, ponieważ odsetki to zaledwie część ponoszonych przez ciebie kosztów. Zwróć uwagę na RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która uwzględnia zarówno odsetki, jak i koszty pozaodsetkowe.
Zasadniczo, im niższe RRSO, tym tańszy kredyt gotówkowy.
- Wysokość miesięcznej raty
Sprawdź, ile wyniesie miesięczna rata w odniesieniu do tego samego okresu finansowania. To ważny aspekt, jeśli zależy ci na minimalnym wpływie zobowiązania na osobisty budżet.
- Wymagane formalności
Dowiedz się, akie wymogi wobec kredytobiorców mają różne banki. Niektóre instytucje mogą wymagać np. założenia rachunku osobistego lub skorzystania z innych produktów bankowych.
Kredyt gotówkowy na studia – dlaczego warto?
Jeśli już niebawem rozpoczynasz studia i potrzebujesz solidnego zastrzyku gotówki, kredyt może być dobrym rozwiązaniem. Pozyskasz środki na początek roku akademickiego, a zobowiązanie będziesz spłacać w przystępnych ratach. Dzięki temu pozwolisz sobie m.in. na:
- wynajem mieszkania w bardziej dogodnej lokalizacji
- zakup niezbędnych materiałów i pomocy edukacyjnych
- optymalny standard życia, np. dopóki nie znajdziesz lepszej pracy dodatkowej.
Pamiętaj! Kredyt gotówkowy na studia powinny rozważyć wyłącznie osoby, których sytuacja materialna umożliwia terminową spłatę zobowiązania.