Together Magazyn » Dom » Klucz do optymalizacji wydatków i zużycia energii – stwórz swój własny harmonogram grzewczy
Architectural model on heater

Klucz do optymalizacji wydatków i zużycia energii – stwórz swój własny harmonogram grzewczy

Skuteczne zarządzanie energią w domu to korzyści zarówno dla domowego budżetu, jak i dla środowiska. Warto zwrócić uwagę szczególnie na ogrzewanie, które z reguły odpowiada za większość zużycia energii – odpowiedni harmonogram pozwoli znacznie obniżyć rachunki, jednocześnie utrzymując komfort termiczny. Jak przygotować plan dostosowany do potrzeb?

Dlaczego warto stworzyć harmonogram grzewczy?

Przygotowanie harmonogramu grzewczego pozwala na bieżąco dostosowywać temperaturę w domu do realnych potrzeb domowników, nie rezygnując przy tym z komfortu termicznego. W rezultacie energia nie jest marnowana na ogrzewanie pustych pomieszczeń lub osiąganie zbędnie wysokich temperatur. Co ważne, jest to kwestia o znaczeniu nie tylko ekonomicznym: do tego dochodzi również ekologia – ograniczenie niepotrzebnego ogrzewania przekłada się na znaczne zmniejszenie zużycia energii, a tym samym produkcji zanieczyszczeń. Więcej informacji na temat oszczędzania energii w domu znajdziesz pod tym adresem: https://www.salonydenon.pl/content/92-oszczedzaj-energie.

Jak działa harmonogram grzewczy?

Harmonogram grzewczy to plan określający godziny i dni, w którym źródła ogrzewania w domu działają z ustaloną mocą lub utrzymują konkretne temperatury. Aby móc wdrożyć takie rozwiązanie, należy wyposażyć się w termostat programowalny – nowoczesne urządzenia tego typu pozwalają na łatwe ustawienie różnych parametrów w zależności np. od pory dnia czy dnia tygodnia. Jednym z przykładów skutecznego harmonogramu jest obniżenie temperatury w nocy, by zwiększyć oszczędności, a jednocześnie zapewnić zdrowy sen; w ciągu dnia, gdy domownicy są aktywni, system może natomiast podnosić temperaturę.

jak-dziala-harmonogram-grzewczyt.jpg

Jak stworzyć harmonogram grzewczy?

Pierwszym krokiem do przygotowania skutecznego harmonogramu grzewczego powinno być zidentyfikowanie potrzeb domowników. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na godziny, w których najwięcej osób przebywa w domu, jak również na ich preferencje dotyczące temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Nie bez znaczenia jest też przeznaczenie poszczególnych pokojów – kuchnia czy sypialnia z reguły nie muszą być ogrzewane tak intensywnie, jak np. salon. Kolejny etap to dobór odpowiedniego sprzętu, takiego jak termostaty smart, z którymi można dokładnie ustawić temperaturę w poszczególnych strefach domu w różnych godzinach. Po wprowadzeniu ustawień można już cieszyć się oszczędnościami i komfortem – dodatkowo dobrym pomysłem jest zastosowanie rozwiązań takich jak tryb wakacyjny, który pozwala zmniejszyć moc ogrzewania, gdy domownicy przez dłuższy czas pozostają poza domem.

Korzyści z wdrożenia harmonogramu

Efektywnie zaplanowany harmonogram grzewczy to przede wszystkim mniejsze rachunki za energię, które idą w parze z odpowiednią temperaturą o każdej porze dnia. Ponadto takie rozwiązanie przekłada się na zmniejszenie zużycia energii, a tym samym – mniejszy wpływ na środowisko. Więcej informacji o nowoczesnych, skutecznych rozwiązaniach dla domu znajdziesz na stronie https://www.salonydenon.pl/.

Oceń