Together Magazyn » Zdrowie » Czy kaszel psychogenny jest problemem twojego dziecka?
Kaszel

Czy kaszel psychogenny jest problemem twojego dziecka?

Kaszel psychogenny to rodzaj dolegliwości, która nie jest wywołana konkretną chorobą. Pojawia się najczęściej u dzieci, ale zdarza się, że staje się także problemem dorosłych. Dzieci często doświadczają kaszlu na tle nerwowym, ponieważ ich psychika dopiero się kształtuje i nie zawsze potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji.

Jeśli twoje dziecko wciąż pokasłuje lub skarży się na uporczywe objawy ze strony układu oddechowego, być może ma problem z kaszlem psychogennym. Przekonaj się, czy wiesz, jak rozpoznać tę powszechną dolegliwość wieku dziecięcego.

Jakie są objawy kaszlu na tle nerwowym?

Specjalista chorób płuc, Iwona Witkiewicz ze Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie, za najczęściej występujące objawy kaszlu na tle nerwowym uważa:

  • płytkie i krótkie pokasływanie o dużej częstotliwości (nawet co kilka sekund);
  • łaskotanie w gardle;
  • kaszel suchy, o metalicznym brzmieniu;
  • brak objawów w czasie snu i mówienia;
  • brak reakcji na leczenie.

Lekarka zauważa, że kaszel na tle nerwowym często pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, co jest związane ze stresem pojawiającym się w nowym otoczeniu. Dolegliwości mogą być także wywołane ambicjami dziecka i chęcią dorównania rówieśnikom. Ważne jest, by prawidłowo zdiagnozować kaszel i pomóc maluchowi w przezwyciężeniu chorobotwórczego stresu.

Kiedy możemy mówić o kaszlu psychogennym?

Iwona Witkiewicz twierdzi, że o kaszlu psychogennym możemy mówić dopiero wtedy, kiedy wszystkie inne możliwe choroby zostaną wykluczone. Postawienie prawidłowej diagnozy wymaga zatem przeprowadzenia badań pod kątem następujących dolegliwości:

    • Pozapalna nadreaktywność oskrzeli, czyli suchy nieskuteczny kaszel, który w wyniku zniszczenia błony śluzowej oskrzeli i odsłonięcia receptorów kaszlowych utrzymuje się:
    • od sześciu do ośmiu tygodni po infekcjach wirusowych;
    • do trzech miesięcy po drobnoustrojach atypowych (np. chlamydie);
    • nawet do sześciu miesięcy po przechorowaniu krztuśca.
    • Zespół spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, którego przyczyną są wszelkie zapalenia zatok, nieżyty nosa bez względu na ich rodzaj oraz przerost migdałka gardłowego. W celu wykluczenia tego rodzaju kaszlu, należy wykonać kompleksowe badania laryngologiczne (nierzadko włącznie z tomografią komputerową zatok).
    • Astma oskrzelowa.
    • Refluks żołądkowo-przełykowy.
    • Zespół dyskinetycznych rzęsek – wada genetyczna – charakteryzuje się bardzo częstymi zakażeniami dróg oddechowych, a rozpoznanie potwierdza badanie wycinka błony śluzowej w mikroskopie elektronowym.
    • Wady wrodzone układu oddechowego.
    • Wady serca.

Wykluczenie powyższych dolegliwości pozwala stwierdzić, że dziecko cierpi na kaszel psychogenny. Wówczas można podjąć odpowiednie leczenie.

Co na kaszel u dziecka?

Nadia Bryl w swojej publikacji na temat kaszlu psychogennego (Kaszel na tle psychogennym. Nadia Bryl, Wanda Horst-Sikorska, 2008) odpowiada na pytanie, co na kaszel u dziecka sprawdzi się najlepiej. Okazuje się bowiem, że nawet dolegliwości na tle nerwowym wymagają wspomagającego leczenia farmakologicznego. Konieczność zastosowania leków przeciwkaszlowych, nawilżających śluzówkę lub uspokajających jest podyktowana tym, że przedłużający się suchy kaszel drażni błonę śluzową i prowadzi do jej zaniku. Ponadto przewlekłe kasłanie może stać się przyczyną powstania przepukliny, rozstrzeni oskrzeli lub nietrzymania moczu. Koniecznie zapytaj więc pediatrę, co na kaszel u dziecka (http://www.kaszeludzieci.pl/) będzie najlepsze. Wspomagająco możesz sięgnąć po domowe metody zwalczania uporczywych dolegliwości. Jedną z nich są inhalacje na kaszel, które z łatwością wykonasz w domu. Pamiętaj, by użyć do nich ziół oraz olejków eterycznych, które uspokoją twoje dziecko i zmniejszą nie tylko fizyczne dolegliwości, ale wpłyną także na poprawę kondycji emocjonalnej malucha. Ukojenie przyniesie olejek lawendowy lub pomarańczowy. Sięgnij po te naturalne, które nie uczulają i nie wywołują podrażnień błoń śluzowych układu oddechowego. Pamiętaj, że inhalacje na kaszel możesz wykonywać kilka razy dziennie, jednak nie przesadzaj z ilością substancji zapachowych – mogą uczulić dziecko.

Psychologia leczenia kaszlu na tle nerwowym

Leczenie kaszlu psychogennego opiera się przede wszystkim na psychoterapii, której celem jest zdiagnozowanie źródła problemu u dziecka i rozwiązanie go. Ogromną rolę w terapii odgrywają rodzice oraz nauczyciele, dlatego pamiętaj, by uprzedzić wychowawcę o problemie i uczulić pedagogów na sytuację twojej pociechy. Poza specjalistycznym leczeniem, którym zajmie się psychoterapeuta, warto zadbać o to, by stworzyć dziecku warunki do odpoczynku i relaksu w domu. Postaraj się, by ograniczyć sytuacje stresowe w domu oraz spróbuj zorganizować strefę wyciszenia w pokoju dziecięcym. Pomoże ci w tym, m.in. nawilżacz powietrza z olejkami eterycznymi, relaksująca muzyka, przygaszone światło, które wyciszą dziecko po całym dniu i pozwolą mu spokojnie zasnąć. Dodatkowo, jeśli lekarz uzna to za konieczne, podawaj dziecku leki łagodzące uporczywe objawy kaszlu.

Musisz pamiętać, że kaszel psychogenny jest manifestacją emocji dziecka, których nie potrafi ono zakomunikować otoczeniu. Nie zapominaj, że jest działaniem nieświadomym, a nie symulacją choroby, dlatego nie bagatelizuj problemu i postaraj się pomóc maluchowi, jak tylko możesz. Pamiętaj – twoja pomoc jest dla niego najważniejsza.

Jeśli nie możemy się wybrać z dzieckiem do psychiatry warto skorzystać z terapii online przez Skype korzystając z oferty na https://www.psychologgia-plus.pl/psychoterapia-online-przez-skype.html

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

3.9/5 – (8 głosów)