Together Magazyn » Aktualności » Kamień naturalny w budownictwie

Kamień naturalny w budownictwie

Kamień naturalny jest materiałem, który coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w budownictwie. Jest ceniony za niepowtarzalność i ponadczasowość. Sięgają po niego w swoich nietuzinkowych projektach najbardziej cenieni architekci. Materiał przez wielu uważany za luksusowy, staje się coraz bardziej dostępny dla przeciętnych inwestorów. Wielu bowiem stawia na jakość, wiedząc, że to dobrze zainwestowane środki.

Solidność i niepowtarzalność

Jak wiadomo, pieniądze zainwestowane w solidne materiały zapewniają gwarancję wieloletniego użytkowania i trwałości. Pozostaną one nadal modne, mimo stale zmieniających się trendów w architekturze. Kamień naturalny jest niepowtarzalny. Każdy kawałek różni się od siebie detalami. Nie jest to wadą tego materiału, a raczej jest jego nieodzowną cechą. Inwestor, który decyduje się na zakup takiego produktu, musi mieć tego pełną świadomość.

Trawertyn – kamień o wszechstronnym zastosowaniu

Trawertyn jest niewątpliwie kamieniem wartym szczególnej uwagi, który ma coraz większą rzeszę miłośników. To porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu (odmiana martwicy wapiennej). Jest materiałem, którego struktura nieco przypomina pumeksu. Pory w skale powstają wskutek uwalniania się dwutlenku węgla w procesie jej powstawania. Trawertyn coraz częściej zyskuje zastosowanie jako produkt okładzinowy ścian, posadzek, a także schodów tarasów czy elewacji. Doskonale sprawdza się w kuchniach, łazienkach czy wyspach przy basenach. Niemniej ze względu na porowatą strukturę, nadal częste jest przekonanie, że nie nadaje się on do zastosowania w formie płyt lub płytek na posadzkę. Bardzo często inwestorzy nie decydują się na jego zakup trawertynu, ponieważ wciąż można spotkać opinie, że jest materiałem trudnym w utrzymaniu i narażonym na zabrudzenia. Nic bardziej mylnego! Każdy inny kamień naturalny, podobnie jak trawertyn, wymaga okresowej impregnacji. Jest to konieczna czynność, a jej częstotliwość zależy od takich czynników, jak: przeznaczenie, miejsce wbudowania, intensywność użytkowania wpływ warunków atmosferycznych. Częściej trzeba impregnować kamień w hallu hotelowym, gdzie codziennie użytkuje go znaczna liczba osób; inaczej to wygląda w salonie, w domku jednorodzinnym, gdzie natężenie ruchu jest znacząco mniejsze. Obecnie jest dostępnych bardzo dużo produktów do impregnacji kamienia. Istnieją preparaty, które ograniczają absorpcję wody i chronią przed plamami, a zarazem mogą podkreślić walory materiału (wydobywają głębię barw w danym kamieniu, podkreślają użylenie lub sprawiają, że kamień będzie wyglądał jakby cały czas był mokry).

Ponadto jeśli komuś przeszkadza porowata struktura trawertynu, rozwiązaniem jest spoinowanie produktu zaprawą fugową na bazie cementu lub żywicy epoksydowej. Można też wybrać kamień szpachlowany szpachlą mineralną lub żywicowany. W formie płytek istnieje bardzo szeroki wachlarz rodzajów wykończenia powierzchni i krawędzi materiałów (powierzchnie naturalne, bębnowane, antykowane, szczotkowane lub polerowane). Krawędzie mogą być cięte na ostro lub wykonane w sposób nadający niepowtarzalny charakter stylizowanych realizacji.

 

Oceń