Together Magazyn » Aktualności » Jakie meble do małej kuchni gastronomicznej?
meblegastronomiczneatom market wp

Jakie meble do małej kuchni gastronomicznej?

Gastronomia to wymagający obszar pracy. Nierzadko właściciele lokali muszą zmagać się z ograniczoną przestrzenią, zwłaszcza gdy chodzi o kuchnie gastronomiczne. Wybór odpowiednich pomocy takich jak urządzenia, meble gastronomiczne czy akcesoria kuchenne do małej kuchni jest kluczowy dla efektywnej organizacji pracy oraz maksymalnego wykorzystania dostępnego miejsca. Pierwszym krokiem przy planowaniu mebli do małej kuchni gastronomicznej jest precyzyjne określenie potrzeb i funkcji, jakie mają spełniać. W takim przypadku warto postawić na meble wielofunkcyjne, modułowe, które pozwolą zaoszczędzić miejsce i ułatwią pracę personelowi.

Stoły i blaty robocze dla efektywnej i bezpiecznej pracy personelu

Stoły robocze i blaty ze stali nierdzewnej są najczęściej spotykane meble gastronomiczne ze wszystkich ze względu na łatwość utrzymania takich powierzchni w czystości. Stoły ze zintegrowanymi szafkami czy półkami to doskonałe rozwiązanie, pozwalające na przechowywanie niezbędnych akcesoriów kuchennych w jednym miejscu. Listwy na akcesoria, haki i wieszaki zamontowane na ścianach nad stołami umożliwią przechowywanie garnków, patelni czy ściereczek w sposób oszczędny i ergonomiczny. 
Stoły robocze występują w wersjach centralnej i przyściennej. Różni je obecność lub brak rantu chroniącego ścianę przed zabrudzeniami i spadaniem żywności, lub elementów wyposażenia za stół. Stół centralny może być umieszczony nawet na środku pomieszczenia i umożliwia dostęp personelu z każdej jego strony.

STOL ROBOCZY Z SZAFKA I POLKAMI ATOM-MARKET.jpg

Zmywalnia w gastronomii – osobne pomieszczenie?

Otóż niekoniecznie. Bardzo wygodną, praktyczną rzeczą są stoły ze zlewem, które na małej przestrzeni pozwalają zagospodarować obszar dla brudnych naczyń i część do zmywania. Te także są dostępne z półkami lub z szafkami, co dodatkowo pomaga na zagospodarowanie każdego dostępnego centymetra. Warto tu wspomnieć o stołach z basenem, które są głębsze i bardziej pojemne niż tradycyjne zlewy. Wiele sklepów oferuje zlewy i stoły ze zlewem z wysyłką, także w wersjach do samodzielnego skręcania. Ta właściwość z pewnością pozwala na zminimalizowanie kosztów wysyłki. Bardzo szeroką ofertę tego typu mebli gastronomicznych posiada atom-market.pl , w którym znajduje się kompleksowa oferta dla każdego typu gastronomii. Meble skręcane są bardzo często wybierane przez Klientów, gdzie zapakowane w kartony meble czekają na swoją kolej i czekają na rozpakowanie.

Powierzchnia magazynowa na zapasy i akcesoria w kuchni gastronomicznej

Kolejnym istotnym elementem są regały lub szafki wiszące nad blatem roboczym. Dzięki nim można zachować porządek i mieć najpotrzebniejsze przybory kuchenne zawsze pod ręką. Warto także inwestować w meble modułowe, które można łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb oraz dodawać kolejne elementy w miarę rozwoju biznesu.
Podsumowując, odpowiednio dobrana aranżacja mebli w małej kuchni gastronomicznej może znacząco usprawnić codzienną pracę personelu oraz wpłynąć pozytywnie na efektywność działania lokalu. Przy planowaniu zakupu warto zwrócić uwagę nie tylko na design mebli, ale przede wszystkim na ich funkcjonalność i ergonomię – to klucz do sukcesu nawet w niewielkiej przestrzeni.
Tu z pewnością warto pamiętać o funkcjonalnych półkach ze stali nierdzewnej i szafkach, które muszą pomieścić wszelkie pomocnicze urządzenia, akcesoria i przyprawy. Szafki ze stali nierdzewnej mogą być modułowe lub wbudowane w ciąg kuchenny.
Regały gastronomiczne ze stali nierdzewnej – bo te najczęściej są wybierane w kuchniach są bardzo praktyczne ze względu na czystość i lekkość. Łatwo je przestawić w inne miejsce, wiele z nich można ze sobą skręcać i łączyć, dzięki czemu tworzy się większy, bardziej przydatny ciąg powierzchni przeznaczonej do przechowywania i magazynowania. Regały mogą mieć półki pełne lub otwarte — grettingowe. Wybór rodzaju półek zależy od właściciela i potrzeb. Regały gastronomiczne ze stali nierdzewnej są najczęściej kupowanymi modelami do przechowywania i magazynowania.

OKAPY KUCHENNE ATOM-MARKET.jpg

Okapy, szafy, meble chłodnicze ze stali nierdzewnej

Okapy z pewnością muszą być łatwe w czyszczeniu — i tu znowu pojawia się magiczny materiał — stal nierdzewna. Okapy gastronomiczne ze stali nierdzewnej są dostępne w bardzo wielu sklepach w wielu szerokościach, wydajnościach i rozmiarach. Tu warto wybrać modele do łatwego demontażu, gdzie istnieje możliwość umycia wkładu w zmywarce. 
Szafy w gastronomii najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej. Znowu wynika to z łatwości higieny i czyszczenia. Szafy do magazynowania produktów i sprzętu to jednak nie wszystko, istnieje szereg szaf chłodniczych i mroźniczych, których dodatkową funkcją jest jak nazwa wskazuje chłodzenie i mrożenie półproduktów i produktów. Takie szafy są często zamykane na klucz.

Higiena mebli gastronomicznych – wymagania i oczekiwania

Czyszczenie i higiena mebli gastronomicznych to kluczowy element utrzymania bezpieczeństwa oraz estetyki w każdym lokalu gastronomicznym. Regularne czyszczenie stołów, blatów roboczych i innych mebli kuchennych nie tylko zapobiega rozwojowi bakterii, ale także wpływa pozytywnie na trwałość i wygląd sprzętu. Właściwe zabezpieczenie powierzchni mebli przed wilgocią i działaniem detergentów jest równie istotne, jak ich regularna dezynfekcja.
W przypadku mebli ze stali nierdzewnej czy laminowanych ważne jest stosowanie specjalistycznych środków czystości, które nie tylko skutecznie usuwają zabrudzenia, ale również chronią materiał przed uszkodzeniami. Dobrze dobrane preparaty pomogą w utrzymaniu wysokiego standardu higieny, co ma kluczowe znaczenie w branży gastronomicznej.
Pamiętajmy również o odpowiedniej konserwacji drewnianych mebli – regularne smarowanie olejem lub impregnacja to sposób na zachowanie ich piękna i funkcjonalności przez wiele lat. Dbając o higienę mebli gastronomicznych zgodnie z określonymi normami i wymaganiami, zapewniamy zarówno komfort pracy personelu, jak i bezpieczeństwo dla naszych gości.

Jakość materiałów mebli dla gastronomii

Materiały, z których mogą być wykonane meble w kuchni gastronomicznej to głównie:

Stal nierdzewna, która jest odporna na korozję, łatwa w czyszczeniu i dezynfekcji, idealna do zastosowań kuchennych, spełnia wymagania stawiane lokalom gastronomicznym, choć jej cena jest wyższa niż mebli wykonanych z innych materiałów. Meble ze stali są najliczniej reprezentowaną grupą mebli w kuchniach gastronomicznych.
Laminaty wysokociśnieniowe HPL są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie środków chemicznych, ale mniej odporne za zarysowania i odrapania. Mają gładkie powierzchnie i nierzadko wykorzystywane do przechowywania produktów sypkich, urządzeń kuchennych i akcesoriów.
Drewno jest naturalnym materiałem o ciepłym wyglądzie, jest dośc rzadko spotykany w profesjonalnej kuchni, wymaga regularnej konserwacji i ochrony przed wilgocią.
Tworzywa sztuczne są lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości, ale mniej trwałe niż stal czy laminaty. Ich lekkość, niewysoka cena i bardzo duży wybór sprawia, że są chętnie wybierane do małych kuchni do przechowywania suchych produktów oraz urządzeń kuchennych. 

Wybór odpowiednich materiałów mebli dla gastronomii ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia nie tylko estetyki wnętrza lokalu, ale również jego funkcjonalności oraz higieny. Warto zwrócić uwagę na właściwości każdego materiału oraz dostosować go do specyfiki działalności gastronomicznej, aby móc cieszyć się pięknym i bezpiecznym otoczeniem pracy przez wiele lat. 

 

5/5 – (2 głosów)