W świecie cyfrowym dane stały się cennym kąskiem dla hakerów internetowych, a zwłaszcza dane firmowe. Informacje o kontrahentach, pracownikach, dochodach, strategia rozwoju opracowana na kilka kolejnych lat, analizy rynku… Tego typu dane powinny być szczególnie chronione, ponieważ ich kradzież może narazić nas na stratę pieniędzy i pogorszenie wizerunku. Sprawdź jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w firmie.
1. Stosuj silne hasła
Od lat wiele mówi się o potrzebie stosowania silnych haseł. To przecież jeden z podstawowych sposobów ochrony danych. Tymczasem wiele osób wciąż zabezpiecza swoje konta, wykorzystując… datę urodzin, imienin lub ślubu. Kolejnym nieprawidłowym rozwiązaniem jest stworzenie hasła z wykorzystaniem imienia lub nazwiska. Niestety, rozwiązaniem nadal stosowanym. Koniecznie trzeba zmienić takie praktyki. Poszukaj skutecznych metod tworzenia silnych haseł. Jest ich kilka. Niektórzy stosują metodę frazową, inni wymyślają własne algorytmy, zastępując niektóre litery znakami specjalnymi lub cyframi, a jeszcze inni korzystają z managera haseł. Stworzenie dobrego hasła to jedno, ale trzeba jeszcze wiedzieć jak je chronić. Istnieje kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, nie należy używać tego samego hasła do wszystkich kont. Po drugie, nie powinno się nikomu udostępniać haseł, nawet zaufanym współpracownikom. Niebezpieczną, a zarazem wciąż często stosowaną praktyką jest także zapisywanie haseł na kartce. Nie można tego robić. Należy starać się je zapamiętać. Wiele osób obawia się jednak, że zapomną hasła i stracą dostęp do komputera. Tymczasem to o wiele mniejszy problem niż ewentualna utrata danych. Tutaj dowiesz się co należy zrobić w takim przypadku: „Zapomniałem hasła do laptopa”.
2. Współpracuj z dobrą firmą informatyczną
Nawet jeśli dbamy o bezpieczeństwo danych i regularnie doszkalamy się w tym zakresie, nie jesteśmy specjalistami. Nigdy nie zyskamy takiego poziomu wiedzy na temat ochrony IT, jakim dysponują informatycy. Najlepiej więc nawiązać współpracę z dobrą firmą IT. Obsługa informatyczna w Warszawie jest na tyle rozwinięta, że z pewnością znajdziemy firmę, która gwarantuje wdrożenie systemu Defence in depth. To system obrony w głąb, która dotyczy wszystkich stref sektora IT: danych, aplikacji, serwerów, sieci wewnętrznej, sieci brzegowej, zabezpieczeń fizycznych i procedur. Zewnętrzna firma może także wykonać audyt sektora IT w Twoim przedsiębiorstwie pod kątem zabezpieczeń.
3. Regularnie organizuj szkolenia dla pracowników
Pracownicy powinni wiedzieć, w jaki sposób stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Warto organizować szkolenia na ten temat już w pierwszych dniach pobytu nowego pracownika w firmie, a potem co jakiś czas je powtarzać. Szkolenia powinny mieć przystępną formę. Tony dokumentów i instrukcji okażą się mało skuteczne.
4. Twórz kopie zapasowe
Jeżeli sprzęt ulegnie awarii lub zostanie skradziony, stracimy także wszystkie znajdujące się na nim dane. Należy przygotować się na tego rodzaju zdarzenia i stworzyć kopie zapasowe. Nie wystarczy jednak zapisać kopii danych na tym samym komputerze. Trzeba sporządzić kilka kopii, umieścić je na co najmniej dwóch różnych nośnikach, a ponadto jeden z nich powinien być przechowywany w zupełnie innej lokalizacji.
5. Stosuj aktualne i bezpieczne oprogramowanie
Właściciele niektórych przedsiębiorstw szukają oszczędności za wszelką cenę. Decydują się więc na korzystanie z darmowych wersji różnych programów, podczas gdy dopiero płatne wersje gwarantują ochronę na pełnym poziomie. Nie warto w ten sposób oszczędzać, ponieważ narażamy się wówczas na olbrzymie straty finansowe i konsekwencje prawne związane z wyciekiem poufnych informacji. Niezwykle ważne jest także regularne wykonywanie aktualizacji oprogramowania. Nie zapominaj, że hakerzy specjalizują się w wynajdywaniu luk w różnego rodzaju systemach zabezpieczeń. Aktualizacje sprawiają, że luki są na bieżąco usuwane.
6. Zwróć uwagę na telefony i tablety
Sektor IT to nie tylko komputery i serwery. To także urządzenia mobilne: telefony czy tablety. Coraz częściej wykorzystujemy tego typu sprzęty np. do kontaktu z kontrahentami, do rozmów z klientami czy też do odczytywania różnego rodzaju raportów. Trzeba więc zadbać, by na urządzeniach mobilnych także zostało zainstalowane odpowiednie oprogramowanie zabezpieczające.
Utrata danych to jedno z największych zagrożeń dla każdego przedsiębiorstwa. W kwestii zabezpieczeń IT nie warto więc iść na kompromisy i stosować półśrodków. Jedynie profesjonalna, kompleksowa ochrona okaże się efektywna. Najlepiej zatem nawiązać współpracę z dobrą firmą informatyczną.