Together Magazyn » Dom » Wnętrza inspirowane naturą. Jak zieleń i drewno stają się kluczowymi elementami designu?
wnetrza inspirowane natura 01 wp

Wnętrza inspirowane naturą. Jak zieleń i drewno stają się kluczowymi elementami designu?

Nieustanna presja ze strony otoczenia, nadmiar informacji i obowiązków to czynniki, które potęgują stres. Wielu z nas czuje się przebodźcowanych i zmęczonych wszechobecnym zgiełkiem. Za jego przeciwwagę uchodzi spokój, który można osiągnąć, wprowadzając elementy inspirowane naturą do swoich domów. Trendy w aranżacji wnętrz od pewnego czasu obejmują organiczne materiały i barwy ziemi. Warto zwrócić szczególną uwagę na drewno i rośliny, które pomagają ukoić pobudzony układ nerwowy. Jednocześnie tego rodzaju motywy pozwalają stworzyć przytulne i estetyczne przestrzenie. Wnętrza inspirowane naturą sprzyjają odpoczynkowi i relaksowi. O czym warto pamiętać podczas ich aranżacji?

Trendy w aranżacji inspirowane naturą

Znani projektanci wnętrz czerpią z inspiracji naturą. Doskonale zdają sobie sprawę, że wprowadzając jej elementy, mogą połączyć estetykę z harmonią i zrównoważonym rozwojem.

Polacy coraz bardziej interesują się kwestiami ekologicznymi. Swoimi decyzjami zakupowymi nie chcą przyczyniać się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska. W związku z tym wybierają materiały łatwo odnawialne i biodegradowalne. Największą popularnością cieszą się takie surowce jak drewno, kamień, bambus, wiklina i len. Za niezwykle szlachetne uchodzą meble, na których widać wyraźną strukturę drewna. Polacy chętnie wspierają też lokalnych artystów, kupując ręcznie robione dekoracje.

Barwy, którymi się otaczamy, wpływają na nasze samopoczucie. Warto wykorzystać osiągnięcia psychologii kolorów, aby stworzyć przytulne i harmonijne wnętrze, w którym panuje atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi. Twojej szczególnej uwadze polecamy kolory ziemi – odcienie brązu, oliwki, szarości, beżu i żółci. Słyną bowiem z tego, że zapewniają spokojną atmosferę.

Chcesz zadbać o swoje zdrowie i pozbyć się z powietrza wielu groźnych zanieczyszczeń? Postaw na żywe rośliny doniczkowe, które pobierają z otoczenia dwutlenek węgla, a w zamian oddają tlen. Monstery, paprocie, kaktusy i storczyki wpisują się w najgorętsze trendy wnętrzarskie.

Powiew natury możesz wprowadzić również poprzez surowe tekstury. Ściany imitujące kamień i obrus przypominający lniane płótno dodają wnętrzu głębi. Bawełniane dywany, wełniane koce i jedwabne poduszki zapewniają bliskość natury, która skrywa największe skarby.

W ostatnich latach bardzo modny stał się biophilic design. Wspomniany styl wyróżnia się tym, że łączy architekturę z naturą. Np. rośliny umieszcza się na dachu i ścianach budynku. Ma to na celu poprawić nasze samopoczucie.

Ekologia odgrywa coraz ważniejszą rolę w aranżacji wnętrz. Dziś wiele osób kupuje meble z drugiej ręki i poddaje je renowacji. Pozwala to w pełni wykorzystać istniejące zasoby. Ponadto dużą popularnością cieszą się artykuły home decor, które wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu.

wnetrza-inspirowane-natura-02.jpg

Współczesny człowiek, który doświadcza przeciążenia sensorycznego, jest spragniony prostoty i harmonijnych wnętrz. Nic dziwnego, że rosnącą popularnością cieszy się styl skandynawski i japandi. Można je zresztą doskonale ze sobą łączyć. Nordycka prostota przeplata się z funkcjonalnością i spokojem Japonii.

Wnętrza inspirowane naturą są eleganckie, a zarazem zachowują przyjazną atmosferę i sprzyjają relaksowi.

Elementy natury możesz stosunkowo łatwo wprowadzić do sypialni. Postaw na drewniane łóżko. Lublin to miasto, w którym znajdziesz wiele ciekawych modeli zarówno o klasycznym, jak i futurystycznym designie. Sprawdź salon z łóżkami

wnetrza-inspirowane-natura-03.jpg

Elementy naturalne w wystroju wnętrz. Rola drewna i roślin

Wybierając elementy naturalne do wnętrz, możesz stworzyć przestrzeń harmonijną, przytulną i pełną życia. Projektanci szczególnie cenią sobie rośliny i drewno. Dzięki nim udaje się wprowadzić do pomieszczenia ciepło i ciekawą teksturę. Jednocześnie elementy naturalne przyczyniają się do spadku poziomu stresu i poprawy samopoczucia.

Drewno może pochwalić się bogatą historią, od wieków jest chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Roztacza naturalne ciepło, a bogata faktura prezentuje się bardzo efektownie. Drewno wykorzystuje się w podłogach, meblach, belkach sufitowych i dekoracjach ściennych. Wspomniany materiał występuje w wielu ciekawych odcieniach i wykończeniach, co pozwala dopasować go do dowolnego stylu wnętrzarskiego.

Drewno uchodzi za trwały i ponadczasowy surowiec. Starzeje się niezwykle szlachetnie, a jego naturalne niedoskonałości tylko dodają mu uroku. Żywotność elementów drewnianych można przedłużyć, poddając je renowacji. Gdy czas ich eksploatacji dobiegnie końca, ulegną biodegradacji.

W otoczeniu drewna przyjemnie się wypoczywa. Jego kolory i faktura wprowadzają ciepłą i przytulną atmosferę.

Warto wprowadzić rośliny do wnętrz, aby oddychać lepszej jakości powietrzem. Ponadto dodają kolorów i życia. Dzięki ich obecności przestrzeń staje się bardziej dynamiczna i zdrowa. Człowiek w otoczeniu paproci, monstery i storczyków łatwiej odzyskuje stan wewnętrznej równowagi. Uwadze miłośników minimalizmu polecamy kaktusy i sukulenty. Z kolei u osób, które preferują wyraziste dodatki, najlepiej sprawdzą się rośliny egzotyczne. Niekiedy to właśnie one grają pierwsze skrzypce w pokoju.

Stawiając na naturalne elementy, takie jak drewno i rośliny, możesz stworzyć przestrzeń relaksu i poczuć się swobodnie. Odpowiednio dobrane wpływają na estetykę i funkcjonalność pomieszczenia. Jednocześnie poprawiają nastrój i jakość powietrza. Przebywanie w nich uchodzi za niezwykle przyjemne i zdrowe.

Naturalne elementy w wystroju wnętrz wspierają zdrowy sen. Warto rozważyć drewniane łóżka. Lublin oferuje dostęp do wysokiej jakości stelaży, ram i materacy.

Korzyści płynące z aranżacji inspirowanej naturą. Pozytywny wpływ na samopoczucie

Badania naukowe potwierdzają liczne korzyści zdrowotne, jakie płyną z aranżacji wnętrz inspirowanej naturą. Wprowadzając do pomieszczenia takie elementy jak rośliny, drewno i kolory ziemi, możesz poprawić swoje samopoczucie i zredukować zgubny wpływ stresu na organizm.

W ostatnich latach dynamicznie rozwija się ekopsychiatria. Wykazano, że bliski kontakt z naturą, w tym z roślinami doniczkowymi, obniża poziom stresu. Wywiera to korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ponieważ nadmiar kortyzolu, który wydziela się w stanach napięcia nerwowego, zaburza prawidłowe funkcje ustroju.

Skarżysz się na problemy z koncentracją, które obniżają efektywność Twojej pracy? Postaw na wnętrze inspirowane naturą. Badania naukowe potwierdzają, że przebywając w nim, pobudzasz swoją kreatywność i łatwiej skupiasz się na zadaniu, przez co osiągasz wyższą wydajność.

Rośliny doniczkowe poprawiają jakość powietrza w domu, która w dużych polskich miastach często pozostawia wiele do życzenia. Monstery, paprocie i sukulenty obniżają poziom zanieczyszczeń. Jednocześnie zwiększają wilgotność powietrza, przez co okazują się nieocenione w sezonie grzewczym.

Zauważono, że osoby, które przebywają we wnętrzach inspirowanych naturą, mają wyższy poziom serotoniny. Wspomniany neuroprzekaźnik słynie z tego, że poprawia nastrój i przeciwdziała depresji. Rośliny doniczkowe i ciepłe barwy ziemi kojarzą się z bezpieczeństwem i bliskością natury. Przypominają nam również o tym, że stanowimy część większego ekosystemu, dlatego powinniśmy dbać o środowisko naturalne.

Dziś coraz częściej mówi się o tym, że człowiek prowadząc siedzący tryb życia, naraża się na większe ryzyko rozwoju depresji. Zamknięte pomieszczenia i wszechobecny beton oddalają nas od natury, której jesteśmy częścią. W związku z tym warto postawić na elementy inspirowane przyrodą. Dzięki temu uzyskasz efekt harmonii i połączenia z naturą.

Pozytywny wpływ na samopoczucie, który zapewnia aranżacja inspirowana naturą, wzmocnisz, kupując wygodny materac. Lublin słynie z szerokiej oferty elementów wyposażenia sypialni, które łączy wysoka jakość.

Jak wprowadzić naturę do sypialni? Przykłady dekoracji

Dbając o zdrowy sen, warto umieścić elementy natury w swojej sypialni. W ten prosty sposób stworzysz harmonijną atmosferę, która zachęca do relaksu. Wprowadzenie natury do sypialni to świetny sposób na stworzenie relaksującej atmosfery. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji, które pomogą Ci osiągnąć ten cel.

  • Umieść w sypialni kilka roślin doniczkowych – monsterę, paproć i sukulenty.
  • Doniczki włóż do specjalnych osłonek z makramy. Możesz je powiesić pod sufitem.
  • Wybierz drewniane meble, półki i ramki na zdjęcia.
  • Kup pościel i zasłony z lnu oraz bawełny.
  • Postaw na elementy home decor w odcieniach beżu, bieli, szarości, zieleni i brązu.
  • Powieś obrazy ukazujące krajobrazy, rośliny i zwierzęta.
  • Ułóż kamienie, muszle i suszone kwiaty.
  • Używaj naturalnych świec zapachowych inspirowanych kwiatami i lasem.

Dlaczego warto inspirować się naturą w aranżacji wnętrz? Podsumowanie

Inspirując się naturą, nie tylko stworzysz estetyczne wnętrze, ale też zdrowe środowisko. Rośliny, barwy ziemi i surowce pozyskane z przyrody, znacząco poprawiają samopoczucie i komfort życia. W związku z tym warto zainwestować czas i pieniądze w aranżację przestrzeni, która odzwierciedla piękno i harmonię natury.

Oceń