Together Magazyn » Zdrowie » Jak zbić gorączkę? Zagrożenia wynikające z wysokiej temperatury
flu-min

Jak zbić gorączkę? Zagrożenia wynikające z wysokiej temperatury

Gorączka jest stanem podwyższonej ciepłoty ciała – zgodnie z definicją za gorączkę uznaje się stan powyżej 38,0°C, towarzyszy wielu jednostkom chorobowym, będąc reakcją obronną organizmu na atak czynników zakaźnych (np. bakterii, wirusów, grzybów, pasożytów). Wielu rodziców zastanawia się, jak zbić gorączkę u dziecka.

Przyczyny wystąpienia gorączki u dziecka

Zanim wyjaśnimy, jak zbić gorączkę u dziecka, warto wspomnieć o czynnikach sprawczych tego stanu. Zwykle przyczyną gorączki u najmłodszych są:

  • zakażenia wirusowe dróg oddechowych (np. przeziębienie, biegunka wirusowa),
  • zakażenia bakteryjne dróg oddechowych (np. angina ropna), 
  • zakażenia bakteryjne układu moczowego (np. zapalenie pęcherza moczowego),
  • zakażenia bakteryjne układu pokarmowego (np. infekcje spowodowane Salmonellą). 

Za gorączkę u pociechy odpowiadają też typowe choroby zakaźne wieku dziecięcego (np. różyczka, ospa wietrzna, świnka), ząbkowanie, przegrzanie, silny stres lub przyjęta szczepionka (tzw. gorączka poszczepienna). 

Jak zbić gorączkę u dziecka? Kiedy iść do lekarza?

Rodzice, którzy zastanawiają się, jak zbić gorączkę u dziecka, najpierw powinni dokonać pomiaru temperatury u pociechy, aby móc ocenić, czy szukanie pomocy lekarskiej będzie w ich przypadku uzasadnione. Tak więc temperatura w granicach 37,2ºC-38,0ºC jest stanem podgorączkowym, można tutaj spróbować domowych sposobów na to, jak zbić gorączkę u dziecka i podać mu leki przeciwgorączkowe, dostępne w aptece bez recepty (postępując zgodnie z informacjami umieszczonymi na ulotce preparatu). Najszybsze działanie wykazują czopki i syropy. Chcąc przynieść ulgę gorączkującemu maluchowi, można stosować również zimne okłady na czoło. Aby uniknąć groźnego odwodnienia, należy dostarczać dziecku odpowiednią ilość płynów – pod postacią wody, herbatek z cytryną, wzmacniającego rosołu domowej roboty. Dobrym rozwiązaniem będzie podawanie herbatek z ziół o działaniu napotnym, np. z maliny, czarnego bzu czy lipy. Właściwości przeciwgorączkowe wykazuje również syrop z sosny i miód lipowy. 

Jeśli na termometrze ukazuje się 38ºC–38,5ºC oznacza to umiarkowaną gorączkę – organizm dziecka został zmobilizowany do walki z chorobą i dopóki stan ogólny małego pacjenta jest dobry (nie występują niepokojące objawy towarzyszące, takie jak np. biegunka, wymioty, zaburzenia świadomości, plamy na skórze, ból głowy lub sztywność karku, kłopoty z oddychaniem), nie ma potrzeby wizyty u specjalisty (można wspomagać się domowymi, naturalnymi metodami i popularnymi lekami przeciwgorączkowymi). Jeżeli stwierdzimy u dziecka temperaturę wyższą, niż 38,5-39ºC (to już wysoka gorączka), należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej. 

Gorączka u dziecka a konsekwencje zdrowotne

Wiedząc już, jak zbić gorączkę u dziecka, warto wspomnieć o powikłaniach zdrowotnych, jakie niesie ze sobą podwyższona ciepłota ciała u najmłodszych pacjentów. Wysoka temperatura jest na dłuższą metę niezwykle szkodliwa dla rozwijającego się organizmu. Długo utrzymująca się, bardzo wysoka gorączka może doprowadzić do niewydolności układu krążenia, problemów z układem nerwowym i pracą wielu narządów wewnętrznych. Przykładowo, w przypadku tzw. trzydniówki, którą wywołuje wirus opryszczki HHV-6 i HHV-7, może dojść do powikłania w postaci zapalenia opon mózgowych i zapalenia mózgu. 

Podsumowując, odpowiedzialni rodzice powinni zapobiegawczo znać sposoby na to, jak zbić gorączkę u dziecka, aby móc szybko zareagować w razie wystąpienia tego symptomu. Jednak w przypadku gwałtownego i dużego wzrostu ciepłoty ciała pociechy oraz objawów towarzyszących, budzących nasz niepokój – nie warto działać na własną rękę i rozsądniej będzie niezwłocznie skonsultować się z pediatrą. Lekarz na podstawie wywiadu oraz badania dziecka dokona rozpoznania choroby i zaleci terapię leczniczą w warunkach domowych lub w przypadku poważnych schorzeń – szpitalnych.

Oceń