Współczesne trendy wnętrzarskie dla kuchni odznaczają się sporą różnorodnością. Obok ultra nowoczesnych tendencji można znaleźć rozwiązania klasyczne, a nawet liczne nawiązania do dawno minionych epok. W związku z tym wielką popularnością znów zaczynają się cieszyć choćby aranżacje rustykalne.
Co musi się znaleźć w kuchni rustykalnej? Jakie wyposażenie sprawdzi się w niej najlepiej? Jakich dodatków nie może zabraknąć? Kilka praktycznych wskazówek i inspiracji przekażemy w dalszej części tekstu.
Styl rustykalny — czym się wyróżnia?
Styl rustykalny to rozwiązanie łączące szereg tendencji z dawnych czasów. Wyróżnia się jednak zawsze skrajną prostotą, stawianiem na surowość i masywność form. Sporo w nim ascetycznego uroku wiejskich posiadłości w dawnym guście, pełnych naturalnych surowców i pięknego, tradycyjnego wyposażenia.
W kuchniach rustykalnych pojawiają się zatem głównie materiały pochodzące wprost z natury, jak kamień i drewno. Z tego pierwszego wykonuje się posadzki, okładziny ścienne, obudowy kominków, a także blaty na wyspy kuchenne lub stoliki. Drewno, najlepiej w surowej, nieprzetworzonej formie, stanowi główny budulec podłóg, stropów z ozdobnymi belkowaniami, a także oczywiście wyposażenia. Bywają to antyczne szafy „po dziadkach” lub współczesne meble artystyczne np. od KulkaHome.
We wnętrzach dominują odcienie ziemi i jasne barwy (biele i beże), które wprowadzają do pomieszczenia więcej światła, dając ponadto wrażenie czystości. Nie sposób też obyć się w takim miejscu bez żywej roślinności. Pojawiają się zatem donice z roślinami zielonymi (w tym ziołami), a także bukiety kwiatów w dekoracyjnych wazonach. To one w dużej mierze budują przytulność wnętrza.
Jakie meble wprowadzić do rustykalnej kuchni?
W kuchniach rustykalnych dominują duże i okazałe meble drewniane, najczęściej utrzymane w naturalnym kolorze materiału, ewentualnie powleczone warstwą impregnatu. Do ich produkcji używa się drewna dębowego, bukowego lub jesionowego.
Wyróżniają się skrajnie uproszczoną formą, bez nadmiernych dekoracji. Niekiedy tylko występują pojedyncze detale ozdobne, cięte bezpośrednio w drewnie. Podstawą wyposażenia do kuchni pozostaje oczywiście duży stół i krzesła do spożywania rodzinnych posiłków. Oprócz niego niezbędne są komody i szafki, w których ukryją się wszystkie potrzebne sprzęty kuchenne. Bywają to również konstrukcje witrynowe z odsłoniętymi półkami, co pozwala wyeksponować szczególnie ozdobne szkła lub ceramikę. Co jeszcze się przydaje? Warto zdecydować się na dodatkowe blaty robocze wzdłuż ścian lub w formie wyspy kuchennej, pozwalające na wygodne przygotowywanie posiłków, a także ławki lub taborety, które dopełnią wyposażenie.
Modne dodatki rustykalne – jak stworzyć niepowtarzalny klimat w kuchni?
Jakie dodatki warto wykorzystać w kuchni rustykalnej? Chętnie ustawia się w widocznych miejscach zastawy stołowe i ceramikę kuchenną (kamionki, doniczki, talerze etc.), zdobioną efektownymi, ludowymi motywami. Pięknie prezentują się również wyeksponowane patelnie lub inne akcesoria wykonane na przykład z mosiądzu lub miedzi, zawieszone bezpośrednio na ścianach.
W takich pomieszczeniach nie może zabraknąć tekstyliów. Na stole układa się ręcznie haftowane, płócienne obrusy, w oknach zawiesza firanki i zasłony, które zapewniają osłonę przed promieniami słońca oraz budują nastrojowy klimat w kuchni wypełnionej prostym wyposażeniem. Warto rozważyć użycie dywanów plecionkowych na podłogach. Z ich pomocą ociepla się przestrzeń, a także wydziela wizualnie poszczególne strefy. Świetnym pomysłem jest choćby położenie dywanu w miejscu ze stołem do posiłków. Sporo inspiracji i dodatkowych pomysłów na ciekawe urządzenie i udekorowanie kuchni można znaleźć choćby na stronie: bud-dom.org.pl.
Przytulna i wygodna kuchnia w dawnym stylu
Choć styl rustykalny wiąże się ściśle z wiejskimi rezydencjami w retro klimacie, wciąż jednak może zapewniać wygodę i funkcjonalność we współczesnym wydaniu. Spora popularność nurtu sprawia, że bez trudu da się znaleźć nowoczesne AGD stylizowane na dawne rozwiązania, podobnie jak wysokiej jakości meble, odwzorowujące zabytkowe konstrukcje.
To sposób na to, by zbudować niepowtarzalny klimat i przytulność wnętrza, a przy tym cieszyć się z pełnego komfortu i bezpieczeństwa dla wszystkich domowników i gości.