Together Magazyn » Dom » Jak urządzić funkcjonalny pokój ucznia?

Jak urządzić funkcjonalny pokój ucznia?

„Funkcjonalny” oznacza „dobrze spełniający swoje funkcje”. Funkcjonalność natomiast, w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego, to liczba dostępnych funkcji, możliwości.

fot1

Pokój ucznia można nazwać funkcjonalnym, jeżeli dziecko dobrze się w nim czuje. Korzystanie z każdego elementu wyposażenia powinno być dla niego proste, bezproblemowe, najmniej czasochłonne, a nawet przyjemne. Dzięki temu wykonywanie codziennych czynności zajmować będzie znacznie mniej czasu i pochłaniać mniejszą ilość energii. To wszystko zapewni prawdziwy komfort przebywania w takim pomieszczeniu.

POKÓJ UCZNIA – POMIESZCZENIE
WIELOFUNKCYJNE

Pamiętajmy, że pokój ucznia jest jednym z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w domu. Tymczasem najmniejsze z pomieszczeń często przypada właśnie naszym pociechom. Może to być wymuszone warunkami ekonomicznymi. Czasem wiąże się jednak z błędnym przekonaniem, że skoro dziecko jest najmniejszym członkiem rodziny, to wystarczy mu także mniejsza przestrzeń. A przecież dla dziecka pokój jest nie tylko sypialnią, ale także miejscem do nauki, zabawy i spotkań z rówieśnikami. Często pełni rolę pracowni plastycznej, laboratorium doświadczalnego i sali do ćwiczeń muzycznych.

Jak zatem stworzyć komfortową i uporządkowaną przestrzeń? Przystępując do urządzania pokoju należy bardzo dobrze zastanowić się i przewidzieć wszystkie funkcje, które często mają przeciwstawny charakter. Pomyślmy, co zrobić, aby łóżko nie stało się miejscem do nauki, a fotel garderobą. Poszczególne strefy powinny być tak wyznaczone, by wyposażenie spełniające podobne funkcje sąsiadowało ze sobą.

fot3NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ URZĄDZAJĄC POSZCZEGÓLNE STREFY?

Sypialnia – unikajmy stawiania łóżka na wprost od wejścia, ponieważ zakłóca to spokój. Spanie przy oknie może natomiast narazić dziecko na przeciągi.

Garderoba – pojemne szafy, regały, szuflady oraz skrzynie na zabawki pomogą okiełznać nieład i mieć wszystkie niezbędne rzeczy pod ręką.

Miejsce do zabawy – pamiętajmy o wygospodarowaniu  wolnego miejsca na podłodze. Kolorowy i funkcjonalny dywan może rozbudzić wyobraźnię dziecka.

Ciekawym rozwiązaniem dla małych pokoi jest zastosowanie podwyższonego łóżka, by stworzyć pod nim kącik do zabawy.

fot4Miejsce do nauki – biurko szerokości 120 cm to minimum, aby dziecko mogło swobodnie rozłożyć książki i przybory do nauki. Niezbędne jest również miejsce na same książki czy zeszyty, a tych uczniowie maja dużo. Dobrym rozwiązaniem jest wysuwana pod blatem biurka szuflada z organizerem. Pozwala ona uporządkować przybory szkolne. Dzięki temu, że biurko ma uchylny blat, Twoje dziecko będzie siedziało wyprostowane, bez konieczności pochylania się nad książkami. Pozostałe podręczniki i akcesoria z powodzeniem zmieszczą się w dostawianym kontenerku, który, uzupełniony w poduszkę, staje się świetnym miejscem do siedzenia dla kolegi lub rodzica sprawdzającego lekcje.

fot5Odpowiednie krzesło – dopełnieniem miejsca do nauki jest wybranie wygodnego siedziska. Przy jego wyborze musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na możliwość regulacji wysokości i głębokości siedziska i oparcia. Cały kręgosłup powinien przylegać do oparcia, natomiast kąt pomiędzy udem dziecka a jego łydką powinien wynosić trochę ponad dziewięćdziesiąt stopni.

Miejsce do rozwijania zainteresowań – w celu zagospodarowania tego typu przestrzeni przydatny okaże się dodatkowy stolik lub rozkładany blat roboczy.

Miejsce do przyjmowania przyjaciół – dobrym rozwiązaniem będzie kącik z siedziskiem, fotelami i małym stolikiem, aby goście nie musieli siedzieć na łóżku.


NIEZBĘDNE MEBLE I AKCESORIA

W strefie sypialnej niezastąpione będzie wygodne łóżko, najlepiej z szufladą na pościel. Jest to jeden z najważniejszych mebli w pokoju. Naszą aranżację powinniśmy zacząć od znalezienia właściwego miejsca na jego ustawienie. Pamiętajmy, aby nie utrudniało poruszania się po pokoju i nie blokowało dostępu do pozostałych elementów wyposażenia.

Aranżując strefę przechowywania pamiętajmy, że w pobliżu łóżka powinna znajdować się komoda lub szafa, tak by dziecko miało łatwy dostęp do ubrań zaraz po przebudzeniu.

Szafki i regały powinny pomieścić wszystkie zabawki. W sklepach znajdziemy bardzo szeroki asortyment mebli przeznaczonych wyłącznie dla dzieci, jednakże są one zazwyczaj wolnostojące, a wysokość na przykład szaf jest niewielka, przez co stają się one mało pojemne. Mogą być atrakcyjne dla dziecka i wyglądać na praktyczne w salonie sprzedaży, jednak w domowych warunkach okazują się często niewystarczające.

Szuflady, skrzynie, kosze, pudła i inne schowki są niezastąpione, jeśli chcemy uniknąć chaosu w pokoju ucznia, gdzie przybory szkolne mieszają się z zabawkami, z którymi dziecku trudno się jeszcze rozstać. Jeśli chcemy, aby rozwijało ono samodzielność, postarajmy się umieścić półki i szuflady z ubraniami tak, aby były w jego zasięgu. Kiedy ich wysokość będzie dostosowana do wzrostu dziecka, korzystanie z nich stanie się o wiele bardziej wygodne.

Oceń