Together Magazyn » Dom » Jak dobrać odpowiednie listwy przypodłogowe do stylu wnętrza?
Najpiękniejsze listwy przypodłogowe

Jak dobrać odpowiednie listwy przypodłogowe do stylu wnętrza?

Wybór listew przypodłogowych zgodnych ze stylem wnętrza

Wybór listew przypodłogowych jest istotną rzeczą podczas urządzania naszego lokum. Jest to element nie tylko estetyczny, a również spełnia pewne funkcje, m.in. chroni dolną powierzchnię ścian przed zabrudzeniami czy maskuje przewody instalacyjne. Montaż listew przypodłogowych cena będzie się różnić m.in. w zależności od miejscowości. 

W większym mieście, takim jak na przykład Warszawa, koszt montażu będzie odpowiednio nieco wyższy. Listwy przypodłogowe także dopełniają cały wystrój mieszkania, więc przy wyborze musimy je dopasować do stylu naszego wnętrza. Sprawdź, jak wybrać idealne listwy i ile kosztuje montaż listew przypodłogowych.

Klasyka – jakie listwy przypodłogowe pasują do klasycznego wnętrza?

We wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu często stawiają na białe listwy przypodłogowe. Jest to wybór stylowy i uniwersalny. Niektórzy jednak decydują się na listwy w kolorze podłogi, co pozwala optycznie powiększyć nasze wnętrze, szczególnie gdy mamy jasną podłogę. Ważny także jest rozmiar listwy. Przy ciemnej podłodze zaleca się listwy o średniej wysokości. 

Do wnętrz w stylu klasycznym idealnie będą pasować listwy rzeźbione czy ozdobne. Pamiętajmy również, by dopasować listwy do potrzeb danego pomieszczenia. W przypadku lokum o podwyższonej wilgotności należy wybrać listwy wodoodporne, a to jednak może wpłynąć na montaż listew przypodłogowych cena.

Nowoczesność – jakie listwy przypodłogowe pasują do nowoczesnego wnętrza?

Mimo to, że obecnie ogromną popularnością cieszą się białe listwy przypodłogowe, we wnętrzu nowoczesnym możemy nieco zaszaleć. Warto podkreślić, że na rynku są dostępne listwy przypodłogowe, które przystosowane do malowania na dowolnie wybrany kolor, więc możemy dopasować je do stylu naszego lokum. W przypadku, gdy mamy jasne ściany i jasne podłogi możemy postawić na listwy w ciemnych kolorach, aby rozdzielić jasne powierzchnie. Do mieszkań nowoczesnych także czasem wybierają listwy przypodłogowe z łapkami LED. Jest to nie tylko funkcjonalna opcja, a również element ekskluzywności w Twoim lokum.

Skandynawski styl – jakie listwy przypodłogowe pasują do wnętrza w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski charakteryzuje się minimalizmem, prostotą i naturalnością. Wnętrza w tym stylu posiadają jasne kolory i naturalne materiały, więc podłogi często są drewniane. W tym przypadku zaleca się wybierać również drewniane listwy przypodłogowe. Warto podkreślić, że układanie listew przypodłogowych wykonanych z drewna nie jest łatwą sprawą, więc będziemy potrzebować pomocy specjalisty. Jeżeli decydujemy się na jasną podłogę, doskonałym wyborem będą też białe listwy, ponieważ we wnętrzach skandynawskich dominują kolory jasne.

listwy przypodłogowe w skandynawskim stylu

Wybór materiału listew przypodłogowych

Podczas wyboru listew przypodłogowych musimy zwrócić uwagę też na materiał, z którego zostały wykonane. Pamiętajmy, że nie każda listwa będzie odpowiednia do konkretnego pomieszczenia. Także musimy dostosować rodzaj listew do typu podłogi. Jak już wspominaliśmy, najczęściej listwy przypodłogowe wybierane są  pod względem podobieństwa zarówno materiału podłogi, jak i kolorystyki. 

Warto pamiętać również o mocowanie listew przypodłogowych. Układanie listew przypodłogowych z PCV nie powinno stanowić problemu, jednak przy montażu listew drewnianych czy listew LED będziemy potrzebować pomocy fachowca. Cena montażu listew przypodłogowych zależym.in. od powierzchni pomieszczenia i zakresu prac. 

Na rynku obecnie są dostępne następne listwy przypodłogowe:

  • listwy wykonane z PCV — listwy wykonane z polichlorku winylu są najtańsze na rynku, ich zaletą jest elastyczność, dzięki której można je dopasować do nierównych powierzchni. Pasują do każdego stylu wnętrza.
  • listwy przypodłogowe MDF — listwy przypodłogowe wykonane z płyty MDF najczęściej występują w białym kolorze. Na rynku możemy znaleźć jak proste tak i frezowane, więc pasują do każdego stylu wnętrza. Listwy przypodłogowe cena montażu będzie zależała od stopnia skomplikowania zadania.
  • Listwy polistyrenowe — dostępne są w białym kolorze, jednak można łatwo je przemalować. Wykonane z materiału podobnego do styropianu, są bardzo wytrzymałe i odporne na wodę. Dostępne także z wycięciem do podłączenia do nich taśmy LED.
  • listwy drewniane — najlepiej pasują do drewnianej podłogi, są wytrzymałe. Minusem jest wysoka cena. Często są wybierane do wnętrz m.in. w stylu skandynawskim czy rustykalnym.
  • Listwy metalowe — są bardzo wytrzymałe i odporne, najczęściej wykonane ze stali lub aluminium. Często wybierane do wnętrz nowoczesnych. Cennik montażu listew przypodłogowych metalowych może być trochę wyższy.

Podsumowanie

Poszukując idealnych listew przypodłogowych musisz odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Do jakiego typu pomieszczenia poszukujesz listew?
  • W jakim stylu jest urządzony twój lokum?
  • Jakim materiałem wykończono podłogę? 
  • Jaki jest koszt montażu listew przypodłogowych?

Na przykład do paneli będą bardziej pasować listwy przypodłogowe MDF czy PCV, do drewnianej podłogi — drewniane listwy, a do lokum z podwyższoną wilgotnością należy wybrać listwy wodoodporne. Jeżeli jednak nie możesz zdecydować się, białe klasyczne listwy zawsze będą doskonałym wyborem do każdego stylu wnętrza.

Ważną kwestią również jest montaż listew przypodłogowych.  Listwę przypodłogową można zamocować za pomocą kleju, klamer metalowych lub kołków rozporowych. Z mocowaniem listew na klej raczej poradzimy sobie bez problemu, jednak przy innych metodach będziemy potrzebować pomocy fachowca, u którego możemy poprosić montaż listew przypodłogowych cennik.

5/5 – (2 głosów)