Kolczyk w pępku to świetny sposób na podkreślenie swojego stylu i osobowości! Jak każde przekłucie, ten typ piercingu wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy masz już swój kolczyk, czy dopiero zamierzasz udać się na przekłucie pępka, warto wiedzieć, jak o niego zadbać już od pierwszych dni i jakie kroki podejmować każdego dnia, by cieszyć się swoim kolczykiem długo i bez komplikacji! Jak dbać o kolczyk w pęku? Odpowiadamy!
Jak dbać o kolczyk w pępku tuż po przekłuciu?
Jeśli zdecydujesz się na kolczyk w pępku, to pierwsze dni po przekłuciu ciała będą kluczowe pod względem prawidłowego gojenia. Wiele osób zastanawia się tutaj, jak przyśpieszyć gojenie kolczyka, a odpowiedź jest całkiem prosta: odpowiednio o niego dbać. Bo wygojenie pępka może potrwać nawet kilka miesięcy, w zależności od zastosowanej pielęgnacji i indywidualnych potrzeb organizmu.
Zacznij więc od tego, by przekłute miejsce było oczyszczane 2-3 razy dziennie. Zastanawiasz się, czym przemywać kolczyk w pępku? Najczęściej używa się do tego soli fizjologicznej, srebra koloidalnego lub wody morskiej. Pamiętaj jednak, by bez względu na wybrany środek do pielęgnacji przekłucia, zajmować się nim czystymi dłońmi albo z użyciem patyczków kosmetycznych lub gazików jałowych.
Kolczyk w pępku – kiedy można założyć nowy?
Co niezwykle istotne, kolczyk w pępku można zmienić dopiero po całkowitym wygojeniu się rany. Zanim więc zdecydujesz się na ten krok, upewnij się, że zniknęły wszelkiego rodzaju zaczerwienienia lub obrzęki, z przekłucia nie wydobywa się żadna wydzielina ani przykry zapach, a także możesz łatwo i bez bólu poruszać biżuterią.
OK, masz pewność, że Twoje przekłucie pępka jest zagojone. Jak wybrać nową biżuterię, np. bardziej ozdobną od tej, którą założył piercer? Z całą pewnością warto wybierać wysokiej jakości produkty, by uniknąć zakażenia bądź opuchlizny. Kolczyki do piercingu TOUS z pewnością nadadzą się do noszenia na co dzień i przez długi czas.
Jak przyspieszyć gojenie kolczyka w pępku?
Na co jeszcze zwracać uwagę, by przyspieszyć gojenie kolczyka w pępku – w sposób bezpieczny dla przekłucia? Przede wszystkim:
- nie wyjmuj biżuterii, dopóki miejsce przekłucia nie będzie w pełni zagojone,
- nie mocz miejsca przekłucia, unikaj kąpieli w morzu i basenach,
- nie dotykaj kolczyka, nie kręć i nie baw się nim, ponieważ każdy ruch może podrażniać przekłute miejsce,
- unikaj alkoholu, tytoniu i innych używek,
- stosując balsamy i inne kosmetyki, omijaj miejsce przekłucia pępka,
- unikaj kontaktu przekłucia z brudem,
- dbaj o świeżość pościeli, ręczników i ubrań,
- jeśli masz zwierzaki, pilnuj, by nie zbliżały się do kolczyka w okresie gojenia i sierść nie przedostała się do rany,
- postaraj się nie spać na brzuchu.
Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak ból, krwawienie, opuchlizna czy migracja kolczyka, skonsultuj je z osobą, która wykonała przekłucie lub udaj się do lekarza, gdy problem jest poważny.