Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Fakty i mity o witaminie C

Fakty i mity o witaminie C

Witamina C, inaczej kwas L-askorbinowy, to organiczny związek chemiczny rozpuszczalny w wodzie. Pełni liczne funkcje w organizmie człowieka. Bierze udział w syntezie kolagenu, hormonów steroidowych i karnityny. Uczestniczy także w metabolizmie tłuszczu, wchłanianiu żelaza niehemowego, procesach odpornościowych czy niszczeniu wolnych rodników tlenowych.

Najlepszym źródłem witaminy C jest cytryna – MIT

W cytrynie zawartość witaminy C to ok. 53 mg na 100 g. W aceroli jest to aż 1600 mg na 100 g. W 100 g czarnej porzeczki znajdziemy 177 mg kwasu L-askorbinowego, w owocach róży 426 mg, a w naci pietruszki 178 mg. Dobrym źródłem witaminy C jest także papryka (107 mg na 100 g).

Nie można przedawkować witaminy C – MIT

Choć witamina C jest substancją rozpuszczalną w wodzie i wydalaną z moczem, można przyjąć jej za dużo. Przedawkowanie kwasu L-askorbinowego może skutkować biegunką, nudnościami, wymiotami lub wysypką skórną. Ponadto długotrwałe przyjmowanie dużych dawek witaminy C stwarza ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych.

Witamina C leczy przeziębienie – MIT

Według najnowszych wyników badań nie jest to prawda. Dowiedziono, że kwas L-askorbinowy nie jest skuteczny w leczeniu choroby przeziębieniowej. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się odpoczynek, rozgrzewające i pełnowartościowe menu oraz sen. Przy pierwszych objawach przeziębienia warto sięgnąć po Quixx Grip-protect. Jest to produkt dostępny bez recepty, który ogranicza dalsze wnikanie rinowirusów i koronawirusów do organizmu, dzięki czemu pomaga zwalczać objawy infekcji górnych dróg oddechowych.

 

 

 

W sezonie jesienno-zimowym trzeba brać witaminę C – MIT

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C to około 80 mg. Może być nieco wyższe pod wpływem stresu, u osób starszych, u osób palących papierosy czynnie lub biernie, u alkoholików oraz u kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Jeżeli w naszej codziennej diecie obecne są warzywa i owoce, nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji kwasu L-askorbinowego, gdyż prawdopodobnie porcja warzywnej sałatki do obiadu i szklanka świeżego soku załatwi sprawę.

Niedobór witaminy C powoduje szkorbut – FAKT

Rzeczywiście niedobór witaminy C może być przyczyną choroby zwanej szkorbutem, cyngą lub gnilcem. Objawy szkorbutu takie jak trudne gojenie ran, krwawienia czy stany zapalne dziąseł, wynikają z zaburzeń syntezy kolagenu. Jednak w dzisiejszych czasach, w krajach rozwiniętych ciężko spotkać osobę cierpiącą z powodu niedoboru witaminy C. Dieta Europejczyka jest raczej urozmaicona i zawiera odpowiednie ilości wspomnianego związku chemicznego. Kwas L-askorbinowy jest też stosowany jako przeciwutleniacz w wielu produktach spożywczych. Szkorbut dotyczył dawniej zwykle marynarzy, który podczas długich rejsów skazani byli na monotonną dietę pozbawioną świeżych warzyw i owoców. Ciekawostką jest fakt, że właśnie od szkorbutu pochodzi nazwa kwas askorbinowy (z łaciny: przeciwszkorbutowy).

Należy wybierać ,,lewoskrętną witaminę C” – MIT

To jeden z ciekawszych mitów medycznych ostatnich lat. Witamina C to oczywiście kwas L-askorbinowy, jednak litera ,,L” wcale nie oznacza lewoskrętności. Zarówno żywność, jak i wszelkie suplementy czy leki zawierają ten sam kwas askorbinowy. Niezależnie od tego, czy kupimy produkt w aptece, czy w sklepie internetowym szerzącym teorie o ,,cudownej lewoskrętnej witaminie C”.

Oceń