Together Magazyn » Aktualności » Dzień Dziecka w Experymencie !

Dzień Dziecka w Experymencie !

Kreatywnie, kolorowo i konstruktorsko na Dzień Dziecka i 9 urodzinyCentrum Nauki EXPERYMENT!
W dniu dzisiejszym można było nie tylko zobaczyć URUCHOMIENIE NOWEGO STANOWISKA – MASZYNA GOLDBERGA na specjalnie przygotowanej 8-metrowej ścianie ale też zobaczyć nową wystawę czasową „Poruszyć Wyobraźnie” 🙂

Huczna premiera nowego stanowiska 1-ego czerwca podczas obchodów DNIA DZIECKA i 9-tych URODZIN GDYŃSKIEGO CENTRUM w ramach wydarzenia KOLOROWA KONSTRUKCJA! (szczegóły TU)

Podejmij wyzwanie Rube Goldberga i po prostu rusz głową tak, by stworzyć jak najdłuższą i skomplikowaną maszynę. Dodając kolejne elementy poprowadź kulkę w taki sposób, aby droga jaką pokona była jak najbardziej efektowna.

Zabawa przy nowym stanowisku jest nieszablonowym pomysłem na rodzinną i grupową integrację. Uczy nie tylko pracy zespołowej, ale również poprzez najprzyjemniejszą z metod – zabawę, wyłoni naturalnych liderów. Konstruując kolejne fantazyjne formy i kształty: prowadnice, tunele, zapadnie majsterkowicze będą musieli przewidywać zarówno najbliższe, jak i perspektywiczne efekty, dzięki czemu nauczą się planowania.

Układ elementów maszyny będzie zależał od pomysłowości Małych i Dużych Inżynierów!

A czym dokładnie jest maszyna Goldberga?

Działa na zasadzie domina i wygląda zazwyczaj jak wielka plątanina rynien, kubeczków, linek z całą masą kulek czy piłek. Dopiero wprawienie w ruch kuleczki czy kostki inicjuje reakcję łańcuchową, a elementy maszyny układają się w logiczną całość.

Chodzi o zbudowanie maksymalnie skomplikowanego i intrygującego toru dla kulki, która po drodze pokonuje dziesiątki przeszkód wymyślonych przez konstruktorów. Ogranicza ich tylko własna wyobraźnia.

Wykonanie nawet najmniej skomplikowanej trasy na maszynie Goldberga, składającej się z kilku kroków, trwa czasem kilkanaście godzin, a nawet kilka dni i wymaga od twórcy wyjątkowej cierpliwości i kreatywności. Zazwyczaj pierwsze próby konstruktorów kończą się zbyt szybko i zniechęcają uczestników. Jednak potencjalny spektakularny efekt wart jest wysiłku.

Niezwykłą cierpliwością wykazali się studenci Purdue University, którzy w 2012 roku zbudowali rekordową maszynę Goldberga. Młodzi inżynierowie zaprojektowali maksymalnie skomplikowaną trasę, składającą się z 300 elementów. Finałem jej było uruchomienie syreny. Całe przedsięwzięcie pochłonęło około 5000 godzin pracy (prawie 7 miesięcy).

fot. Andrzej Zięba

Oceń