Drogi ekspresowe i autostrady to szczególne rodzaje dróg, które cechują charakterystycznymi zasadami ruchu. Jak należy poruszać się po autostradzie i drodze ekspresowej? Jakie jest ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych i autostradach? Odpowiedzi znajdują się poniżej.
Droga ekspresowa i autostrada- czym są?
Droga ekspresowa i autostrada to dwa różne typy dróg, które mają specyficzne cechy i przeznaczenia. Droga ekspresowa, czyli droga szybkiego ruchu to droga publiczna przeznaczona wyłącznie dla ruchu pojazdów mechanicznych, posiadająca przynajmniej jeden pas ruchu w każdym kierunku. Jest wyposażona w elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu, takie jak pasy awaryjne, zjazdy i wjazdy na specjalnych skrzyżowaniach bezkolizyjnych. Autostrada natomiast to specjalny rodzaj drogi publicznej przeznaczonej wyłącznie dla ruchu pojazdów mechanicznych, charakteryzujący się najwyższymi standardami technicznymi i bezpieczeństwa. Zawsze posiada przynajmniej dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny. Ruch odbywa się bezkolizyjnie, z wyłączeniem skrzyżowań jednopoziomowych.
Cechy drogi ekspresowej i autostrady
Drogi ekspresowe i autostrady są kluczowymi elementami sieci drogowej, zaprojektowanymi w celu zapewnienia szybkiego i bezpiecznego ruchu pojazdów. Droga ekspresowa to droga przeznaczona wyłącznie dla ruchu pojazdów mechanicznych, służąca do obsługi szybkiego ruchu tranzytowego na średnie i długie dystanse. Może być jedno- lub dwujezdniowa, każda jezdnia posiada przynajmniej jeden pas ruchu w każdym kierunku, a także pasy awaryjne. Drogi te mają ograniczony dostęp, brak możliwości wjazdu dla pieszych, rowerzystów i pojazdów wolnobieżnych, a maksymalna prędkość wynosi zazwyczaj 100-120 km/h. Zjazdy i wjazdy są często bezkolizyjne, a infrastruktura może obejmować miejsca obsługi podróżnych, parkingi i stacje benzynowe. Więcej o drodze ekspresowej można przeczytać tutaj: https://autostrady.com.pl/blog/droga-ekspresowa-dwujezdniowa/.
Autostrada to droga wyłącznie dla pojazdów mechanicznych, obsługująca ruch na długie dystanse. Zawsze jest dwujezdniowa, z przynajmniej dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz pasami awaryjnymi. Ruch na autostradzie odbywa się całkowicie bezkolizyjnie, a dostęp jest surowo kontrolowany, z zakazem wjazdu dla pieszych, rowerzystów i pojazdów wolnobieżnych. Maksymalna prędkość na autostradach wynosi zazwyczaj 120-140 km/h. Autostrady mają rozbudowaną infrastrukturę, w tym stacje benzynowe, miejsca obsługi podróżnych, parkingi i systemy zarządzania ruchem. Kluczowe różnice między tymi typami dróg to wyższa prędkość maksymalna, większa liczba pasów ruchu, całkowita bezkolizyjność na autostradach oraz bardziej restrykcyjne zasady dostępu i rozbudowana infrastruktura w porównaniu do dróg ekspresowych.
Zasady ruchu pojazdów samochodowych na drodze ekspresowej i autostradzie
Autostrada a droga ekspresowa – kierowcy nierzadko mają spory problem w kwestii prawidłowego zachowania się na tych drogach mimo oznakowania ich odpowiednimi znakami drogowymi. Należy pamiętać, że podobnie do drogi ekspresowej, po autostradzie poruszać się mogą jedynie samochody i motocykle. Istnieje całkowity zakaz poruszania się pieszych, jednośladów, ciągników czy wozów konnych. Ruch odbywa się prawym pasem, natomiast lewy pas służy wyłącznie do wyprzedzania. Istnieje również zakaz cofania się i zawracania, a zatrzymać można się jedynie z miejscach do tego przeznaczonych. Jeżeli samochód ulegnie awarii, należy zatrzymać go na pasie awaryjnym, włączyć światła awaryjne i opuścić go. Następnym krokiem jest oznaczenie trójkątem ostrzegawczym i wezwanie pomocy. Należy pamiętać, że na autostradzie panuje kategoryczny zakaz holowania.
Drogi ekspresowe również nie są przeznaczone dla jednośladów, ciągników, zaprzęgów konnych ani pieszych. Tu również nie wolno cofać, zawracać ani zatrzymywać się w dowolnym miejscu, można jednak holować pojazd, który uległ awarii, o ile zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa. Sporą zaletą drogi ekspresowej jest bezpieczeństwo i fakt, że skrzyżowania występują wyjątkowo rzadko.