Decyzji o kupnie, sprzedaży, wynajmie nieruchomości nie podejmuje się codziennie. Bywa że to poważna operacja, a plan długofalowy, wieloletni, może na całe życie. Sama transakcja ma być zaś szybka, korzystna cenowo i bez trudu. Bo nikomu niepotrzebna jest – zwłaszcza obecnie – dodatkowa porcja nerwów. Tymczasem lista spraw do załatwienia wydaje się nie mieć końca. Do załatwienia już „tylko” sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, informacje z ksiąg wieczystych, ewentualnych obciążeń nieruchomości, weryfikacja klienta, sprawdzenie aktualnych trendów, umawianie się na prezentacje, negocjowanie…
Skorzystanie z usługi biura nieruchomości, które wypracowało w tym względzie rutynę, jawi się niemal jak „dostawa domu prosto do domu”.
Istnieje 5 obszarów, na których czekają pułapki i jednocześnie 5 powodów, by skorzystać z usługi specjalisty.
Szeroko pojęte bezpieczeństwo transakcji
Doświadczone biuro nieruchomości weryfikuje klienta, doradza w zakresie bezpiecznych form i terminów płatności przy transakcji, dopasowuje terminy przy transakcjach powiązanych sprzedaży i jednocześnie poszukiwania innej nieruchomości. Oferty, którymi się zajmuje, są sprawdzone.
Pośrednik weryfikuje tożsamość drugiej strony transakcji, a także stan prawny nieruchomości. Nie ma wówczas mowy o sytuacji, w której osoba sprzedająca lokal nie ma do niego pełnych praw. Każdy sprzedający nieruchomość ma obowiązek podać swoje pełne dane, te same procedury dotyczą zresztą także potencjalnych nabywców, którzy chcą obejrzeć lokal oferowany na sprzedaż lub wynajem.
Znajomość rynku
„Aktualne trendy” to nic innego jak: 1) wiedza na temat tego, kiedy warto kupić lub sprzedać; 2) dostęp do faktycznych cen transakcyjnych, a nie tylko ofertowych wziętych na przykład z Internetu; 3) dużo możliwości prezentacji ofert dopasowanych do indywidualnych preferencji klientów; 4) poprowadzenie klienta poprzez doradztwo dotyczące między innymi tego, co się obecnie dobrze wynajmuje, a na które lokalizacje spadł popyt.
Pośrednik z biura świetnie orientuje się w specyfice lokalnego rynku domów i mieszkań. Zna mocne i słabe punkty lokalizacji nie tylko w mieście, ale i w każdej jego dzielnicy. Agencje nieruchomości wiedzą także, na co należy zwrócić uwagę w poszczególnych ofertach, dopytać o ewentualne przemilczane szczegóły, spojrzeć na sprawę trzeźwym okiem i bez emocji.
Optymalizacja ceny zakupu lub sprzedaży
Kluczowe w tym względzie mogą się okazać takie czynniki, jak dostęp do profesjonalnych narzędzi, systemu informatycznego łączącego współpracę większości pośredników, pozbawione emocji, racjonalne negocjacje w imieniu klienta bez emocji.
Agenci nieruchomości przeprowadzają setki, a nawet tysiące transakcji, uczestniczą w szkoleniach zawodowych i poznają nowe techniki działania.
Weźmy na przykład nieporozumienia na tle finansowym – jeden z mniej przyjemnych aspektów sprzedaży czy kupna mieszkania. Oczekiwania finansowe stron transakcji potrafią się mocno różnić. Dlatego nieprzyjemne i niełatwe negocjacje cenowe biuro nieruchomości bierze na siebie. Agenci znają rynek pod kątem realnych cen i wiedzą, na ile można manewrować kwotą tak, by obie strony były zadowolone. Do tego znają techniki negocjacyjne. Jeśli więc uda się namierzyć wymarzone lokum, biuro pomoże w uzyskaniu satysfakcjonującej obie strony ceny i domknięciu sprzedaży. Pośrednik może także zastąpić sprzedającego przy prezentacji mieszkania potencjalnemu nabywcy, gdy ten jest na przykład w pracy lub po prostu nie chce spotykać się z potencjalnymi nabywcami.
Wygoda obsługi procesu zakupu lub sprzedaży
Dowolny czas prezentacji nieruchomości dostosowany do potrzeb klienta, wygoda bezobsługowego procesu bez obecności klienta sprzedającego, łatwość porównywania wielu ofert, prezentacje podobnych ofert i ich porównywanie, obsługa przez wyszkolonego pośrednika znającego prawo, podatki, wymogi prawne – to główne czynniki, które składają się na pojęcie „wygody” transakcji.
Nie trzeba poświęcać czasu na poszukiwanie i porównywanie ofert oraz błądzenie w ich gąszczu. Część z nich jest aktualna, część nie, są przemieszane, a nawet zdublowane. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował nieruchomość kupić, sprzedać lub wynająć na własną rękę. Biuro podejmie się nie tylko przejrzenia ofert, ale też wyręczenia właściciela podczas ich prezentacji. A czas to, jak wiadomo, pieniądz.
Wszystko na piśmie
Porzućmy całkowicie jakiekolwiek towarzyszące samodzielnym próbom i pozornie wygodne ustalenia ustne. Podstawa to zabezpieczenie prawne na wypadek konfliktu stron, ewentualna opieka prawna. Urzędy, sądy, księgi wieczyste, przepisanie mediów – lista rzeczy do załatwienia po finalizacji transakcji sprzedaży i kupna mieszkania jest naprawdę długa. Po udzieleniu pełnomocnictwa doświadczeni specjaliści załatwią wszelkie niezbędne formalności. Na koniec takiej współpracy trzeba będzie jedynie udać się do biura nieruchomości po odbiór teczki z dokumentami.
Brzmi jak plan, prawda?