Prawidłowe funkcjonowanie jelit wpływa nie tylko na trawienie, ale i nastrój oraz zdrowie całego organizmu. Chociaż jelita są często niedoceniane, odgrywają jednak kluczową rolę w utrzymaniu równowagi w ciele. Dlatego też bywają nazywane drugim mózgiem naszego organizmu.
Jelita to nie tylko układ trawienny
Brzuch traktowany jest przez wiele osób jedynie jako część ciała służąca trawieniu pożywienia, które następnie wykorzystywany jest przez inne narządy do prawidłowego funkcjonowania. Układ trawienny, a w tym jelita to jednak niezwykle skomplikowany system, który przez dużą ilość procesów w nim zachodzących zasłużył na określenie drugiego mózgu w ludzkim organizmie.
Jelita są nazywane w ten sposób również dlatego, że ruchy przesuwające pokarm poprzez cały układ, tzw. ruchy perystaltyczne, odbywają się w nich w sposób autonomiczny od mózgu oraz centralnego układu nerwowego. Do tego kurczące się jelito cienkie sygnalizuje poprzez dźwięki organizm o kończącym się procesu trawienia. Aby dowiedzieć się, co jeszcze oznacza burczenie w brzuchu i jelitach, sprawdź na przykład ten wpis: https://recepta.pl/artykuly/co-oznacza-burczenie-w-brzuchu-przyczyny-zapobieganie.
Jelita a mózg
Chociaż jelita pozostają w kontakcie z mózgiem to wydzielanie enzymów i cały proces trawienia oraz wydalania funkcjonuje bez myślenia o tym. Dzięki temu właśnie nie trzeba pomyśleć o tym, aby jedzenie poruszało się w jelitach czy aby działały na nie procesy wchłaniania składników odżywczych.
Nie tylko mózg przekazuje informacje jelitom, ale również odwrotnie — one komunikują się z nim. Dzięki tej wymianie informacji pomiędzy tymi istotnymi systemami w organizmie poprawia się samopoczucie po zjedzeniu czegoś dobrego, ale również znika chęć kolejnego posiłku, gdy stajemy się najedzeni. Jelita produkują także wiele hormonów, które wpływają na nastrój, odporność oraz inne funkcje organizmu.
Jak dbać o zdrowe jelita?
Zdrowe jelita wpływają na lepsze samopoczucie oraz ogólne działanie organizmu. To one regulują problemy trawienne, ale i emocjonalne. Zaburzenia w działaniu jelit mogą prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Zbyt duża ilość serotoniny, która jest przekaźnikiem w układzie nerwowym i problemy z jej transportem mogą powodować stan zapalny. Poinformowany o nim mózg będzie z kolei obniżał nastrój.
Warto dbać więc zarówno o zdrowe działanie jelit za pomocą prawidłowej zróżnicowanej diety bogatej w błonnik oraz zdrowe tłuszcze, jak i o swój stan psychiczny. Obniżanie stresu i unikanie trudnych sytuacji może pomóc w komunikowaniu się mózgu i jelit, które ze sobą współdziałają.
Pamiętaj o nawadnianiu i regularnych posiłkach, aby uregulować pracę swoich jelit. Są one istotnym elementem organizmu, drugim mózgiem, który pozostając w kontakcie z innymi narządami, wspiera funkcjonowanie całego ciała. Złożony system, jakim są jelita, może pomóc w późniejszym zadbaniu o swoje dobre samopoczucie, dlatego też warto dbać o ich stan.
Źródło: https://recepta.pl/.