Together Magazyn » Aktualności » Czystość plaż nad Bałtykiem pozostawia wiele do życzenia. Zadbaj o nie razem z nami!
plaza

Czystość plaż nad Bałtykiem pozostawia wiele do życzenia. Zadbaj o nie razem z nami!

Polskie plaże zaliczane są do najpiękniejszych na świecie. Niestety, pod względem czystości jest już dużo gorzej. Dlatego Stowarzyszenie Czysta Polska przy współpracy między innymi z United Nations Global Compact Network Poland już po raz drugi organizuje akcję Czysty Bałtyk, której celem jest sprzątanie plaż i terenów nadbrzeżnych. Udział w akcji jest bezpłatny a każdy zainteresowany otrzyma wyjątkową koszulkę oraz pakiet do sprzątania.

Bałtyk tonie w śmieciach

Źródłem wielu zanieczyszczeń Bałtyku są ścieki pochodzące z rolnictwa, przemysłu, ale również gospodarstw domowych. Zawierają one między innymi pestycydy, związki azotu i fosforu, metale ciężkie, a także substancje ropopochodne.

W Morzu Bałtyckim znajdują się również odpady stałe, które są widoczne na plażach i brzegach morskich. Zdaniem WWF ponad połowa z tych śmieci to tworzywa sztuczne. Najczęściej są to foliowe torebki, butelki oraz inne odpady wyrzucone przez plażowiczów.

Oczywiście są też kąpieliska bardzo zadbane, na których panuje porządek przez cały rok. Najczystsze plaże w Polsce znajdują się między innymi w Świnoujściu, Dziwnowie i Międzyzdrojach.

Akcja „Czysty Bałtyk 2022”, #zostawdobryślad

Konieczne są nie tylko działania doraźnie, ale również edukacyjne, które zwrócą uwagę społeczeństwa na problem zanieczyszczeń wód morskich. Dlatego Stowarzyszenie Czysta Polska wraz partnerami – UNGC, Biedronką, Electroluxem, Janem Niezbędnym, Rekopolem, Get Hero oraz Gdańskim Ośrodkiem Sportu – organizuje akcję „Czysty Bałtyk”. Tegoroczna, druga edycja, odbędzie się 27 sierpnia, w sobotę.

Celem wydarzenia jest przede wszystkim edukacja ekologiczna i zmiana szkodliwych nawyków wczasowiczów, a w rezultacie poprawa czystości terenów nadbrzeżnych. Dlatego w ramach akcji „Czysty Bałtyk 2022”, poza wielkim sprzątaniem odpadów, odbędą liczne konkursy, zabawy, dyskusje, wywiady, gry sportowe oraz koncert.

Wszystko po to, aby uświadomić ludziom, jak ważna jest czystość naszych pięknych bałtyckich plaż, którymi zachwycają się turyści z całego świata. Nie pozwólmy więc, aby ten entuzjazm opadł z powodu porzuconych niedopałków, plastikowych worków czy butelek!

Pośrednim celem akcji „Czystym Bałtyk” jest sprzątanie terenów nadmorskich. Dlatego w ostatnią sobotę sierpnia tysiące wolontariuszy wyruszy na plaże nad Bałtykiem, aby po raz kolejny pozbierać śmieci.

Organizator akcji „Czysty Bałtyk”

Stowarzyszenie Czysta Polska od wielu już lat podejmuje szereg inicjatyw i projektów, które mają na celu ochronę przyrody. Jesteśmy organizatorem akcji „Czysty Bałtyk”, „Czyste Tatry” oraz „Czysta Polska”.

Skupiamy wokół siebie zaangażowaną społeczność miłośników przyrody, dla której kwestie związane z ekologią są bardzo ważne. Propagujemy idee związane z ochroną środowiska, edukujemy i wspólnie z wolontariuszami sprzątamy cenne przyrodniczo regiony Polski.

Posprzątaj z nami polskie plaże!

Już dziś zarezerwuj czas w ostatni weekend sierpnia i przyłącz się do akcji „Czysty Bałtyk”! Czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji – konkursów, zabaw i prelekcji. Wspólnie wyruszymy na plaże, aby pozbierać śmieci. Zostawmy dobry ślad!

Skontaktuj się z nami i przyłącz się do coraz większej społeczności pasjonatów ochrony przyrody. Możesz również przyjść do naszego stoiska w dniu rozpoczęcia akcji „Czysty Bałtyk” i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Jeśli chcesz zaangażować się jako Wolontariusz Stowarzyszenia Czysta Polska i wesprzeć nas w organizacji punktów rejestracyjnych zapraszamy do zgłaszania się za pośrednictwem tego formularza:  https://forms.gle/2hzLFuX4m591FcXn7

Oceń