Together Magazyn » Aktualności » Czym są zabiegi iniekcji do ciała szklistego?

Czym są zabiegi iniekcji do ciała szklistego?

Zabieg iniekcji doszklistkowej (czyli podanie leku do galaretowatej struktury wypełniającej tylną część oka), stanowi jedną z nowoczesnych metod leczenia wybranych chorób oczu. Wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością i dużym bezpieczeństwem stosowania.

W zależności od schorzenia stosujemy różne preparaty leczące.

Kto może skorzystać z zabiegu?

Są to pacjenci cierpiący na:

  • AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej w postaci wysiękowej;
  • zmiany zwyrodnieniowe w plamce żółtej w przebiegu krótkowzroczności wysokiej;
  • DME, czyli cukrzycowy obrzęk plamki;
  • zakrzep, czyli niedrożność naczyń żylnych.

Jak działają leki podane tą drogą?

W wyniku zastosowanego leczenia substancja czynna wchodząca w skład preparatu blokuje naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu, tak zwany VEGF-A, powodujący rozrost nieprawidłowych naczyń krwionośnych i wyciekanie z nich płynu. W ten sposób wzrost patologicznych naczyń zostaje zahamowany i obrzęk ulega zmniejszeniu.

Czy zdarzają się powikłania?

Powikłania zdarzają się bardzo rzadko i dotyczą mniej niż 1% przypadków. Badania naukowe potwierdzają, że u 90% leczonych pacjentów nastąpiło zahamowanie pogorszenia widzenia, w tym w około 70% przypadków uzyskano poprawę ostrości wzroku.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Przed wykonaniem zabiegu iniekcji doszklistkowej, poza typowym badaniem okulistycznym, w celu dokładnego zdiagnozowania choroby naczyniówki i siatkówki wykonywane są badania dodatkowe: OCT, czyli optyczna koherentna tomografia, obrazująca obszar plamki, czyli miejsca lokalizacji choroby lub/i dodatkowo angiografia, będąca badaniem z dożylnym podaniem kontrastu. Lekarz kwalifikujący do zabiegu zdecyduje, które z tych badań jest niezbędne dla danego pacjenta.

Przed ustalonym terminem zabiegu zaleca się zazwyczaj kilkukrotne zakraplanie oka antybiotykiem wskazanym przez lekarza.

Sama procedura przeprowadzenia zabiegu polega na wstrzyknięciu za pomocą bardzo cienkiej igły preparatu do ciała szklistego po wcześniejszym znieczuleniu oka jak też jego dezyfekcji. Tego typu procedura jest praktycznie bezbolesna i odbywa się w warunkach gabinetu zabiegowego.

Po zabiegu zalecane jest zakraplanie oka antybiotykiem przez kolejne dni. Wszystkie czynności związane z pielęgnacją oka należy wykonywać z zachowaniem zasad higieny.

Po zabiegu można normalnie funkcjonować – oglądać telewizję, czytać czy spacerować. Zaleca się unikanie ciężkiego wysiłku fizycznego, silnego wiatru lub kurzu, natomiast w słoneczne dni wskazane jest używanie okularów przeciwsłonecznych.

Oceń