Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czym są maski antywirusowe i kiedy warto je stosować?
maska

Czym są maski antywirusowe i kiedy warto je stosować?

Pandemia przyczyniła się w znacznym stopniu do zmiany priorytetów zakupowych ludzi na całym świecie. Obecnie, rzeczy kupowane zarówno stacjonarnie, jak i za pomocą internetu to przede wszystkim te, które w jakimkolwiek stopniu wpływają na poczucie bezpieczeństwa oraz stan zdrowia społeczeństwa. W ciągu ostatniego roku głównie za sprawą mediów oraz rozporządzeń państwowych sławę zyskały środki ochrony indywidualnej, w tym między innymi maski antywirusowe noszone od dłuższego czasu na twarzach większej części populacji.

Maseczki ochronne – historia prawdziwa

Pomimo znaczącego wzrostu popularności, jaki w ostatnich miesiącach zyskują maseczki ochronne, pierwsze z nich pojawiły się na rynku na przełomie lat 1896-1897. Ich wynalazcą jest polski chirurg Jan Antonii Mikulicz-Radecki, który stworzył również nowe techniki operacyjne, narzędzia chirurgiczne oraz słynną maść z azotanu srebra i balsamu peruwiańskiego. 

Początkowo wszystkie maski produkowane były z bawełny i nosiły nazwę masek Mikulicza. Z każdym rokiem udoskonalano je i dostosowywano do pojawiających się co jakiś czas wytycznych. Zastosowanie znajdowały głównie w zakładach pracy oraz na ulicach dużych miast, gdyż zapewniały skuteczną ochronę nie tylko przed wirusami, ale również przed różnego rodzaju chemikaliami, pyłkami i gazami.

Obecnie, ze względu na stan epidemii, maski antywirusowe używane są praktycznie każdego dnia jako podstawowy środek chroniący przed zakażeniem. Mimo to, cały czas budzą wiele kontrowersji.

Maski antywirusowe jako zabezpieczenie przed wieloma chorobami

Dobrze znane na całym świecie maski antywirusowe są jednym z ważniejszych zabezpieczeń przed dostaniem się drobnoustrojów, wirusów i bakterii do organizmu. Maska antywirusowa na DragonMask to gwarancja jakości i bezpieczeństwa. Prawidłowo stosowana możew znacznym stopniu zminimalizować ryzyko zachorowania. 

Istnieje dużo chorób, które przenoszą się drogą kropelkową. Specjalistyczna maska po części chroni między innymi przed:

  • wirusem grypy,
  • ospą wietrzną,
  • gruźlicą,
  • odrą,
  • różyczką,
  • koronawirusem typu SARS CoV-2.

Jeśli masz objawy koronawirusa albo chcesz dowiedzieć się, czy przeszedłeś zakażenie, sprawdź który test na COVID-19 wybrać.

Rodzaje maseczek ochronnych i ich zastosowanie

Powszechny na świecie element odzieży ochronnej ze względu na rodzaj ma wiele zastosowań. Są noszone przede wszystkim podczas wykonywania różnego rodzaju zabiegów i operacji, a także w celu ochrony przed smogiem, oparami chemicznymi i innymi substancjami występującymi między innymi na stanowisku pracy.

Maski chirurgiczne 

Ich głównym przeznaczeniem jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia przenoszonymi w powietrzu chorobowymi cząsteczkami drobnoustrojów i wirusów. Stosowane są najczęściej  w postaci jednorazowych produktów na salach operacyjnych oraz w gabinetach lekarskich, gdyż wyróżnia je także niezwykła odporność na przesiąknięcie, np. krwią.

Maski antywirusowe 

Do ich produkcji używane są głównie sztywne tkaniny, które powinny szczelnie przylegać do twarzy. Uznaje się, że właściwie dopasowane pod względem rozmiaru są w stanie zapewnić najlepszą formę ochrony przed rozprzestrzenieniem się chorób zakaźnych. Ze względu na poziom bezpieczeństwa dzielą się na trzy podstawowe typy, w zależności od stopnia filtracji cząsteczek.

maskadziecko-

FFP1 

Maski antywirusowe, oznaczone poziomem pierwszym chronią przed pyłami, które po dostaniu się do organizmu, powodują rozwój chorób oraz podrażnienie dróg oddechowych. Według badań filtrują one około 80% niebezpiecznych cząstek z powietrza o wielkości 0,6 μm. Zastosowanie znajdują przede wszystkim w branży spożywczej oraz budowlanej.

FFP2 

Maski odznaczające się drugą klasą bezpieczeństwa skutecznie zapobiegają przedostaniu się do organizmu cząstek aerozolu, dymu, pyłów, a także substancji szkodliwych oraz mutagennych. Przechwytują około 94% cząsteczek wielkości 0,6 μm. Znajdują zastosowanie w górnictwie oraz przemyśle metalowym.

FFP3 

Zapewniają najwyższy poziom ochrony przed substancjami niebezpiecznymi, tj. stałe i płynne pyły, dym, aerozol, wirusy, bakterie oraz zarodniki grzybów. Filtrują cząstki rakotwórcze i radioaktywne. Blokują przedostanie się do organizmu 99% z nich, o wielkości maksymalnej 0,6 μm. Stosowane są przez pracowników przemysłu chemicznego oraz przez większość ludzi na świecie dobie pandemii jako zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami i wirusami.

Maski przeciwpyłowe 

Do ich oznaczania używa się symbolu N95. Chronią przed różnego typu zanieczyszczeniami powietrza, pyłami oraz smogiem. Stosowane są w celu ochrony zdrowia przez mieszkańców większych miast, w których w szczególności emitowane są spaliny.

Półmaski 

Charakteryzują się najmniejszą skutecznością. Wraz ze wzrostem gromadzącej się na ich powierzchni  pary wodnej oraz dwutlenku węgla zmniejsza się ich efektywność. Dlatego ważna jest częsta wymiana tego typu masek ochronnych.

Wszystkie dostępne na rynku maski antywirusowe w określonym przez producenta stopniu chronią przed przedostaniem się do organizmu niebezpiecznych substancji. Ze względu na rodzaj mają różne zastosowanie.

Oceń