Każdy, kto jest uczulony na przynajmniej jeden alergen wie, jak dokuczliwe i uciążliwe mogą być tego objawy. Czym jest alergia krzyżowa? W jaki sposób ją u siebie rozpoznać i jak leczyć?
Co to jest alergia krzyżowa?
Alergia krzyżowa to choroba polegająca na współistnieniu alergii na różne alergeny. Występuje ona u pacjentów uczulonych na alergeny wziewne, która łączy się z alergenami pokarmowymi. Przykładem krzyżowych alergii jest uczulenie na pyłki traw, łączące się z objawami wynikającymi ze spożywania określonych warzyw. Innym, dość często spotykanym symptomem jest alergia na pyłki drzew i pojawiająca się w czasie pylenia nietolerancja orzechów w diecie.
Na co można mieć alergię?
Alergię można mieć nie tylko na pyłki drzew czy traw, ale także na składniki pokarmowe, takie jak niektóre warzywa, banany, orzechy czy jabłka oraz na materiały, na przykład na lateks. Podstawą walki z alergią krzyżową jest baczne obserwowanie swojego organizmu i znaków, jakie nam daje. Alergenem pokarmowym może okazać się białko jaja kurzego, białka mleka krowiego czy zboża.
Alergia krzyżowa – objawy
Jeśli chodzi o objawy uczulenia na alergeny wziewne, takie jak pyłki roślin, to mamy do czynienia najczęściej z zapaleniem spojówek, infekcją górnych i dolnych dróg oddechowych, katarem i nieżytem nosa. Objawy alergii mogą być zróżnicowane i pochodzić z różnych narządów. Mogą to być symptomy skórne taki jak swędząca wysypka (atopowe zapalenie skóry) – to jeden z pierwszych objawów alergii pokarmowej, szczególnie często występujący u dzieci.
W jaki sposób leczyć alergię?
Do najskuteczniejszych obecnie metod leczenia alergii jest odczulanie przy pomocy iniekcji lub odczulania podjęzykowego. Warto wspomnieć, że pierwsza z tych metod cechuje się znacznie większą skutecznością. Drugą warto zastosować na przykład u dzieci, które panicznie boją się zastrzyków.
Czy odczulanie jest skuteczne?
Odczulanie polega na podawaniu alergenu, na który uczulony jest pacjent. Pod kontrolą lekarza alergeny są podawane w rosnących dawkach, aż do momentu, w którym pacjent przestanie mieć objawy alergiczne. Odczulanie może odbywać się sezonowo lub całorocznie. W przypadku alergenów takich jak pyłki drzew i traw oraz kurzu czy roztoczy jedną z najlepszych sposobów są zastrzyki na alergię. Immunoterapia pozwala pozbyć się objawów w postaci alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek i innych dolegliwości. W około 80% przypadków odczulanie pozwala na całkowite lub częściowe wyeliminowanie tych objawów. Warunkiem jest jednak regularne przyjmowanie zastrzyków i dokończenie terapii w sposób przewidziany przez lekarza.