Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy zakłady bukmacherskie są szkodliwe dla sportu?
photo--c

Czy zakłady bukmacherskie są szkodliwe dla sportu?

Meta desc: Czy branża zakładów bukmacherskich ma duży wpływ na współczesny sport? Dlaczego w sporcie zarabia się tak duże pieniądze? 

Czy zakłady bukmacherskie są szkodliwe dla sportu?

Rywalizacja sportowa jest z nami niemal od zarania dziejów. Ludzie, odkąd osiągnęli pewien etap w rozwoju cywilizacji uprawiają jakąś formę współzawodnictwa. Na długo przed tym, zanim pojawiły się współcześnie znane dyscypliny sportu jak piłka nożna czy koszykówka zaczęto przyjmować zakłady na wynik współzawodnictwa sportowego. Znane są przypadki, gdy obstawiano wynik walk gladiatorów w Koloseum już w czasach rzymskich. Obstawianie zakładów jest więc nieodłącznym elementem sporu od pokoleń. Czy zakłady bukmacherskie są szkodliwe dla sportu? Analizę dla magazynu togethermagazyn.pl przygotował nasz ekspert – Irenka Zając, której inne artykuły możesz znaleźć tutaj. 

Między rozrywką a biznesem

Powszechnie wiadomo, że każda aktywność fizyczna jest stałym elementem prawidłowego wychowania dziecka. Powszechnie wiadomo, że doskonale wpływa ona na procesy rozwojowe, wzmacniając cały organizm i odporność. Rywalizacja z rówieśnikami uczy pokory, szacunku do rywala i współpracy. Jest, poza tym świetną rozgrywką w porównaniu do spędzania całych godzin przy komputerze. Gdy człowiek dorasta, sport może też być formą odreagowania stresu. Wielu rodziców dostrzega bardzo słusznie wysoki sportowy potencjał swoich dzieci. 

Różnego rodzaju szkółki sportowe czy szkoły o profilach sportowych zazwyczaj każdego roku mają komplet kandydatów. W pewnym momencie, pasja musi zmienić się w zawód. Jeżeli dana osoba wybiera karierę sportową to długotrwałe treningi sprawiają, że nie ma już czasu na inny zawód. Kariera profesjonalnego sportowca, jeśli ten zyska znaczną popularność może być naprawdę zyskowna. Najlepsi z nich zarabiają miliony złotych. 

Samo zdobycie medalu olimpijskiego to w pewnym sensie ustawienie sobie życia. Medal na igrzyskach olimpijskich to gwarancja emerytury, którą gwarantuje Polski Komitet Olimpijski. I to nie byle jakiej emerytury. Jak się okazuje emerytura olimpijska wynosi 2623,38 zł. Co ciekawe jest to kwota netto, czyli otrzymywana już po podatku. Przysługuje ona po zakończeniu kariery sportowej i ukończeniu 40 lat. Już samo to pokazuje, że warto dążyć do celu i zdobyć medal na igrzyskach.

Skąd biorą się wielkie pieniądze w sporcie?

Największe gwiazdy światowego sportu to milionerzy a nawet multimilionerzy. Najbardziej popularni sportowy posiadają swoich sponsorów a Ci rozpieszczają swoich zawodników. Gwiazdy z kolei legitymują się nie tylko potężnymi pensjami i dodatkami, o których większość zwykłych ludzi może pomarzyć. Posiadają oni także ogromne kontrakty od sponsorów czy pieniądze za udział w reklamach. Jak to działa?

Gracze w najpopularniejszych rozgrywkach sportowych zarabiają naprawdę gigantyczne pieniądze. Nie tylko na samej grze, ale również a może przede wszystkim na kontraktach sponsorskich, reklamach oraz w mediach społecznościowych. Wystarczy, że taki Cristiano Ronaldo wstawi co jakiś czas sponsorowany post, a otrzyma za niego ogromne wynagrodzenie. Oczywiście, bardzo trudno jest dotrzeć na sam szczyt. Dla najlepszych jednak profity z tego płynące potrafią wynagrodzić całe lata treningów i wyrzeczeń.

Jaką rolę odgrywają zakłady bukmacherskie w sporcie?

Ogromną rolę w sporcie odgrywają zakłady bukmacherskie. Bukmacherzy, nie bez powodu są ogromnymi sponsorami wszelkich rozgrywek czy zawodników. Nic dziwnego, jak najlepszy poziom rozgrywek i wysokie zainteresowanie nimi jest w ich interesie. Dzięki temu coraz więcej graczy wybiera zakłady bukmacherskie i rosną dzięki temu również obroty bukmacherów. 

Na sportowców spada ogromna krytyka. Wielu obstawiających ma do nich pretensje, że nie grają z pełnym zaangażowaniem w każdym meczu, nawet ze słabeuszami. Ma to przełożenie na straty finansowe obstawiających. 

Poza tym, zakłady bukmacherskie mają jeszcze jedną mroczną stronę. Jest nią korupcja. Na wyższym poziomie się już to praktycznie nie zdarza, ale w niższych ligach i mniej popularnych rozgrywkach ten proceder wciąż kwitnie. Zawodnicy jednej drużyny mogą umówić się, by odpuścić dane spotkanie, jednocześnie obstawiając zakłady bukmacherskie na przeciwną drużynę. Proceder sprzedawania meczów był prawdziwą plagą w dawnych czasach. Obecnie natomiast jest on w odwrocie. 

Czy ustawianie meczów wciąż istnieje?

Piłka nożna to obecnie najbardziej popularny sport na naszej planecie. Niewątpliwie dostarcza mnóstwa wyjątkowych emocji. Oprócz emocji sportowych generuje jednak także ogromne przychody. Wartość rynku piłkarskiego w samej tylko Europie to około 25 miliardów euro. W takiej sytuacji nie ma się co dziwić, że piłka nożna przyciąga także oszustów i osoby, które za pomocą korupcji chcą się wzbogacić w łatwy sposób. 

Jak są ustawiane spotkania w dzisiejszych czasach? W futbolu działają zorganizowane grupy przestępcze, które interesują wyłącznie zakłady bukmacherskie. Ich przedstawiciele za kulisami nakłaniają kluby, samych zawodników lub sędziów do tego, aby oddali jakieś spotkanie. Najczęściej jest spotykana sytuacja, gdy jakiś słabszy zespół pokona lepszą od siebie drużynę. Przy takiej sensacji zakłady bukmacherskie pozwalają zarobić największe pieniądze, ponieważ kurs jest wtedy najkorzystniejszy. Niestety większość z takich przekrętów pozostaje nieujawniona. 

Podsumowanie 

Świat sportu pełen jest sprzeczności. Dla niektórych sport to wyłącznie praca, dla kogoś hobby. Wielu innych postrzega go jednak wyłącznie jako inwestycję biznesową. To ostatnie można oczywiście rozpatrywać na wielu szczeblach. Zakłady bukmacherskie mają niewątpliwie ogromny wpływ na tą branżę. Dla pasjonatów różnych dyscyplin sportowych, którzy pragną wykorzystać swoją wiedzę, są one idealnym sposobem, by zyskać znaczne profity. Jedno jest pewne – zakłady mocno zmieniają sport. Niektórych wszechobecna komercjalizacja sportu zaczyna przerażać, bardzo słusznie. Warto postawić na siebie i zacząć uprawiać jakiś sport. 

Oceń