Together Magazyn » Aktualności » Czy wakacje w Turcji są bezpieczne? Wyjaśniamy
tekst2b wp

Czy wakacje w Turcji są bezpieczne? Wyjaśniamy

Czy wiesz, że Turcję w 2023 roku odwiedziło niemal 50 mln turystów, w tym ponad 1,5 mln z Polski ? Mimo tak dużej popularności tego państwa wiele osób nadal zastanawia się, czy wakacje w Turcji są bezpieczne. Czy takie obawy są uzasadnione? Czytaj dalej, aby poznać szczegóły!

Bezpieczeństwo w Turcji – skąd biorą się obawy?

Strach o bezpieczeństwo podczas wakacji w Turcji dotyka przede wszystkim te osoby, które nigdy nie odwiedziły tego kraju. Może być związany z faktem, iż jest to państwo bliskowschodnie, zamieszkiwane przede wszystkim przez muzułmanów. To właśnie z tego powodu niektórzy wysnuwają potoczne, stereotypowe poglądy, np. takie, że:

  • Turcja jest zagrożona terroryzmem i może tam zaatakować Państwo Islamskie;
  • kobiety muszą bardzo uważać na ulicach, bo może je dotknąć przemoc albo porwanie;
  • panie muszą nosić w miejscach publicznych hidżab i inne elementy tradycyjnego muzułmańskiego stroju;
  • można łatwo tu paść ofiarą kradzieży, oszustwa lub rozboju;
  • kraj ma niski poziom bezpieczeństwa sanitarnego.

Jak jest w rzeczywistości? Te obiegowe opinie mają tyle wspólnego z prawdą co to, że każdy Polak nadużywa alkoholu, a wyjeżdżając do Niemiec, kradnie samochody. Tak właśnie działają stereotypy.

Bezpieczeństwo w Turcji w praktyce – czy jest się czego bać?

Jak zatem wyglądają realia dla tych, którzy chcą się wybrać do tego kraju na wakacje? Turcja jest bardzo przyjaznym miejscem dla podróżujących. Dlaczego?

  • Turystyczne regiony kraju, czyli Riwiery Egejska i Turecka znajdują się na zachodzie i południu. Są to bardzo „zeuropeizowane” obszary tego państwa, w których zasady życia nie odbiegają znacząco od panujących w innych krajach basenu Morza Śródziemnego. Można się tu bez obaw zachowywać tak, jak w Hiszpanii, Włoszech czy Grecji. Nie przeżyje się dużego szoku kulturowego, jak może mieć to miejsce np. w Egipcie.
  • Turcja jest państwem świeckim. Owszem, dominującą religią jest tutaj islam, a meczety można znaleźć w każdym mieście (podobnie jak w Polsce kościoły). W tym kraju nie obowiązuje jednak prawo szariatu, a mieszkańcy, zwłaszcza zachodu Turcji, nie przykładają ogromnej wagi do religii.
  • Turcja nie jest krajem arabskim, a Turcy nie są arabami. Ich kultura jest inna niż ta panująca np. w Tunezji czy Maroko. Można się spodziewać dużej gościnności i otwartości, szczególnie poza typowo turystycznymi miejscami.
  • Po kraju można się swobodnie poruszać komunikacją publiczną. Świetnie rozwinięta jest przede wszystkim sieć połączeń autokarowych, a na krótkie dystanse – niewielkich busików, zwanych dolmuszami.
  • W Turcji jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Całe wybrzeże zachodnie i południowe jest pełne doskonałych hoteli, także z formułami all inclusive, a urokliwe miasteczka zachęcają do zwiedzania czy spędzania czasu w kawiarniach, restauracjach oraz dyskotekach.
  • Nad bezpieczeństwem czuwają policja oraz żandarmeria wojskowa – w miejscowościach turystycznych, w razie problemów, najczęściej można się porozumieć w j. angielskim.
  • Poziom bezpieczeństwa sanitarnego w Turcji jest wysoki, zwłaszcza w hotelach. Jedyne, czego warto unikać, to picia wody z kranu. Jeśli masz wrażliwy żołądek, zrezygnuj też z lodu w napojach.
  • Regiony narażone na trzęsienia ziemi są położone z dala od regionów turystycznych. Nie ma więc ryzyka, że w trakcie pobytu w Alanyi czy Bodrum doświadczysz takiego kataklizmu.
  • Rejony turystyczne Turcji leżą też w co najmniej kilkuset kilometrowej (lub większej) odległości od Syrii, Iraku czy Iranu, a konflikty w tych obszarach w ostatnich latach uspokoiły się.

Na co uważać podczas wakacji w Turcji?

Czy to oznacza, że wakacje w Turcji nie wiążą się z absolutnie żadnym ryzykiem? Niewielkie zagrożenie bezpieczeństwa istnieje podczas każdej podróży, także tej po Polsce. Dlatego zawsze warto zachować zdrowy rozsądek.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do regionów graniczących z Syrią i Irakiem (znajdują się one w bardzo dużej odległości od kurortów turystycznych – Turcja ma powierzchnię ok. dwukrotnie większą niż Polska!). Na pozostałym obszarze tego kraju MSZ zaleca zachowanie zwykłej ostrożności.

Warto zatem:

  • zadbać o ochronę przed kieszonkowcami, którzy mogą działać zwłaszcza w zatłoczonych miejscach turystycznych;
  • trzymać dokumenty tożsamości i większą gotówkę w hotelowym sejfie, zamiast nosić takie rzeczy przy sobie;
  • stosować się do poleceń służb, jeśli się pojawią;
  • z rozsądkiem podchodzić do kąpieli wodnych, biorąc pod uwagę swoje umiejętności pływackie;
  • zadbać o dobrą ochronę przeciwsłoneczną, szczególnie przy wypoczynku w lipcu i sierpniu.

Jak zatem widzisz, wakacje w Turcji nie są bardziej niebezpieczne niż te spędzane w Hiszpanii, Grecji, Chorwacji czy nad polskim morzem. Nie obawiaj się więc wyjazdu do tego kraju. Może być szansą na niezapomniany wypoczynek!

 

 

 

5/5 – (2 głosów)