Together Magazyn » Zdrowie » Czy świąd skóry po opalaniu może być objawem uczulenia na słońce?
Obraz

Czy świąd skóry po opalaniu może być objawem uczulenia na słońce?

Czy zdarza Ci się po opalaniu odczuwać swądu na skórze? Dostrzegasz czerwone plamy i pęcherze? A może wystarczy już kilkadziesiąt minut przebywania na słońcu, aby zaobserwować na skórze zmiany? Sprawdź, jakie są charakterystyczne objawy uczulenia na słońce i poznaj sposoby radzenia sobie z objawami.

Wbrew pozorom alergia na słońce jest dość częsta. Powstaje na skutek eksponowania skóry na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Zwykle pierwszym objawem jest pokrzywka, czerwone plamy oraz pęcherze na skórze, którym dodatkowo towarzyszy uporczywe uczucie swędzenia, często także gorączka i dreszcze.

Na szczęście uczulenie na słońce można leczyć. Lekarz może przepisać tutaj leki przeciwhistaminowe, jednak najważniejszym czynnikiem zapobiegania foto dermatozie jest unikanie słońca.

Jakie są podstawy powstania alergii na słońce?

Na ten moment nie są znane dokładne przyczyny powstania uczulenia słonecznego. Wiadomo, że mechanizm działania jest ten sam, co w przypadku innych typów alergii.

Co ciekawe, najwięcej odnotowanych przypadków tej choroby zaliczanej do foto dermatoz znajdują się głównie kobiety odznaczające się jasnym typem karnacji, osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, aczkolwiek dość istotne funkcje pełnią tutaj również czynniki genetyczne.

Co więcej, uczulenie na słońce może powstać wraz z upływem lat m.in. poprzez stosowanie niektórych leków.

Uporczywy świąd charakterystycznym objawem uczulenia na słońce

Nawet dość krótka chwila może wywołać nasilenie objawów alergii słonecznej. Charakterystyczny jest tutaj wyjątkowo uporczywy świąd. Osoba zaczyna się odruchowo drapać, przez co dodatkowo wzmagają się podrażnienia, a czas gojenia się wydłuża nawet do kilkunastu dni.

Po czym rozpoznać uczulenie na słońce?

Osoby skarżące się na alergię słoneczną obserwują u siebie pokrzywkę, czyli czerwone plamy skórne. Często pokryte są one pęcherzami. Charakterystyczna jest również wysypka, która nasila uczucie swędzenia. Objawy te pojawiają się dość szybko i zwykle obserwuje się je na odsłoniętych fragmentach ciała.

Co więcej, odpowiedź organizmu na kontakt z działaniem promieni słonecznych jest ogólnoustrojowa, co oznacza, że równie często co świąd, zaobserwować można gorączkę, ogólny spadek samopoczucia i dreszcze.

Jak z łatwością można dostrzec, zmiany skórne nie występują w trakcie pierwszego epizodu opalania. Oznacza to, że proces wywoływania reakcji alergicznej jest stopniowy.

To, po czym można rozróżnić klasyczne oparzenie słoneczne od uczulenia na słońce, to czas wystąpienia objawów. W przypadku alergii jest on znacznie krótszy, a alergik odczuwa ból na skutek działania promieni słonecznych.

Jak długo trwa proces gojenia?

Zazwyczaj objawy uczulenia słonecznego, w tym odczuwanie świądu trwa kilkanaście dni, a dokładniej, do dwóch tygodni. Podstawą szybkiej regeneracji skóry jest tutaj unikanie opalania się i długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, szczególnie bez ochrony kremów z filtrem.

Można więc przyjąć, że alergia na słońce jest równie częstą przypadłością, jak każde inne uczulenie. Uporczywe uczucie swędzenia, charakterystyczne w tym przypadku, ustępuje samoistnie, jednak można zwrócić się do lekarza o pomoc w postaci leków przeciwhistaminowych.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: https://gemini.pl/poradnik/artykul/schodzaca-skora-po-opalaniu-jak-sobie-z-nia-poradzic-skuteczne-sposoby/

5/5 – (1 głosów)